
5 причини за влошеното психично здраве на служителите
Как се чувствате на работа и готови ли сте да споделяте проблемите си с хората в екипа ви? Въпросът не е само дали вие сте готови да ги споделяте, но и дали сте открити за помощ към проблемите на колегите ви. Питър Диас, директор на Института за психично здраве на работното място, базиран в Австралия, сподели пред “Капитал Кариери”, че хората, които се грижат за психичното здраве на другите са от съществена значимост за възстановяването на сплотеността в обществата, в които живеем. Затова главна роля сега имат лидерите и специалистите по човешки ресурси в компаниите.

А преди това отделете време да помислите върху основните фактори, които влияят негативно на психичното здраве на работещите, защото от грижата за него зависи за колко дълго ще запазите талантите в организацията ви и то в ситуация на ограничен от висококачествени кадри пазар на труда в световен мащаб. Темата вече не е табу, защото редица проучвания извадиха наяве данни, че влошеното благосъстояние води до намалена продуктивност на работното място и намалена удовлетвореност от личния живот.
Уязвимостта на жените и родителите
Любопитни данни от последно проучване на “Капитал Кариери” показват, че условията, които предлага работата от вкъщи по време на пандемия са особено неблагоприятни за жените. Заради въведеното извънредно положение и ефектите от него върху бизнеса и служителите, разликите в удовлетвореността от работата между двата пола са много големи. Броят на жените, които обмислят сбогуване с настоящия си работодател, защото усещат, че количеството работа не отговаря на заплащането им, е значително по-голям от този на мъжете - 62.3% срещу 26.1%, въпреки че двата пола се чувстват еднакво продуктивни в различните режими на работа. В същото време близо 70% от родителите с едно или повече деца на възраст под 18 г. казват, че изпитват повече стрес и напрежение от дистанционната работа заради обстановката вкъщи. Диас коментира, че един от начините да се подкрепят родителите на работното място е да им се предоставят допълнителни дни отпуск за отглеждане на деца.
Разстроена психика = намалена продуктивност
Дори и без разделение на половете, данни от Института показват, че липсата за грижа за психичното здраве може да се изрази в средно до 50% намалена продуктивност.
Проучванията показват, че в момента, в който хората започнат да се възстановяват и да вземат живота си в ръце, изпълнявайки целите си, продуктивността се покачва. Дори хората, които са се възстановили от проблеми с психичното здраве, имат тенденцията да бъдат по-успешни от тези, които никога не са имали проблеми с психичното здраве. Това е много добра причина да се следи благосъстоянието на хората, тяхната ангажираност..., разказва Диас.
Ниската заплата
Последни данни на Mental Health America пък показват някои финансови притеснения, които служителите имат през последните повече от 18 месеца. 58% от работещите със заплата до 60 хил. долара годишно съобщават, че се притесняват, че нямат достатъчно пари да покриват ежедневните си разходи. Над 60% споделят, че заплатата им не е достатъчно висока, че да успяват да пестят пари за извънредни ситуации. Един на трима служители пък не може да покрие разходите си за медицинско лечение. Това са само част от финансовите тревоги на работещите, които се отразяват както върху личния, така и върху професионалния им живот.
Пандемията послужи като катализатор за повишаване на увереността на служителите, които започнаха да ценят здравето и личния си живот повече отпреди това. Много преосмислиха кариерните си планове и смениха работата си с друга, по-високо платена. Според последни данни на доклада Workforce Vitality на ADP служителите, които използват сегашния пазар на труда като трамплин, си намират по-високо платени позиции. Докато средният ръст на заплатите за всички работници се е увеличил само с 1.5% през юни в сравнение с преди година, той е нараснал с 5.8% за хората, които са сменили работата си.
“Прегорелите” служители се увеличават
“Прегарянето” продължава да се разпространява сред служителите след дълго време на тревожност и изолация. Повече от четирима на десет служители (44%) казват, че се чувстват “прегорели” в сравнение с преди година, според ново проучване сред 2800 заети по света, проведено от международната фирма за подбор на персонал Robert Half. Това е увеличение от 34% спрямо подобно проучване от 2020 г.
Почти половината от служителите, изпитващи психическо претоварване, обвиняват за състоянието си по-голямото количество работа.
Връщането в офиса
Даде ли се веднъж свобода на човека е много трудно да му се отнеме. Затова сега мениджърите, които настояват да върнат служителите си обратно в офисите, ще трябва да го правят с ясното съзнание, че ще загубят таланти и ще намерят нови много по-трудно от конкуренцията, която предлага гъвкави възможности за работа. От глобално проучване, проведено от мрежата за професионални услуги EY, става ясно, че 88% от служителите искат свобода да избрат откъде и как работят. В проучване на Института за корпоративна производителност (i4cp) сред 348 работодатели, предимно в Северна Америка, се виждат топ причините за загубата на таланти след началото на пандемията:
- “Прегаряне” (67%)
- Липса на възможности за кариерно развитие (48%)
- Незадоволително възнаграждение (46%)
- Изискване служителите да се върнат в офиса след работа от дистанция (34%)