
Università Cattolica del Sacro Cuore, Милано, Италия
В рубриката на "Кариери" - "Моят университет", която реализираме в сътрудничество със сдружението на българи с опит в чужбина "Тук-Там", ви представяме различни университети от цял свят през разказите на младежи от България, които учат там. Чрез нея ще можете да се запознаете с опита и преживяванията им и да получите ценни съвети и практична информация за предизвикателствата и необходимите стъпки, свързани с образованието в чужда страна. Днес ви срещаме със Савина Николова, която в момента завършва магистратура по дигитални комуникации в Università Cattolica del Sacro Cuore в Милано. Ако и вие учите извън България и искате да разкажете повече за вашия университет, пишете ни на [email protected]. А ако вече сте приет в магистърска програма в чужбина и плановете ви са след това да се върнете обратно в България, за да приложите новите си знания и умения, кандидатствайте за стипендия от фондация "Тук-там". Крайният срок е 17 юни, а тук можете да научите повече за стипендиите и условията за кандидатстване. |
Моят университет
Избрах точно Università Cattolica del Sacro Cuore, защото е най старият частен университет в Европа, предлагащ класическо образование с модерни дисциплини, също така има доста добри контакти с частния сектор, което е много важно след като завършиш. Друга причина беше страната, в която исках да уча. За мен северна Европа и Кралството не бяха точен избор в този момент. Търсех култура по-близка до нашата и определено качество на живот, което Италия успя да ми даде.
Такса за обучение
Таксата за бакaлавър се изчислява по доходите на семейството ти, докато за магистър е с фиксирана цена, която варира в зависимост от програмата от 5 000 евро до 9 000 евро. Има възможност и за частични стипендии.
Възможности за стипендия
Стипендията за магистърска степен зависи изцяло от успеха и цялостното ти развитие. Като оценките са само факултативни, по-скоро гледат как мислиш и как работиш върху различни проекти.
Предизвикателствата
Основните проблеми бяха свързани с езика и бюрокращината. Италия в много отношения е една втора България. Сега знам, че светът е едно голямо село и където и да отидеш не можеш да избягаш от трудностите, те са част от живота. Въпросът е да си в мир със себе си и да не се откажеш по средата.
Възможности за работа
Работех към университета, занимавах се с реклама и управление на сайта. Беше доста интересно и спокойно като среда, но прекъснах тъй като магистърската програма е интензивна и лекциите са по цял ден. След като завърша, бих искала да се развивам в друга сфера, по-креативна и динамична.
Стандартът на живот
Стандартът на живот в Милано е адекватен за един западно-европейски град. С малко въображение и мислене един млад човек би могъл да балансира докато завърши. Естествено всичко е много относително. Избираш сам как да управляваш парите си. Аз бих посъветвала младите да инвестират в пътувания, а не в дискотеки и дрехи, както правят повечето, когато дойдат в Милано.
Възможности за стаж
Правила съм три стажа по време на бакалавърската си степен по Media Languages. Единият беше задължителен, за да се дипломирам. Беше в един инкубатор на start up-и - Impact Hub, където работех върху една платформа Social Farming. Там научих доста неща. Другите ми два стажа ми бяха в България - в Elle и New Moments.
Подготовка за изпитите
Подготовката протича нормално, учиш по цял ден няколко седмици и се след това се явяваш на изпит, като в Италия изпитите са основно устни, което мен ме улесняваше доста. Професорите винаги са били много отзивчиви, когато съм имала трудности и са ми помагали.
Кариерен център
Имаме си кариерен портал - Stage e Placement, където излизат оферти за работа и стажове в доста добри компании и всеки студент на Cattolica може да кандидатства по тях.
Студентски стол
Имаме си няколко стола. Цената на ядене се определя отново по доходите на семейството, би могло да бъде и безплатно. Храната е много вкусна, има пица бар, класически стол и био-динамичен, където се използват продукти на 0 км, не се пържи и не се готви с термично обработена мазнина. Аз лично се хранех там. Може да се избират ястия без глутен, веган или вегетариански.
Възможности за спортуване
Има няколко отбора на университета, към които можеш да се включиш. Има и конвенции с различни спортни клубове и фитнес зали. Специфичното е, че тук се плаща на година, не на месец, както у нас.
Други удобства в университета
Университетът разполага с медицински център, който е безплатен за студенти, единствено гинекологичните услуги се заплащат допълнително. Също така има туристическа агенция, дигитална библиотека и т.н
Не ми харесва...
Донякъде ми беше трудно в началото да възприема, че моите състуденти бяха доста "по-малки" като начин на мислене, но това смятам важи и за много други държави. Факт е, за добро или лошо, че в Източна Европа порастваме "по-бързо". Разбира се, с днешна дата това е само в плюс.
Равносметката
След 4 години в Италия, бих избрала отново да уча тук. Смятам, че образовaтелната им система е много добра и най-вече създава мислещи хора, а не машини - нещо, което не бих казала за Англия. Залага се много на общата култура и след това се надгражда с практика и профилиране.
Планове за развитие
Планирам да работя няколко години, все още не съм сигурна къде. След това искам да създам свой собствен бизнес, имам конкретни идеи, но първо трябва да пооткрадна колкото се може повече know how.
Научете повече и за другите университети, които сме представяли в рубриката, като използвате интерактивната карта "Моят университет". Чрез бутона за навигация, който се намира горе вляво, имате достъп до списък с университетите, филтрирани по държави. Можете да стигнете до всеки един от тях и ако директно изберете "точка" от картата. За всеки университет има снимка и кратко представяне с линк към пълния разказ за него. |