Кандидатстването в MBA програма е продължителен и нелек процес. За да постигнете успех е нужно да си дадете достатъчно време и да изпълните прецизно определен набор от стъпки.
Откъде да започнем?
Всъщност най-добре е да започнете да се подготвяте за евенутално участие в MBA програма още по време на текущото си обучение. Независимо какви са плановете ви за бъдещето, хубаво е да спазвате няколко прости препоръки.
- Отнасяйте се сериозно към академичната подготовка. Добрите оценки могат да са само от полза, ако някога решите да кандидатствате за MBA обучение. Също така, независимо какво изучавате, по възможност включете в академичната си подготовка повече математика и курсове по писане. Един ден този подход ще ви се отплати под формата на добри резултати от GMAT и професионално подготвено апликационно есе.
- Бъдете активни извън клас. На кандидатите, които по време на студентските си години са се включвали в повече дейности извън пряката академична подготовка, обикновено се гледа с по-добро око. Затова членувайте в клубове по интереси, занимавайте се с доброволчески дейности, станете ментор на по-млад колега – всичко това ще ви обогати и ще ви помогне да се развиете като личност, както и ще бъде бонус за ролята ви на MBA кандидат.
- Създайте си добри контакти в академичните среди. Освен, че ще ви помогнат да видите нещата от различен ъгъл, подобни отношения ще ви бъдат от полза, когато се наложи да поискате препоръки.
И все пак – кога и как?
Цялата процедура по кандидатстването за MBA обучение отнема около година и половина. Колкото по-рано започнете обаче, толкова по-малко стрес, нерви и финансови ресурси ще изразходите.
Специалистите препоръчват изборът на MBA програми да бъде в диапазона между четири и шест. Препоръката тук е да подходите към опции с различно ниво на конкуренция между кандидатите, като хубаво е да включите в избора си и "университетът-мечта", дори и силно да се съмнявате в шансовете си да попаднете там.
Избирайте къде ще кандидатствате внимателно, без да разчитате прекалено на чуждото мнение. Обратната връзка от останалите е нещо полезно, но не трябва да бъде водещ мотив за избора на университети и програми. Проучете внимателно опциите, отидете на място, ако е възможно и си дайте реална преценка за това, което търсите и ангажимента, който можете да поемете като време и финанси.
Какво да очакваме?
Стандартно, кандидатстването за MBA включва няколко компонента – полагане на изпита GMAT, представяне на препоръки, писане на есе и интервю.
GMAT – отдалече и полека
GMAT е стандартизиран изпит за прием в различни магистърски програми, сред които е и MBA. Изпитът се провежда под формата на тест на английски език. Подготовката за него отнема време и както за всичко останало – колкото по-рано започнете, толкова по-добре.
Съществуват много стратегии и съвети за успешното полагане на GMAT, но ето няколко основни препоръки, с които да започнете:
- Ако ви е трудно да се подготвяте сами, непременно се включете в някой курс или поне се групирайте с още някой, който учи за GMAT.
- Подходете с нагласата, че ще се явите повече от веднъж на изпита. Това ще ви даде психическо спокойствие и възможност да натрупате повече опит, а от там и да изкарате по-добър резултат.
- Не чакайте последния момент, за да се явите на изпита. Както разбрахме по-горе, таймингът е от огромно значение, така че си предвидете достатъчен времеви ресурс, за да се явите и втори път на теста.
Препоръките имат реална тежест
Ако си мислите, че препоръките, които трябва да представите при кандидатстването си в MBA програма са просто досадна бюрократична подробност, дълбоко грешите. Получаването на референции е процес, който изисква внимателен мениджмънт. Ако сте все още учащ или наскоро завършил студент, съвсем естествено е да поискате препоръки от преподавател. Но ако отдавна сте в редиците на работещите, най-адекватно е да помолите за препоръки професионалисти, с които сте работили и ви познават.
Когато подбирате лицата, от които да потърсите референции, не се ориентирайте непременно към "големите клечки". Най-важното в случая е човекът, който ви препоръчва да ви познава добре и да може да даде точна и конкретна информация за вас в качеството ви на MBA кандидат. Съдържанието на препоръката има водеща стойност пред името, което стои зад нея.
Есето също е важно
За тези, които нямат особена страст към писането, есето може да се яви труден компонент от процеса на кандидатстване за MBA. И тук, както и при GMAT съществува огромен ресурс от съвети за успешно справяне с предизвикателството.
Това, което трябва да знаете в началото е, че повечето MBA програми очакват от кандидатите си да отговорят на специфични предварително зададени въпроси. Започнете като се запознаете с тях и си отделете достатъчно време да обмислите отговорите си. Добре написаното есе трябва да е толкова информативно, че читател, който не е предварително запознат с въпросите, на които MBA кандидатът отговаря, да може сам да се досети за тях единствено базирайки се на текста. В тази връзка, подсигурете се с един-двама компетентни приятели, които да ви служат като коректив.
Не се давете на финалната права
Последната стъпка от процеса на кандидатстване логично е интервюто. Това е моментът да застанете с лицето си зад апликацията. В никакъв случай не подценявайте тази стъпка и не подхождайте с презумпцията, че щом са ви поканили на интервю успехът ви е вързан в кърпа. Подгответе се до най-малкия детайл, за да се представите в най-добра светлина.
Въпросите по време на MBA интервюто може да варират, но обичайно гравитират около три теми:
- Защо смятате, че настоящият момент е най-подходящ да се присъедините към MBA програма?
- Как оценявате възможността да се впишете в конкретната MBA програма, за която кандидатствате и какво мислите, че можете да допринесете за нея?
- Как виждате себе си след успешното завършване на MBA обучението?
И пак – времето и стратегията са от ключово значение за успеха. Планирайте внимателно всички стъпки от нелекия процес на кандидатстване за MBA обучение и го превърнете в полезен и занимателен опит за себе си.
За да получавате бюлетините на "Кариери" с новини и тенденции в областта на човешките ресурси, мениджмънта и кариерното развитие, влезте в сайта или се регистрирайте. Станете част от онлайн общността на "Кариери". Включете се в нашите дискусии и анкети и през социалните мрежи: Facebook; Twitter; LinkedIn; Google+; Pinterest. |