Меню
Затвори
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
 
Натиснете Enter за търсене ""
Град
  • © Shutterstock
  • Велислав Филипов
  • Кариери
  • 31 мар 2022
  • Кариерно планиране, Управлявай себе си

Технологичният напредък изяжда професии и ражда нови умения

Иновациите се развиват с все по-бързи темпове, като всеки аспект от живота ни сега е неразделно свързан с микрочипове, мрежи и високотехнологични софтуери по един или друг начин. Това може да има отрицателен ефект върху много професии, които стават все по-автоматизирани, но е в името на прогреса

Тази статия е част от новия брой на сп. "Моята кариера". Темата е "Новите свърхсили на служителите". Пандемията преобрази процесите в организациите и отношенията между служители и работодатели, и сега не хората се продават на компаниите, а компаниите на хората. Промениха се и най-търсените умения сред талантите, както и придобивките, които работодателите им предоставят, за да осигурят психичното и физическото им здраве. Появиха се нови професии, а познатите ни се промениха. В новия свят на работата всичко е различно, но връзката между служители и работодатели продължава да бъде водеща. Прочетете всичко от броя, като го изтеглите оттук.


Иновациите са нещото, което движи нашата цивилизация напред. Ако се замислим, преди 20 години голяма част от нещата са изглеждали коренно различно, да не говорим за по-назад във времето. Най-лесно може да видим този прогрес, ако погледнем към професиите на хората, защото те са като огледало на развитието ни. Ето и няколко интересни факта:

  • Преди 100 години близо 2/3 от населението на Земята се е занимавало със земеделие и животновъдство, за да могат хората да се изхранват. След индустриалната революция обаче това рязко се променя.
  • През 1950 г. малко над 3% от работната сила в САЩ е била заета в железопътната индустрия, превозваща товари и пътници в страната. Днес само 0.1% от работната сила е ангажирана в железопътната индустрия, но въпреки това тя пренася почти три пъти повече товари.
  • През 60-те години на XX век НАСА използва компютри, за да изчисли траекториите на планети и други космически обекти. Днес общата изчислителна мощност на използваните компютри от онази епоха е по-ниска от тази на мобилното устройство, което е в джоба ни.

За да може обаче да се придобие още по-добра представа колко са преходни някои професии и колко бързо могат да бъдат заличени, трябва да вземем пример от събитията през 1945 г. Тогава в Ню Йорк на масови протести излизат асансьорните оператори. В края на XIX век започват да изникват все по-високи и по-високи сгради, а с това асансьорът става необходимост. Всеки такъв обаче изисква човек, който да го ръководи. Тези работници контролират вратите, следят за скоростта, грижат се за комфорта на пътуването по етажите и т.н. След края на Втората световна война обаче компанията Otis Elevator изобретява автономната асансьорна система, която изисква само избор на етаж, сама ръководи отварянето и затварянето на вратите и на практика "изяжда" работата на операторите. Може ли да си представим колко чужда трябва да е изглеждала концепцията за автоматизиран асансьор? Вероятно нещо подобно се случва в момента с концепцията за самоуправляващите се автомобили. Както сега, така и тогава хората не са имали доверие в тази система. Така в рамките на седмици след края на Втората световна война около 15 хил. оператори на асансьори, портиери и работници по поддръжката излизат на протест. Икономическите загуби са измерени на около 100 млн. долара, подтиквайки близо 1 млн. души да подкрепят протестите. В крайна сметка след години телефоните за спешни случаи в кабините и бутоните за аварийно спиране помагат на автоматизирания асансьор да бъде приет от обществото. Така в рамките на 10 години технологиите елиминират една професия напълно.

Професии на ръба и нуждата от нови умения

Подобно на асансьорните техници в САЩ, има десетки примери за професии, които са изчезнали напълно или са почти обезличени, променяйки своята дейност само и само да се запазят по един или друг начин. Важно е да не се забравя обаче, че изчезването на една професия и замяната й от друга изисква човешки ресурс с нови умения. Ето и топ 6 на професиите, които трудно биха просъществували до 2030 г.:

# Туристически агенти

Всичко, от което се нуждаем в днешно време за организиране на екскурзия, е банкова сметка и няколко свободни часа, за да проучим дестинацията, която харесваме. Самолетните билети са по-достъпни от всякога, а вариантите за търсене на хотел според точна цена и период на престой са стотици. Много туристически оператори са осъзнали това и затварят своите офиси, за да се съсредоточат върху своето онлайн присъствие. Въпреки това все още има много други възможности за развитие в туристическата индустрия.

# Касиер

През последните няколко години в САЩ и някои страни в Западна Европа се заговори за т.нар. cashless society, или иначе казано, безкасово плащане, за което подпомагат напредъкът в безконтактните плащания, Apple Pay и дори криптовалутите като BitCoin, които стават все по-популярни в масовото общество.

Въпреки че в България все още масово хората предпочитат да използват пари в брой, едно е сигурно - технологиите рано или късно ще изместят книжните пари и те ще станат отживелица, която никой няма да иска да използва. Вече в много вериги магазини, ресторанти и други обекти се предлага услугата за самообслужване, а "смъртта" на традиционната каса изглежда неизбежна.

# Пощенски куриери

Въпреки че все още ще имаме нужда от куриерите, за да доставят колети и пратки, нещата не изглеждат добре за традиционния пощальон, който доставя писмата всяка сутрин. Това се дължи основно на факта, че нещата, които те предоставят, ще изчезнат през следващите 10 години. Реалността е такава, че сметките вече се следят и плащат почти и само онлайн. С електронните пощи изчезва и традиционното писане на хартиени писма, което отдавна е умиращо изкуство.

# Печатна индустрия

Това обхваща редица работни места - от издатели на вестници и списания до работници във фабриката, които ги произвеждат и разпространяват. От известно време се спекулира с бъдещето на индустрията за печатни медии, като различни издания започват да инвестират повече време и съдържание в своите онлайн версии. Все още някои хора предпочитат да получават своите новини от вестниците, но печатните издания все повече се "задушават" от интернет сайтовете, които са много по-актуални и имат редица предимства. Това означава, че индустрията като цяло трябва да се адаптира и да се развива в друга посока или просто да изчезне.

# Спортни съдии и рефери

Почти всички почитатели на спорта някога са мечтали да се занимават с това професионално - дали като играчи, треньори или рефери. Ако са се насочили към кариера в съдийството, има голяма вероятност услугите им да се окажат ненужни в бъдеще. Международната футболна федерация ФИФА например в последните години въвежда все повече технологии в играта. Примери са технологията за следене на голлинията, системата за видеоасистент рефер (VAR) и т.н.

Модернизацията се случва не само във футбола, а и в други спортове като тенис, волейбол, баскетбол, крикет и т.н., които отдавна използват технология за вземане на решения в реално време. Докато някои смятат, че преминаването към съдийство с изкуствен интелект е положително нещо и намалява възможността за грешки, други твърдят, че при много правила в спорта са възможни интерпретации и че възможността за човешка грешка увеличава драматичността и зрелището на мероприятието.

# Шофьори

Автомобилите без шофьор може би някога са били обект на научна фантастика и сме ги виждали само във филмите на Джеймс Бонд, но с напредъка на технологиите компании като Waymo (сестринска компания на Google) се приближават все повече до извеждането на подобни коли на масовия пазар. Това не е особено добре за онези, които изкарват прехраната си с шофиране на такси, градски транспорт, международни превози и т.н.
Все пак има и добра новина за тази професия. Бившият вече изпълнителен директор на Waymo Джон Крафчик обяви пред журналисти, че технологията все още е в начален етап на развитие и никой в световен мащаб не може да си позволи пускането в масово производство на подобен вид автомобили.

AI в света на човешките професии

Изкуственият интелект (AI) в последните години навлезе по всякакъв начин в нашия свят и ежедневие, а хората все повече разчитат на технологиите, но те сякаш все още играят второстепенна роля, а не главната. Въпреки това пандемията засили технологизацията и тя влезе в една нова фаза на развитие. Специалистите са категорични, че AI ще намали значително оперативните разходи, отделяни за реализирането на даден проект, а освен това ще подобри качеството им. Но възможно ли е хората да бъдат заменени на техните работни места от роботи? Отговорът е "не"! Все още има нещо, което AI не може да прави, а именно да бъде човек. Роботите не могат да придобият човешките креативност, адаптивност, способност за решаване на проблеми и емоционална интелигентност... поне на този етап.

Тезата, че рано или късно човекът ще бъде заменен от роботите при повечето професии заради ефективността, е по-скоро голяма доза илюзия. Има приблизително 540 филма с взаимодействие между хора и роботи и само в 7 от продукциите има щастлива развръзка. Защо винаги ни унищожават? Отвсякъде ни повтарят, че изкуственият интелект ще ни завземе, но това не е вярно. Как един робот ще изпълнява с точност работата на хирурга, чувството и емоционалността на гримьора или актьора, креативността на хореографа? Представяте ли си един робот в ролята на треньор или изкуствен интелект да управлява бизнес, да се "чувства" добре в човешката кожа?
По-скоро може да се случи точно обратният ефект - развитието на изкуствения интелект да създаде повече работни места. Разбира се, че някои професии ще изчезнат, но за сметка на това ще се появят много нови. Професии, в които човекът ще вкарва нещо свое, нещо, което роботът не може и няма как да може да направи.

Ако все още сте песимистично настроени, се замислете, обърнете поглед назад в историята, защото именно там се крият повечето отговори. В края на Втората индустриална революция се появяват множество нововъведения, уникални за тогавашните хора. Появяват се съвременните автомобили - ежедневие и нещо нормално днес, но не и тогава. В началото на XX век хората са сигурни - колите ще изместят всички видове транспорт, а при премахването на най-разпространения тогава - конният, хиляди ще изгубят работните си места. В същото време обаче се създават заводите за производство на автомобили, наемат се служители за строителство на пътища и цялата тази инфраструктура. Хората започват да пътуват масово. Век по-късно нещата стигат до строеж на хотели, места за хранене, туризъм и още, и още. И всичко това е изградено само заради колата.

Какво е заключението? Може би все още е доста рано да говорим за Robot Evolution, защото сякаш изглежда твърде далеч във времето. Трябва да имаме предвид, че сякаш човешките същества не сме много добри в предсказанията и винаги гледаме нещата от лошата страна. Без хората изкуственият интелект, изглежда, все още е доста глупав. А вие бъдете спокойни, никой няма да ви замести! 

Обяви за работа

Административен асистент с немски език

Кауфланд България ЕООД енд Ко КД, София

Експерт, анализи и оценка на риска

EVN България, Пловдив
Покажи всичкиПубликувайте обяви за работа
Сподели статията в:
Следвайте Кариери в:
LinkedInGoogle NewsFacebook
КонтактиИКОНОМЕДИА АДгр. София 1000, Столична община – район "Средец"ул. "Иван Вазов" № 20тел.: +359 2 4615 396e-mail: [email protected]
Кандидати
  • Информация за кандидати
Компании
  • Информация за компании
За Кариери
  • За нас
  • Моята Кариера
  • Бюлетин
  • Реклама
  • Контакти
Още от Икономедиа
  • Капитал
  • Икономедиа
  • Дневник
  • Регал
  • Бакхус
© 2023 Икономедиа 2006 - 2023 съгласно  Общи условия за ползване на Икономедиа |  Общи условия за ползване на karieri.bg | Политика за бисквитките |  Декларация за поверителност
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK