С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през май 2018
Share Tweet Share
Снимка

[Freepik.com] 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през май.

Въпрос: На сумарно отчитане съм на работното време и искам да знам дали работодателят има право да не плаща извънреден труд в официални почивни и празнични дни. И ако дава компенсации в почивни дни, в какви срокове трябва да се случи, защото се оказва, че с месеци не можем да си вземем и компенсацията?
Отговор: Работодателят ви е длъжен да заплаща положения извънреден труд. Компенсациите в парични средства трябва да се плащат заедно със заплатата за предходния месец, а ако искате в почивни дни – както се уговорите. Можете и да сезирате инспекцията по труда, за да извърши проверка по случая.

Въпрос: Искам да напусна работа с 30-дневно предизвестие. Имам много неизползвана платена отпуска, която искам да ползвам по време на предизвестието, не желая да ми се плаща. Трябва ли да искам отпуската с молба за отпуск или мога да дам заявление за отпуск предвид предстоящото напускане? Част от отпуската е за миналата година.
Отговор: Ползването на отпуска отново трябва да стане с молба, защото винаги работодателят трябва да го разреши.

Въпрос: В момента изтича втората година от отпуска ми по майчинство, а фирмата, в която работя, прекратява своята дейност от юни. Била съм на бюрото от 3.06.2015 г. до 31.01.2016 г. Въпросът ми е дали имам право на обезщетение.
Отговор: Съгласно чл. 54 а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването. По време на отпуска ви за майчинство не се внасят вноски в този фонд, така че няма да имате право на обезщетение за безработица.

Въпрос: Държавен служител съм в администрация и трудовият ми стаж е повече от 12 години. Всяка година сме получавали пари за представително облекло, но миналата година не ни дадоха финансови средства и, както изглежда, през 2018 г. също няма да ни предоставят средства. Въпросът ми е не ни ли се полагат тези пари - съгласно наредбата държавните служители имат право на средствата всяка календарна година.
Отговор: Уредбата в чл. 27-31 от Наредбата за служебното положение на държавните служители още е в сила, така че имате право на облекло. Можете да се позовете на нея пред ръководството на администрацията.

Въпрос: В болничен съм до 25 май 2018 г. включително (петък). На 26 май 2018 г. (събота) се налага да замина в командировка в страна от Европейския съюз по разработван от мене проект, т.е. имам желание и съгласие да бъда командирован. Директорът на предприятието обаче се притеснява дали може да ми връчи законно заповед за командировка по време на болничния ми или в деня след изтичането му, понеже е почивен ден (26 май 2018 г., събота). Има ли вариант и какъв е той да бъда командирован?
Отговор: Можете да прекратите болничния си един ден по-рано, ако желаете. След като командировката ви започва след изтичането на болничния ви лист, няма пречка заповедта да ви бъде връчена и в почивен ден, и докато сте болен.

Въпрос: Искам да ви попитам как мога да напусна максимално най-бързо работата си, без да плащам обезщетение?
Отговор: Можете да напуснете без предизвестие на някое от посочените в чл. 327 от Кодекса на труда, ако отговаряте на някое от тях. Можете и да напуснете с едномесечно или каквото е уговорено в договора ви предизвестие по чл. 326, както и по взаимно съгласие с работодателя ви по чл. 325, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.


Share Tweet Share

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново. Декларация за поверителност ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2018 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалГрадът.bgОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly