Меню
Затвори
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
 
Натиснете Enter за търсене ""
Град
  • © Цветелина Белутова
  • Велислав Филипов
  • Кариери
  • 12 апр 2022
  • Кариерно планиране, Професии

Миля Димитрова, WWF България: Климатът вече не е екзотична сфера

За професията разказва Миля Димитрова, част от екипа на "WWF България"

Тази статия е част от новия брой на сп. "Моята кариера". Темата е "Новите свърхсили на служителите". Пандемията преобрази процесите в организациите и отношенията между служители и работодатели, и сега не хората се продават на компаниите, а компаниите на хората. Промениха се и най-търсените умения сред талантите, както и придобивките, които работодателите им предоставят, за да осигурят психичното и физическото им здраве. Появиха се нови професии, а познатите ни се промениха. В новия свят на работата всичко е различно, но връзката между служители и работодатели продължава да бъде водеща. Прочетете всичко от броя, като го изтеглите оттук.


Затоплянето на климата е глобален проблем със значителни последици за екосистемите на нашата планета, както и за икономиката на световно, национално и местно ниво. Този глобален проблем изисква и глобални решения, които са трудни за договаряне между държавите от цял свят по много причини. Но заплахите и цената, която ще трябва да платим всички ние като граждани, бизнеси, правителства, стават все по-осезаеми и търсенето на компромиси и решения - по-интензивно.

"Зелените" професии бележат значителен ръст през последното десетилетие, времето, когато темата за глобалните изменения на климата стана все по-обсъждана. Специалистите са категорични, че този темп на възход ще продължава.

Визитка
Миля Димитрова е икономист и юрист по образование. Работи в областта на климата от 2003 г. Била е стажант, експерт и директор в Министерството на околната среда и водите, работила е в Столичната община, "Софияплан", както и в различни фирми или проекти като консултант. В момента е част от екипа на природозащитната организация "WWF България", където среща приятели и професионалисти. 


Моята професия

Експерт по климатични политики е специалист, който се занимава с начините, по които може да се ограничи глобалното затопляне или да се подсигури адаптиране към негативните последици от климатичните промени. Това не е научна работа, макар да трябва да се следят и разбират и научните изследвания в тази област, каквито се правят по цял свят. Това не е и сфера на технологиите, макар в огромна степен да се разчита именно на иновации в различни сфери, които да подпомогнат както намаляването на парниковите газове, така и начините за адаптиране, например в градска среда. Това не е работа във финансовата сфера, но се изисква разбиране и в тази посока, тъй като планирането на политики изисква случване на инвестиции, които от своя страна изискват финансиране. Това не е чисто координационна работа, но реално търсенето на баланс е ежедневие - баланс между секторни политики, баланс между интереси, баланс на възможности и цели. Климатичните политики не са обособен отрасъл в икономиката, те са част от останалите отрасли, тоест това не е и работа в определен сектор, но се изискват познания и разбиране на процеси в енергетиката, транспорта, отпадъците, горското и селското стопанство, градското планиране, човешкото здраве, екосистемите и др.

Моето образование и умения

По образование съм икономист и юрист. Завърших "Икономика на търговията" в УНСС през 2002 г. Но и силното ми желание за специалност "Право" намери своето удовлетворение през 2014 г., когато се дипломирах във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Квалифицирах се и като медиатор, което също намирам за важно в моята професия.

Моят път дотук

Започнах работа като стажант по програма за заетост на младежи с висше образование в държавната администрация. В МОСВ попаднах в отдел "Стратегии и програми за околна среда", където беше и звеното "Съвместно изпълнение". Казаха ми, че ще подпомагам търговията с емисии. С търговията нямах проблем като понятие и разбиране, но сборното "търговия с емисии" въобще не предизвикваше никакви асоциации у мен. Екипът беше прекрасен и срещнах хора и професионалисти, които до ден днешен дълбоко уважавам и се радвам, че запазихме връзка и контакт през годините. Но смяната на правителства понякога се усеща болезнено и на експертно ниво. Някак не си паснахме със следващото и в края на 2006 г. напуснах.

Подадох молбата си за напускане, без да имам друга работа. С годините разбрах, че това явно е "моят стил" при работа в администрацията. Три пъти получих въпрос: "А къде отиваш, ако не е тайна", и в отговор на усмивка и "Не знам, просто трябва да тръгна" получих три оферти за работа. Избрах "Омнитех финанс", малка консултантска фирма, където отново срещнах висок професионализъм, уют в комуникацията и спечелих добър приятел, с когото от време на време берем гъби заедно. После пътят ми пак зави към МОСВ, където имаше куп неща, които бързо трябваше да се вземат в ръце от човек, който разбира. Последва двуседмичен размисъл и лутане на мислите ми в различни посоки. Давах си реална сметка какво трябва да направя, после си дадох сметка, че ако не опитам да го направя, ще се чувствам по-зле. Направих си план от 5 точки и се отдадох на тяхната реализация. Горда съм, че постигнах всичките, и от експертния екип, с който работех. Личният ми живот също имаше своята посока и последва майчинство. Знаех, че искам да ползвам и двете години за гледане на дете, знаех също, че и не искам да съм в София по това време. Така заминахме да живеем в село Смилян в Родопите, където също срещнахме прекрасни хора и професионалисти. Уж беше само за две години, но останахме пет, а се появи и второто дете. В този период работех по различни проекти, но ставаше все по-трудно да намирам нови проекти и така през 2018 г. се върнахме отново в София. Реших да опитам реализация в друга сфера, но някак не се получи.

После започнах работа в Столичната община. Две години по-късно си дадох сметка, че държавната работа има мащаба и въздействието, което е несравнимо с мащаб и въздействие на ниво проект или компания, и някак това ме привлича. Но разбрах също, че процеси, явления и личности, олицетворяващи администрацията в онзи ѝ образ, който преди винаги съм отричала, че съществува, реално го има и търпението, ценностите, възпитанието и самоусещането ми провокираха неустоим порив за раздяла. Бях подхванала проекти и инициативи, които много исках да завърша, и за щастие намерих възможност поне частично да продължа да участвам в тях чрез влизането ми в "Софияплан". Това е среда, която никога няма да повярвате, че е част от общинската администрация. Модерни подходи, мотивиран и задружен екип, смело заявяващ своите заключения. Все пак политическите пипала налазиха и тази среда и аз за пореден път не можах да не се противопоставя и да не се разгранича от влиянието. Така сега съм щастлива панда в екипа на "WWF България", където срещам единомислие, приятелска среда и професионализъм. Екипът ни се разширява в момента, така че може да се присъедините към нас, ако климатът привлича и вас!

Моите задачи и отговорности

Най-основната задача е да се следи развитието на европейските политики и на международните преговори, свързани с климата. Това е огромен обем информация, а и изключително динамична и променяща се. На национално ниво обемът на дейностите не е голям, но често липсва достъпна информация, което неизбежно създава трудност. Често се налага и стратегическо планиране на национално и местно ниво, както и анализ или отчитане на постигнатото. Някои експерти в областта на климата калкулират емисии на парникови газове в различни сфери, други се специализират в оценка на рисковете от климатичните промени.

Нужните умения и опит

За доброто изпълнение на повечето задачи се изисква способност за съобразяване на множество фактори. Обикновено се търси съответствие - с цели, възможности, приоритети, а способността за сравнение и обхващане на голям обем информация, който може да бъде представен накратко и раздробен в последователни стъпки и дейности, е изключително важна. Необходима е дипломатичност в разговори, представяния или преговори, тъй като в климата се пресичат множество приоритети и интереси и намирането на баланс и компромис често е наложително. Аналитични способности, възможност за бързо откриване на връзки и зависимости също са важни. Разбиране на юридически текстове, на изразяването в европейски документи или такива на ниво ООН, които имат своите специфики, както и на икономическата и социалната страна на различни политики, подходи, решения. Познаването на самата история на климатичните политики, както и способността да се разбират изводи и препоръки на научни органи дават добра представа къде чувствителността е най-голяма, кои са ключовите предизвикателства. Умението да се разбира и комуникира с администрацията, но и с бизнеса и да можеш да бъдеш и от двете страни е от значение също.

Моите предизвикателства

Най-голямото предизвикателство е да следя динамиката в секторните политики, така че винаги да съм "в час" със случващото се. Често времето за четене на статии, анализи или други материали се завзема от текущи задачи и срещи, а е изключително важно. Предизвикателно е и да знаеш какво трябва да се направи, да го споделяш, да го виждаш написано в различни документи и въпреки това да срещаш неразбиране и да виждаш как краткосрочни приоритети убиват далечната перспектива. Много хора не вярват, че климатичните промени са заплаха за човечеството, много хора и правителства сочат други като отговорни и чакат те да предприемат мерки и казват, че те сами нищо не могат да променят. Но това не е така - всеки човек, всеки бизнес и всяко правителство и местна власт имат своята роля, която няма как да бъде компенсирана от друг. Ние сме промяната, която искаме да видим.

Моите удовлетворения

Удовлетворена съм от самия факт, че допринасям за нещо, което намирам за необходимо, отговорно и за значимо в локален, национален и глобален аспект. Климатът вече не е толкова екзотична сфера, говори се и се прави много повече. Е, трябва и още повече, но все още и това е възможно. Удовлетворена съм, когато срещам интерес към темата. Удовлетворена съм и когато срещам професионалисти, от които мога много да уча. Много интересни и добри хора работят в сферата на климата и винаги е приятно да побъбриш с някои от тях.

Заплатата

Заплатата може да е много различна, вече възможностите за реализация са много. Заплатата ми като стажант в МОСВ през 2003 г., мисля, беше 180 лева, като директор през 2009 г., мисля, бе 1200 лв. Като цяло администрацията невинаги е добре платена, често заплащането е минимално при младши експерти, но при по-високи или ръководни позиции може да достигне и надмине 2000 лв. В консултантския бизнес също има големи разлики, особено между местни и международни компании - от около 2 хил. до 4-5-6 хил. лв. На свободна практика по проекти може да се стигне до ставка от 650 евро на ден, обикновено при реализация извън пределите на страната, но и за експерти с дългогодишен опит.

Моите планове за кариерно развитие

Нямам планове. Работата сама ме намира. Всеки път е така. Просто изведнъж се появява възможност, която ме дърпа в поредна крачка напред или настрани, където има куп интересни неща за учене и случване.

Моите източници на информация

Различни сайтове, специализирани бюлетини, официални източници на международни, европейски и национални институции, специализирани мрежи и платформи за градски политики, профили на хора и институции в социални медии и професионални мрежи, дискусии и презентации от тематични събития, групата "Анонимните климатици" към "Горичка", в която имам честта да бъде член.

Каква влияние оказа коронавирусът върху работата ви

Мултитаскингът мина на по-високо ниво. Съчетаването на работа, домашни задължения и две деца за дълги периоди целодневно заедно вкъщи наистина е трудно. Но влиянието не е по-различно от това в много други сфери - повече време вкъщи, по-малко живи срещи, по-малко командировки. По-малко гладене. Но вярвам, че има и много поуки, които трябва да извлечем и да променят по-трайно живота ни. Не трябва да забравяме, че климатичните промени водят до поява на различни инфекциозни и паразитни болести, нетипични за съответните географски ширини.

Обяви за работа

Регионален мениджър продажби (м/ж) – регион Монтана/Козлодуй

Лидл България ЕООД & КО, Монтана

Risk Associate with French language

Entain, София
Покажи всички

Търсени умения за професията:

  • Широкоспектърен поглед
  • Анализ и резюмиране на голям обем информация
  • Способност за откриване на връзки и зависимости
  • Способност за разбиране на юридически текстове, включително на ниво ЕС и ООН
  • Интерес към интегрирани решения и подходи
  • Вяра в науката
  • Умения за добра комуникация с администрация, научни среди, бизнес. 
Сподели статията в:
Следвайте Кариери в:
LinkedInGoogle NewsFacebook
КонтактиИКОНОМЕДИА АДгр. София 1000, Столична община – район "Средец"ул. "Иван Вазов" № 20тел.: +359 2 4615 396e-mail: [email protected]
Кандидати
  • Информация за кандидати
Компании
  • Информация за компании
За Кариери
  • За нас
  • Моята Кариера
  • Бюлетин
  • Контакти
Още от Икономедиа
  • Капитал
  • Икономедиа
  • Дневник
  • Регал
  • Бакхус
© 2023 Икономедиа 2006 - 2023 съгласно  Общи условия за ползване на Икономедиа |  Общи условия за ползване на karieri.bg | Политика за бисквитките |  Декларация за поверителност
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK