Регистрация

Инженер "Водоснабдяване и канализация"

Павлина Иванова, стажантка в отдел " Строителен контрол" към дирекция "Инженерни услуги и активи" в "Софийска вода" АД
Снимка

Павлина Иванова

 Фотограф: Цветелина Белутова

Секторът на комуналните услуги е приятно изключение на фона на повсеместната криза на пазара на труда в България. Фирмите, които доставят електричество, газ и вода, не само не съкращават, но дори назначават нови служители.

Изследване на международната компания за подбор Manpower установи осемпроцентен ръст в намеренията на работодателите от комуналния бранш в нашата страна да назначават хора през януари - март 2012 г. По този показател ютилити фирмите се нареждат на второ място след компаниите за финансови и бизнес услуги.

За сравнение – през този период едва 14% от работодателите в България планират да увеличават персонала си, а други 10% ще го съкращават. Останалите близо три четвърти не смятат да правят кадрови промени.

Проучвания на Международната организация по труда потвърждават положителното развитие на комуналните услуги в глобален мащаб. В кризисните 2009 и 2010 г. секторът е един от малкото, в които броят на работните места се е увеличил.

Тези данни категорично потвърждават, че младите специалисти, които са решили да се развиват именно в тази сфера, са направили правилния избор.

Снимка

Павлина Иванова,
стажантка в отдел " Строителен контрол" към дирекция "Инженерни услуги и активи" в "Софийска вода" АД

Студентка в пети курс, специалност " Водоснабдяване и канализация" , профил "Мрежи и съоръжения" в Университета по архитектура, строителство и геодезия, на 24 години

Моето кандидатстване

Всяка година в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) се организира кариерно изложение, на което различни строителни фирми и компании за комунални услуги представят дейността си и предлагат стажантски места. Тъкмо там през пролетта на миналата година научих за стажантската програма на "Софийска вода".

Реших да кандидатствам в тази компания, защото търсех стаж по специалността си – "Водоснабдяване и канализация" (ВиК), а на изложението "Софийска вода" беше най-силно представената фирма в сектора. Освен това тя работи по западен образец и има много добра репутация.

На кариерното изложение компанията представи работата на всеки отдел, изискванията към кандидатите – минимум трети или четвърти курс ВиК, както и задълженията по време на стажа. Стажовете в "Софийска вода" са два вида - платени и неплатени. Задължително изискваният от университета стаж от един месец е без заплащане. Платеният стаж продължава два или три месеца в зависимост от отдела. Парите са символични, но не те са важни в този случай. Аз исках да събера опит по специалността си и да видя как стоят нещата в практиката.

Подадох CV и мотивационно писмо, в което представих качествата си, моите академични и професионални интереси, очакванията си от стажа и идеите си за бъдещо професионално развитие.

Последва интервю със специалист "Човешки ресурси". Питаха ме в коя сфера на специалността искам да се развивам – проектиране, управление на мрежата (аварии и поддръжка) или контрол. Аз не исках да работя на бюро, а на конкретни обекти, затова избрах отдел "Строителен контрол".

Желаещите да стажуват в "Софийска вода" бяха много – 30 за шест-седем места. Заради големия наплив компанията увеличи стажантските бройки. В моя отдел започнахме двама – аз бях одобрена за платения стаж от два месеца, другата колежка беше приета за задължителния - с продължителност един месец.

Бях в компанията през юли и август 2011 г. Сега съм отново тук на преддипломен стаж.

Моите задачи и отговорности

Като част от отдел "Строителен контрол" участвах в изпълнението на няколко инвестиционни проекта – реконструкции на водопроводната мрежа на ул. "Позитано", в с. Владая, в жк "Малинова долина", в жк "Красна поляна", в жк "Люлин". Запознавах се всекидневно с нови технологии и начини на работа на фирмите изпълнители.

В нашия отдел има две групи служители. Едната се занимава с остойностяване на проектите за реконструкции, които идват от проектантския отдел. Другата, към която принадлежа и аз, всекидневно присъства на обектите и осъществява контрол – дали се спазва предвидената технология на изпълнение, дали се влагат необходимите части, дали след приключване на ремонта участъкът се асфалтира, дали са сложени обозначителни табели и са разлепени съобщения за извършване на реконструкция, дали работниците носят необходимите предпазни каски и жилетки, дали изкопът е обезопасен чрез подвижни заграждения, а при необходимост и чрез укрепване на стените. Следим също срока за изпълнение на реконструкцията.

През първия месец от стажа придружавах щатните специалисти по строителен контрол. От втория месец вече ми гласуваха доверие да работя сама.

Моите предизвикателства

Съществуващият кадастър на подземните комуникации често е неточен и това води до грешки при определянето на тяхното местоположение. Ето защо при ремонти попадаме на непредвидени телефонни, електрически или други кабели. Понякога при изкопните работи се случват и аварии – пука се тръба.

В такива ситуации трябва да се взимат бързи и компетентни технически решения за преодоляване на проблема.

Моите обучения

По време на стажа имам ментор. Това е специалист от отдела, в който работя. Неговата роля е да ми помогне да придобия по-широк поглед върху работата. Още в началото формулирахме целите и резултатите, които ще се стремим да постигнем по време на съвместната работа. Заедно уточнихме правилата, по които ще общуваме и работим.

Всички останали колеги от отдела също ми помагаха много – обясняваха ми тънкостите на строителния контрол. През първия месец придружавах на обекти всеки от тях.

Формалното обучение в първите дни включваше усвояването на правилата за работа в "Софийска вода" – ползване на обозначително облекло и предпазни средства. Същото следим и при работниците.

Моите планове за развитие

Интересувам се активно от ВиК системите и извън учебния процес. Стажът допринася много за моето по-пълно изграждане като специалист и ми дава възможност да съчетая теоретичната си подготовка с практиката. Надявам се той да прерасне в постоянно назначение в "Софийска вода". Но дори това да не се случи, прекараните във фирмата месеци със сигурност са трамплин за бъдещата ми професионална реализация.

Търсени умения

- академична подготовка по специалността
- техническа прецизност
- организираност
- способност за бърза реакция и взимане на решения под напрежение
- инициативност
- комуникативност
- способност за работа в екип.

още от тази рубрика:

Реклама

Реклама

© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg