Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през март 2018
Share Tweet Share
Снимка

[freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през март.

Въпрос: На какво обезщетение ще имам право за отглеждане на второто ми дете, което очаквам да се роди месец след като първото ми дете навърши 2 години? Трябва ли да се върна на работа по-рано?
Отговор: Ще имате право на същото обезщетение, каквото сте имали и за първото дете. Няма разлика в броя на децата. Ако майчинството ви изтече и не ползвате болничен, трябва да се върнете на работа или да ползвате друг вид отпуск.

Въпрос: В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Като хоби се занимавам с изработка на тефтери, като имам възможност да получавам и доходи от тази дейност.
Моля за съвет как мога да плащам данъци за получените пари, без да прекъсвам майчинството си. Доходите, които получавам от тази дейност, са под минималната работна заплата за месец, а в някои месеци са и нулеви. Смятам, че разкриването на ЕООД не е най-правилното решение предвид минималните суми.
Има ли начин да отчета тези пари в годишна данъчна декларация и как да докажа техния размер (бележки от "Еконт" възможни ли са) и имам ли право на нормативно признати разходи за материали.
Отговор: Можете да се самоосигурявате на основание чл. 4, ал. 3, т. 1 или т. 6 от Кодекса за социално осигуряване и да запазите трудовото си правоотношение. Можете да подавате годишна данъчна декларация за тези приходи. Бележки, разписки и писмени договори са достатъчни като доказателство за упражняваната от вас дейност. Имате право на нормативно признати разходи.

Въпрос: Работя на трудов договор по заместване на момиче, излязло по майчинство. Т.е договорът ми е срочен до завръщане на титуляра. В договора ми е упоменат изпитателен срок от 6 месеца (но не е изрично написано в чия полза е изпитателният срок). В точка от договора по-натам е упоменато предизвестие от 3 месеца в полза и на двете страни.
Бих желала да задам два въпроса:
1. При така описаната ситуация през тези първи 6 месеца докато съм на изпитателен срок - тъй като не е упоменато да е в нечия полза, и аз, и работодателят можем да прекратим договора без предизвестие - нали така? Тези 3 месеца предизвестие са вече за периода след изпитателния, нали?
2. При вече изтекъл изпитателен срок, ако забременея и изляза в непрекъснати болнични, не в последните 45 дни преди раждането, а много от по-рано (от 2-3 месец), работодателят не може да ме уволни нали? Също колко максимум болнични непрекъснато мога да ползвам?
Отговор: Съгласно чл. 70, ал. 2 от Кодекса на труда, ако не е посочено в чия полза е срокът за изпитване, се приема, че е уговорен в полза и на двете страни. На основание чл. 71, ал. 1 до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Трите месеца предизвестие са при продължаване на трудовия договор след изтичането на срока за изпитване. Договорът ви е срочен на основание чл. 68, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда – за заместване на работник или служител, който отсъства от работа. Закрилата по чл. 333 е неприложима при прекратяване на срочен трудов договор поради изтичане на срока. Съгласно чл. 325, т. 3 от Кодекса на труда трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие, с изтичане на уговорения срок, т.е. при завръщане на другата жена на работа. Обстоятелството, че към момента на изтичане на срока работничката/служителката е в отпуск поради бременност и раждане или в отпуск за отглеждане на дете, не е пречка за прекратяване на трудовия договор. Принципно можете да ползвате болнични, но трябва да имате реално основание, защото работодателят ви има право да ги оспорва. Личен лекар може да издаде болничен лист 14 непрекъснати календарни дни или няколко болнични листове, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година. ЛКК може след 14 дни продължила неработоспособност. Тя може да разреши непрекъснат отпуск за срок до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. ЛК извършва експертиза на работоспособност след изтичане на 180 дни непрекъснат отпуск поради временна неработоспособност; както и когато е ползван 12 месеца отпуск (с прекъсване) в две предходни календарни години и в годината на боледуването.

Въпрос: Възможно ли е служител да бъде командирован за два дни и същевременно в рамките на първия ден (8 часа) да изпълнява служебните си задължения на работното си място, след което в същия ден да замине в командировка? Какво следва да се изплати на този служител? Служителят има ли право да откаже да се яви на работа и да отработи пълен работен ден, след като вече му е била връчена командировъчна заповед за въпросния ден?
Отговор: На служителя се изплаща възнаграждението за командировка и пътните, дневните и квартирните разходи с оглед на разписките, които е представил. Може да откаже да се яви на работа.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2018 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly