С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през април 2018
Share Tweet Share
Снимка

[Freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през април.

Въпрос: Работя в училище. През март 2017 г. колежка излезе в неплатен отпуск до края на 2018 г. В този период здравословното й състояние се влоши и тя се яви на ТЕЛК, като получи решение, че не може да работи на длъжност учител. Въпросите ми са следните:
1. Може ли работодателят да прекрати неплатения й отпуск?
2. След изтичане на неплатения й отпуск има ли право да го удължи с още 9 месеца, за да може да се включи в ранното пенсиониране?
3. Вярно ли е, че след изтичане на неплатения й отпуск работодателят трябва да я освободи от длъжност?
Отговор: Работодателят не може да прекратява едностранно неплатен отпуск. Възможно е неплатеният й отпуск да бъде удължен, за да може да се включи в ранното пенсиониране, но е малко вероятно да се случи, защото се заема една щатна бройка по този начин. И след изтичането на отпуска колежката Ви трябва да бъде освободена на основание чл. 325, ал. 1, т. 9 от Кодекса на труда (КТ).

Въпрос: Регистрирах се в бюрото по труда и в НОИ за получаване на обезщетение за безработица. Към момента стажът ми е 10 години и 1 месец (срокът за изплащане ще е 8 месеца). Отпускали са ми веднъж 6 месеца и втори път 8 месеца парично обезщетение за безработица (ПОБ). Въпросът ми е тези 14 месеца от предходните ПОБ включват ли се в стажа и с тях ще ми отпуснат ли 10 месеца?
Отговор: Периодите, през които сте получавали парично обезщетение за безработица, няма да се включат в стажа за новото обезщетение за безработица, но ще Ви се зачетат при пенсиониране.

Въпрос: Когато работиш по график на 5-дневна седмица, но към тази 5-дневна седмица ти влиза съботата или пък неделята и почиваш 2 дни, това води ли се извънреден труд?
Отговор: Този график не се води като извънреден труд. Уредената в чл. 153 от КТ задължителна междуседмична почивка е в размер на 48 часа. Неделята е спомената като един от двата почивни дни, но не е задължително да е тя. Съгласно чл. 143 от КТ извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното за него работно време.

Въпрос: Имам дете на 1 година и 4 месеца. На трудов договор съм и ползвам втората година от майчинството - 380 лв. Работодателят ме предупреди, че закрива фирмата, и ме попита какво искам: да ме съкрати или да подам молба, че напускам, и да потърся да ме назначат в друга фирма, за да продължа да получавам майчинството до навършване на 2 години на детето? Дайте ми съвет как да постъпя? Има ли други варианти?
Отговор: Следва да сключите нов трудов договор или да се регистрирате като самоосигуряващо се лице, за да можете да продължите да получавате майчинство до навършване на 2 години на детето.

Въпрос: Имам неработещо ЕООД и съм управител на ООД. Не съм самоосигуряващо се лице и не получавам доходи от ООД. В момента работя на трудов договор и ми предстои съкращение. Имам ли право на обезщетение при безработица?
Отговор: Съгласно чл. 54а от Кодекса за социално осигуряване право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването. Ако отговаряте на това и на другите посочени в същия член условия, ще получавате обезщетение за безработица.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2020 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly