
България прави голяма крачка към превръщането й в световна технологична дестинация
Предстои откриването на Институт за компютърни науки и изкуствен интелект, чието финансиране е на обща стойност от около 170 млн. лв.
На 11 април в София ще бъде открит Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. Той ще работи в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария - Федералният технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехнически университет в Лозана (EPFL), и ще е част от структурата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Каузата на INSAIT (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology) е да наложи България като световна дестинация за изследвания и иновации, като се превърне в притегателна точка за топ таланти, и да създаде предпоставки за развитие на икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, пише сайтът technews.
Според официалния анонс, създаването на INSAIT е „безпрецедентно събитие и бележи повратен момент в историята на науката и иновациите не само в страната ни, но и в региона”.
Идеолог на Института е проф. Мартин Вечев, който ръководи Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на един от водещите технологични университети в света - ETH Zurich. Вечев е възпитаник на Софийската математическа гимназия и е носител на докторска степен от университета в Кеймбридж. Наскоро той спечели финансиране в размер на 2 млн. евро от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) за реализиране на свой проект, свързан с разработването на нов тип модели за изкуствен интелект, които са доказуемо надеждни и сигурни. В тазгодишната ERC надпревара участие взеха 2651 изследователи, като по-малко от 12% от тях получиха индивидуални грантове за своите проекти.
Проф. Мартин Вечев
Освен президентът Румен Радев, премиерът Кирил Петков, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер и еврокомисарят Мария Габриел на церемонията по откриването на института ще участват ръководителите на ETH Zurich и EPFL, вицепрезидентът на Google Research и директор на Google AI - д-р Джеф Дийн, вицепрезидентът на Amazon Web Services Байрън Кук, носителят на Нобелова награда по химия от 2011 г. проф. Дан Шехтман (Technion, Израел), и носителят на нагадата "Тюринг" проф. Шафи Голдвасер (MIT, UC Berkeley), наред с други.
Председател на Консултативния съвет на INSAIT ще е проф. Драгомир Радев, който преподава компютърни науки в Йейл.
Подготовката за откриването на INSAIT отнема близо три години, като през септември 2021 г. Народното събрание ратифицира споразумение с двата швейцарски института, за да може да осигури финансовия ангажимент на държавата за 10-годишен период. Финансирането на Института в структурата на СУ "Св. Климент Охридски" е на обща стойност от около 167 млн. лв. и е за сметка на средствата, отделени в бюджета за Националната пътна карта за научна инфраструктура, пише “Булевард България”.
Институтът ще се ръководи от световно признати български и чуждестранни учени, които работят към университети в САЩ, Швейцария и Израел. Повече подробности за дейността и плановете на INSAIT се очаква да се разберат в понеделник, в зала 3 на НДК.