С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

Селекция с отговорите на адв. Лилия Борисова на читателските въпроси в рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg през юли 2017
Share Tweet Share
Снимка

 

Рубриката "Трудовоправна консултация" на Karieri.bg дава безплатни съвети на неспециалисти в тази сфера, изправени пред личен или на свои близки трудовоправен казус. На въпросите на читателите отговаря адвокат Лилия Борисова. За да отправите запитването си към нея, трябва да влезете в сайта с потребителско име и парола или да се запишете тук. Ето и селекция на някои от по-интересните въпроси и отговори от рубриката през юли.

Въпрос: Къде и как е регламентирано времето между различните смени на работа. Тоест има ли регламент за това колко часова пауза е необходима законово между приключването на работните часове за ден 1 и започването на работния ден за следващия ден - 2? Също така това важи ли в случаите на разделяне на работния ден на части при сключен редовен 8-часов трудов договор (не такъв на смени)?

Отговор: 1. Ползването на междудневните и седмичните почивки е регламентирано в чл. 152 и чл. 153 от КТ.
Работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.
При петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е поначало в неделя. В тези случаи на работника или служителят се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.
При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа.
При промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер, но не по-малък от 24 часа, в случаите, когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.
За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.
2. При разделяне на работния ден на части важи същото правило - не може да се нарушава минималната непрекъсната междудневна и седмична почивка. Това е уредено в чл. 6 от Наредба за работното време, почивките и отпуските.

Въпрос: Имам въпрос относно правото на ползване на болнични след напускане на работа. Ако служителят е ползвал вече един месец болнични, но заболяването е такова, че се нуждае от още дни за лечение? Какво става в такъв случай - признават ли се тези дни и ако да, то къде трябва да се занесе болничният лист - при последния работодател или в НОИ? Например за лечение в санаториум по клинична пътека, където се дават 8 дни болнични.
Отговор: Имате право да ползвате болничен до 30 календарни дни след прекратяване на трудовото правоотношение и да получите обезщетение за времето на неработоспособността, но не за повече от 30 календарни дни. Ако един път вече сте ползвали болничен за 30 дни, и то след прекратяване на трудовия договор, то нямате право да ползвате още 8 дни, независимо че са свързани със същото заболяване и периода за възстановяване не е приключил. Издаденият болничен лист след прекратяване на трудовия договор се представя на работодателя, който единствено е длъжен да придвижи информацията до НОИ. Не са малко обаче случаите, в които работодателите отказват и хората сами носят болничния лист в НОИ.

Въпрос: Здравейте, колко години след придобиване право на пенсия лицето може да упражни правото си? Има ли давностен срок?
Отговор: Правото на пенсия не се погасява по давност. Лицата, които в предходна година са изпълнили условията за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, ще могат да се пенсионират във всеки следващ момент по вече изпълнените условия и през следващите години, независимо от това дали има промени в условията за пенсиониране. Вземането на пенсия се погасява с изтичането на 3-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, за която се отнася.

Въпрос: Искам да родя в България, но се водя на работа в Чехия, там в момента съм болничен. Интересува ме дали ще взимам майчинство от там след като ще родя в България? Какви документи ще трябват и може ли да се изпратят по електронен път от тук или да се направи пълномощно?
Отговор: Можете да получавате обезщетение за майчинство, ако сте придобили правото на това в една от двете държави- България или Чехия. В случай, че желаете там да се възползвате от правото си се поинтересувайте там какви документи ще Ви изискват от България. За всеки случай упълномощете вас близък от България, който да разполага с правомощията докато Вие сте в Чехия да се снабдява с всички необходими документи, за да може да Ви ги изпрати при необходимост.


Share Tweet Share
още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2020 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly