
Не само заплатата трябва да се договоря
Често в еуфорията, че сте избрани за ролята, забравяте да попитате за по-добри условия на работа. Това обаче е грешка.
Всеки човек е изпитвал хубавото чувство да отговори на телефонно обаждане, че получава работата, за която кандидатства.
По-трудното е минало, сега остава да се уточнят подробностите и да се подпише договора. В еуфорията, обаче, човек често се съгласява и пропуска да постави въпроса за по-добри условия.
Няколко подсказки за какво можете да преговаряте, освен месечното възнаграждение:
- различна начална дата на договора
- допълнителни дни платен отпуск
- гъвкаво работно време или дни за работа от вкъщи
- преместване в друг клон или офис
- бонус за подписване на договор
- бонус за изпълнение на определено количество работа по-късно през годината
- опции за акции
- възстановяване на разходи за телефон, интернет или споделено работно пространство при дистанционна работа
- възможности за професионално развитие или външно обучение
- съдействие за детска градина
- възстановяване на пътни разходи
- неограничена изява на мнение в социални платформи
- гарантирано място за паркиране и т.н.
Напишете си домашното
Започнете с проучване на бъдещия си работодател. Онлайн платформи за обяви за работа и работодателска марка като „Кариери“ могат да ви дадат поглед какво е да работите в някои организации в различни икономически сфери.
Фотини Икономополус, треньор по корпоративни преговори, коментира за Harvard Business Review, че подготовката преди среща с бъдещ работодател трябва да е детайлна и да сте събрали информация от няколко източника.
„Преди да влезем в преговорите, трябва да се опитаме да получим съвет от разнообразна група професионалисти. Ако сте жена, не търсете съвети само от други жени относно диапазона на заплатите. Ако идвате от академичните среди, намерете някой с корпоративен опит, който да ви даде няколко съвета. Това ще добави друг ъгъл към вашата стратегия", казва Фотини Икономополус.
Да станеш добър в преговорите е като изграждане на нов мускул – колкото повече го правиш, толкова по-добър ставаш, казва експертът по кариера и преговори Александра Дикинсън. Тя предлага да поговорите с трима мъже и три жени в професионални роли, подобни на тази, която ще договорите. Подготовката ще ви даде увереност, а тя ще ви помогне да останете спокойни и концентрирани, когато нивата на стрес се повишат по време на същинския разговор.
С кое да направите компромис
Специалистите съветват по-младите хора да отстояват своите искания и да се застъпват за това, което искат, защото възрастта и нивото на опит не би трябвало да са преграда. Все пак приемането на обстоятелства, които от самото начало са източник на неудоволетворение, може да има отрицателно въздействие върху благополучието, производителността и представянето на работа в последствие.
Стратегията е важна
Най-често не успявате да получите това, което искате, когато влезете в преговори с грешно мислене. Затова още преди да стартирате с преговорите, трябва да сте си направили стратегия как ще действате. Близо 98% от хората влизат в среща с предварителната нагласа, че не биха отстъпили. От подхода ви зависи дали ще си тръгнете с успех.
Страхотно би било, ако покажете на мениджъра по наемане, че нямате търпение да стартирате и наистина искате работата, но държите на по-добри условия.
Каквото и да търсите, първо трябва да попитате, а след това да изслушате активно отговора на мениджъра по наемането.
Ако ви откажат, трябва да отговорите по неотбранителен начин, като например: „О, това е интересно. Можете ли да ми кажете повече за причините?“
Когато задавате правилните въпроси, можете да вземете инициативата и да поведете дискусията, да разберете ограниченията и евентуално да използвате това знание, за да стигнете до компромис.
Нащрек за организационната култура
В мултинационалните корпорации тези преговори могат да изглеждат наистина различно. В Израел и други части на Близкия изток, например, взаимоотношенията и репутацията са по-важни, отколкото в други части на света. Емоциите заемат централно място и проявяването на уважение е от първостепенно значение.
Защо това е важно? От една страна - съобразяването с културния код на компанията би ви помогнало да се впишете доста по-бързо в структурата ѝ. От друга страна - ако той не кореспондира с вашата ценността система - нещо, за което бихте добили добра представа в процеса на преговори, може би е сигнал да разберете дали наистина искате тази работа, независимо от заплащането, придобивките и всички останали ползи, които обещава.