
Топ три на новите дестинации за висше образование в чужбина
Противоепидемичните мерки отпаднаха и за пръв път от две години кандидат-студентите имат спокойствието да планират образование в чужбина
Май 2022 г. е и притесненията от заразяване с Covid-19 и неудобствата от противоепидемичните мерки намаляха, след като всички - работещи, учащи и преподаватели, се върнаха към предпандемичния си ритъм на живот. Ограниченията за присъствено обучение отпаднаха официално не само в България, но и в Европа и САЩ. Това даде възможност на кандидат-студентите у нас за пръв път от две академични години спокойно да обмислят възможност за преместване в друга държава, където да продължат обучението си. За да разбере кои са най-предпочитаните от българските кандидат-студенти учебни дестинации, “Кариери” се свърза с експертите от “ЕДЛАНТА”, една от водещите консултантски агенции в България за образование в чужбина. Вижте какво споделиха:
Белгия
Обяви за работа
Покажи всички
Източник: Shutterstock
Интересът към висшето образование в Белгия се увеличава, тъй като там се предлагат все повече програми на английски език, а таксите за обучение са сравнително ниски (за 2022/2023 таксата е 979.60 евро). Кандидатства се само по документи, няма приемни изпити и изисквания за конкретни матури.
В страната предлагат много добро практическо обучение. В университетите за приложни науки и изкуства студентите имат възможност да работят по реални проекти и да правят стажове в известни международни фирми по време на следването.Така те прилагат теоретичните си познания на практика и се срещат с потенциални бъдещи работодатели.
Белгийските университети, с които ЕДЛАНТА работи, си партнират с над 1400 фирми. Някои университети предлагат академичен и културен обмен и извън Европа, което дава възможност на студентите да придобият международен опит, високо ценен от работодателите.
Съществуват така наречените кариерни центрове, в които студентите могат да получат съвети как да подобрят CV-то си, да научат къде има свободни позиции за стажове, как да се подготвят за успешно интервю и друга полезна информация.
Има много възможности за работа, но от “ЕДЛАНТА”не съветват студентите да работят още през първите 6 месеца на следването си. Добре е да си оставят малко време за адаптиране към академичния процес и начина на живот в новата среда. Препоръчително е да започнат да учат и местните езици (нидерландски (фламандски) и френски), което ще им помогне по-лесно да намерят работа, когато дойде моментът за това.
Италия
Източник: Shutterstock
Все повече италиански университети привличат студенти от цял свят като предлагат програми не само на италиански, но и на английски език в сферата на модата и изкуствата, бизнеса, икономиката, политическите науки и медиите.
За държавните университети годишната такса е около 1000 - 1500 евро. Частните учебни заведения са съответно с по-високи такси, но дават възможност за социални стипендии на база доходите на родителите, налични имоти и др. Много от университетите имат собствени езикови центрове, където студентите могат да учат или усъвършенстват италиански език.
Настаняването е в студентски общежития или частни квартири.
Италия предлага много възможности за богат и разнообразен социален живот на студентите - клубове по интереси, културни събития и развлечения. Като се добави отношението към модата, вкусната храна и средиземноморския климат - неслучайно Италия става все по-желана дестинация за образование в чужбина.
Япония
Източник: Shutterstock
Япония вълнува с уникално съчетание на древна култура, философия и език с високи технологии и научни постижения. През последните години все повече се увеличава интересът към образованието в Япония, тъй като частните японски университети предлагат достъпно обучение на английски език. Годишните такси са около 13 хил. евро, но се предлагат много добри стипендии, които покриват от 25% до 100% от сумата за обучение.
Университетите разполагат със собствени модерни общежития за около 470 евро на месец, което понякога включва и полупансион (закуска и вечеря). Обучението е на английски език, но задължително се изучава японски по време на цялото следване, което помага на младите хора да се интегрират по-добре в средата. Студентите имат възможност тренират традиционни бойни изкуства - айкидо, джудо, карате и др., както и да посещават занимания по оригами, икебана, японска калиграфия (шодо) и др.
Чуждестранните студенти в Япония имат право да работят, но с ограничени работни часове, за да не се нарушава ритъмът на обучението им.
Таня Тодорова, старши консултант за образование в чужбина в консултантска агенция "ЕДЛАНТА", споделя, че част от причините за интересa към Япония е именно японската култура. По-конкретно, младите са привлечени от японската манга (комикси и карикатури), анимета, японски онлайн игри, както и от древния японски език.
Още по темата: