
Как се влиза в IT сектора от нулата
Бивш офис мениджър и служител в хотелиерския бизнес разказват за първите си стъпки в IT бранша
Работата в IT сектора се свързва предимно с роли, свързани с програмиране и разработване на софтуери. Но портфолиото от позиции в бранша не се изчерпва дотам. Навлизането в бързо развиващата се сфера може да се случи скоростно дори за хора, които нямат никакъв технически опит зад гърба си. Нужна е само мотивация.
От април до юли т.г. ще се проведе програмата Jump2IT 2022, по време на която 20 курсисти ще преминат през трейнинг програма от 170 часа, за чието реализиране се грижи екип от 20 опитни професионалисти от Технологичния център на “Аксенчър България” и ITCE. Това е четвъртото издание на програмата за IT ентусиасти без никакъв опит в сферата. Процедурата за кандидатстване вече е отворена и документи могат да се подават до 30 март.
За да разбере възможен ли е кариерен старт от нулата в IT индустрията, “Кариери” разговаря с двама випускници от предишните издания на програмата - Боряна Манчева и Андрей Симов.
Боряна Манчева
Боряна Манчева е на 35 г. от Пловдив. Записва се за програмата Jump2IT през 2021 г. Преди това е работила като офис асистент и специалист обработка на проби в лаборатория LabCorp, в столицата на щата Минесота Сейнт Пол. Сега е специалист софтуерно тестване в SQA Service. Завършила е българска филология.
Андрей Симов
Андрей Симов живее в Букурещ, Румъния. В момента е Quality and Security Lead в Amazon. Преди кариерния си старт в IT индустрията, той е работил 8 години в сектора на хотелиерството и ресторантьорството. Записва се за програмата Jump2IT през 2018 г. Завършил е икономика на туризма в УНСС.
С какво се занимавахте преди да се запишете в програмата Jump2IT?
Б.М.: Когато академията започна, аз се върнах от майчинство. Преди това работих като офис асистент, била съм и служител регистриране и обработка на проби в лаборатория в чужбина. Това беше един момент в живота ми, когато трябваше да се върна на пазара на труда и се чудех дали искам да продължа да работя неща, които съм правила преди това или нещо различно. Така дойде идеята да се преориентирам. IT сферата предлага много възможности и грабна интереса ми. Случайно попаднах на програмата в онлайн пространството и реших да кандидатствам.
А.С.: По-голямата част от кариерата ми е била в хотели. Завършил съм “Управление и икономика на туризма” и все още хотелиерството ми е на сърце. Работата е много сладка, но за съжаление възможностите за развитие са много ограничени. От друга страна, съотношението работно време, свободно време, заплата не позволява да се води балансиран живот и да се гради семейство. Това ме подтикна преди три години да сменя сферата и се записах за програмата. Ще продължа да работя в тази сфера за постоянно.
Какви умения ви трябваха, за да се запишете и участвате в програмата?
Б.М.: Имаше изискване за добро владеене на английски език и най-вече силна мотивация. Преминах кратко телефонно интервю, в което ме питаха за мотивите ми да се запиша и скоро след това започнах програмата.
А.С.: Най-вече мотивация. Действително имаше интервю, в което искаха да разберат какво точно ме е подтикнало да навляза в този сектор.
Кое е най-важното нещо, което научихте за IT сектора?
Б.М.: Това, че само техническите познания не са достатъчни и че човек трябва да развие аналитично и критично мислене. Не е само техническата част, а и умението да анализираш ситуации. Трябва да можеш да разбираш и да мислиш върху документация, да имаш конструктивно мислене.
А.С: И аз бих казал същото. Не се налага да започваш нещо от начало. Определено навлизането в IT сектора не изисква градене на знание от нулата. Всякакви умения и опит, които си натрупал в миналото, могат да бъдат използвани, за да се прогресира в тази индустрия. Използването на различни програми и софтуери е по-лесната част. Разбира се, е и по-лесно да се стъпи, когато знаеш различни компютърни езици и имаш дисциплина.
Накъде поехте след завършването на програмата? Колко бързо успяхте да влезете в бранша?
Б.М.: Случи се доста бързо. Програмата завърши през юли 2021 г., а аз започнах работа през октомври. Междувременно се явих и на ISTQB Foundation Level, един от основните сертификати в областта на софтуерното тестване.
А.С.: И при мен се случи много бързо. Може би седмица след края на курса вече бях нает в Amazon Alexa. Разговорите за работата започнаха, още докато курсът си течеше. Оттогава всичко се развива с много бързи темпове.
Как се отрази пандемията на работата ви?
Б.М.: Аз се включих, когато пандемията беше в разгара си, но мога да кажа, че добрата страна на кризата и IT сектора е, че хората могат да работят от вкъщи. Това, че имам малко дете, не ми пречи, защото има кой да ми помага, а и не се налага да взимам болничен, за да съчетавам грижите за него с работата. Има гъвкавост.
А.С.: Аз виждам някои позитивни тенденции като това да си бъда вкъщи със семейството. Имам рядката възможност като баща да гледам как расте детето ми всеки ден. Тя се роди в началото на пандемията и оттогава сме непрестанно заедно, което все още е нещо безценно. Наистина на моменти работата от вкъщи е натоварваща, защото трудно се разграничава работният процес от ежедневието и семейния живот, но когато съумееш да намериш баланс, не би трябвало да е проблем. Напротив, печелят се безценни часове, които преди са били използвани за пътуване.
Боряна се е преквалифицирала наскоро, но ти, Андрей, успя ли да се издигнеш в йерархията през изминалите над 3 години?
А.С.: Доста бързо се развиха нещата в Amazon Alexa. Бях софтуерен тестер около осем месеца, след това започнах да водя екипи от тестери и собствени програми, които развивам в рамките на Alexa. От една страна, имах шанса да имам някаква база и подготовка от Jump2IT и от друга страна, пълна свобода от страна на Amazon и мениджмънта да водя два екипа от тестери и програмни специалисти.
Какви са плановете ви за бъдещето?
Б.М.: Искам да продължа да се занимавам с това, с което се занимавам в момента и да натрупам повече опит, и да премина на по-високо ниво. Имам да наваксвам доста откъм технически познания. В момента се опитвам да си върша добре работата.
А.С.: Реших, че най-добре се развивам като лидер на екипи. В същото време съм още по-ценен и търсен, когато добавям знания и опит с различни програми, дори и с писането на кодове. Искам да бъда най-технически ориентираният мениджър и най-добрият мениджър на технически ориентираните хора.
Защо бихте посъветвали някого да се запише в програмата?
Б.М.: Това е възможност да се получи добра база за бъдеща кариера. Откриват се възможности за запознанства с хора - аз имам приятели от академията, с които продължаваме да общуваме. Едно от предимствата на програмата е, че след приключването й имахме срещи с компании, от които придобихме визия за това какво търси един работодател и какви качества трябва да развием, за да можем да навлезем в IT индустрията. Най-вече бих ги посъветвала да предизвикат себе си и да опитат!
А.С.: Абсолютно се присъединявам към думите й! Бих добавил, че програмата дава много повече увереност на хора с различен опит и образование, и отваря вратата към IT индустрията, която определено се нуждае не само от разработчици и инженери, но и от хора, които знаят езици, които са добри в статистика или имат добро логическо мислене. Програмата позволява на хората да дръзнат да променят своята кариера към IT сферата.
*Интервюто взе Светлана Митрова