
Камен Павлов, търговец на електроенергия: „Управлението на риска е ключово умение”
Какво прави един комисионер на ток и как да разпознаем успешния търговец, разказва Камен Павлов, директор „Търговия с електрическа енергия“ в „Синергон Енерджи“.
Без електрическа енергия светът няма да е такъв, какъвто го познаваме. Може би всеки си е задавал поне веднъж въпроса – как би изглеждало ежедневието на човек, ако няма ток. Дано никога не разберем отговора на този въпрос. Защо ли? Защото почти всичко в нашия свят работи с помощта на електричеството - осветление, отопление, комуникации. В последните месеци темата с електроенергията е още по-застъпена в новинарските емисии, защото цените са нестабилни и се отразяват на почти всичко друго.
Да търгуваш с електрическа енергия – може да е странно, но има професионалисти, които се занимават с това. Те правят връзката между производството и потреблението. Можем да разделим търговците на два типа – „на дребно“ и „на едро“. За първите основна цел са малките и средни фирми – магазини, ресторанти и малки предприятия, чието потребление на ел. енергия е сравнително малко. Когато търговците „на дребно“ съберат повече малки и средни потребители, идва ролята на търговците „на едро“. Те преценяват кога и откъде да закупят необходимата електроенергия, която да покрие потреблението на клиентите.
Обяви за работа
Покажи всичкиКамен Павлов е директор „Търговия с електрическа енергия" в „Синергон Енерджи“. Той има над 12-годишен опит в енергийния сектор. Заемал е стратегически позиции в една от световните компании в търговията с електроенергия „Акспо Трейдинг“, където е отговарял за дейности, свързани с всички аспекти на бизнеса – от подаване на графици между системните оператори в Централна и Югоизточна Европа и управление на портфолио от клиенти (потребители и производители) в Централна Европа до търговска дейност.
Моята професия
Моята професия често е наричана „комисионер на ток“ на професионален жаргон заради междинната връзка между производителите на ел. енергия и потребителите. Това беше актуално в зората на либерализацията на пазара с ел. енергия, където сделките в годината се брояха на пръсти. С развитието на пазара, професията се разви многократно. Днес един търговец може да прави и десетки сделки в един ден, като освен чисто физическа търговията на ел. енергия, все повече става и финансов продукт дори и на българския пазар. Източниците, от които търговците можем да закупим ел. енергия, се увеличават непрекъснато, с което и конкуренцията става все по-голяма.
Моето образование и умения
Още от ранна възраст интересите ми бяха свързани повече с математическите науки и информационните технологии. Завърших „Бизнес администрация“, впоследствие „Бизнес финанси“, което ми даде и отличен старт в сферата на търговията. С развитието на бизнеса се налагаха все повече аналитични умения, които са свързани с интензивна работа с Microsoft Excel, Power BI и други програми, помагащи дейността на всеки търговец. Винаги има място за развиване на личните умения и всеки следващ записан курс ми се отплаща във времето.
Моят път дотук
Пътят ми в сферата на търговия с ел. енергия премина плавно през няколко взаимосвързани етапи на бизнеса. Първо преминах през отдел, който известява всяка страна за сделките, които е направила фирмата търговец на нейна територия. Впоследствие започнах да се интересувам повече от чисто търговската страна на бизнеса и започнах да се занимавам с търговия на едро. С развитието на пазара и навлизането на все повече ВЕИ мощности в страната започнах да се интересувам и занимавам с прогнозиране на производството на соларни, вятърни и водни централи, както и с тяхното балансиране. Участвал съм в много международни проекти, свързани с балансиране на крайни клиенти и производители в държавите от Централна Европа както за електрическа енергия, така и за газ. Проекти като имплементирането на различни софтуери за прогнозиране, както и чистo търговски, също са неизменна част от пътя ми дотук.
Моите задачи и отговорности
Заедно със стандартните оперативни отговорности, като намиране на добри сделки на пазара и нови партньори, с които да си партнира фирмата, основна задача е поддържането на отлични взаимоотношения с екипа във фирмата. Доброто настроение, желанието за работа и поемането на отговорност в правилните моменти е основна задача на всеки лидер. Примерът, който давам на колегите си с отношението към моите задачи и отговорности, за мен е изключително важен. Отличната комуникация в един търговски екип е друга задача, без която цялостният успех не би бил възможен. Сключването на една сделка е само малка част от процеса, следва оформянето ѝ в сигурен договор, комуникирането ѝ към отдела, който ще я извести към отговорните институции, след това към колегите, които ще я фактурират в конкретните срокове и проследят всички плащания. Комуникацията между отделите, заети в процеса, е една от основните ми задачи, без която успехът няма да е гарантиран.
Нужните умения и опит
Опитът е от изключително значение в моята професия. Годините на участие в пазара на ел. енергия дава по-голяма сигурност във вземането на важни решения. Поради изключителната динамичност на пазара, бързото и комбинативно мислене помага за постигането на добри резултати дори в нагледно непреодолими ситуации. Адаптивността към новите технологии е задължителна.
Моите предизвикателства
Най-големите предизвикателства в моментното състояние на пазара на ел. енергия са свързани с управлението на риск, което пък има отношение към внимателния подбор на партньори за сключване на сделки и обезпечаването им. Голямата волатилност на пазарите в момента може да доведе до фалити на фирми от бранша, които не са си обезпечили направените сделки. Финансовите загуби от една нарушена и недостатъчно обезпечена сделка могат да достигнат милиони лева – в зависимост от продължителността на сделката.
Моите удовлетворения
Удовлетворението на един търговец идва най-вече от успешните сделки и тук не става въпрос единствено за паричното отражение, а и за това партньорът в сделката също да остане доволен. Другата много важна част, за да се чувства удовлетвореността от работата, е екипът, в който работи един експерт, да е на високо ниво и да се развива заедно с динамиката на пазара.
Заплатата
Един търговец е толкова успешен, колкото са успешни неговите сделки. Стандартен подход при повечето търговски фирми от бранша е годишен бонус, който е процент от постигнатото от търговеца, след разходите, които има фирмата за него (заплата, софтуери, които ползва и други, пряко свързани с търговската дейност разходи).
Моите планове за кариерно развитие
На първо място винаги слагам развитието на уменията, нужни, за да съм успешен в позицията, която заемам. Поради спецификата на моята професия кариерното развитие означава да намериш тази фирма, в която се чувстваш на правилното място и си мотивиран да даваш максимума от себе си.
Моите източници на информация
За да съм успешен в това, което правя, източниците на информация, които ползвам, са много и най-различни. Един търговец и екипът му задължително ползват специализиран софтуер (Thomson Reuters, Volue, Montel), които представляват графично и таблично всички компоненти на бизнеса с търговия на ел. енергия в Европа. Toва включва: потребление, производство, междусистемни обмени, ремонтни програми, непланирани спирания на производствени мощности, прогноза за промяна в метеорологичните условия, промени в другите енергийни отрасли като газ, въглеродни емисии, горива, финансови пазари и др. Освен тях следим и много информационни агенции, защото всяка новина от сектора влияе на пазара в краткосрочен и дългосрочен аспект.
Търсени умения за професията:
- иновативност
- управление на риск
- комбинативност
- аналитичен подход