
Глобална тенденция: Работещите на HR позиции най-често сменят работoдателя
Специалистите по човешки ресурси разбират "текучеството" на служители най-добре – и не само защото тяхната позиция в организацията има отношение към всички заети. От всички функции работещите в областта на HR проявяват по-голяма склонност да сменят работата си, показа анализ на LinkedIn за периода юли 2021 - юни 2022 година.
Данните обхващат милиони потребители на професионалната социална мрежа и са извлечени от актуалността, с която те обновяват информацията за своите работодател и позиция. Коефициентът на текучество е формиран, като общият брой напускания през годината е разделен на средния брой служители за същия период.
Още за бъдещето на работата научете на The Future of Work Summit: Creating Change на 27 октомври тази година. Конференцията на "Капитал" и "Кариери" събира по традиция визионери, лидери и HR професионалисти и цели да помогне на организациите да навлязат успешно в бъдещето на работни взаимоотношения.
Заявете места за вашия лидерски екип >>
Вижте темите и лекторите >>
Професионалните HR роли показват най-голямо текучество
и оглавяват класацията по смяна за последните три години. Коефициентът на текучество в HR отделите е 15%, при среден 11%. Малко е изненадващо, че професионалистите по човешки ресурси - а именно хората, които са загрижени за привличането и задържането на таланти, същевременно се оказват най-вече склонни да сменят работодатели.
"Последните години бяха особено нестабилни за професионалистите в сферата на талантите, като търсенето на специалисти по подбор показва скок",
коментира данните Грег Люис, контент маркетинг мениджър в Linkedin.
От позицията си специалистите по човешки ресурси получават гледна точка "от вътре" как компанията им се отнася към служителите. Може би това ги кара да идентифицират по-бързо дисфункционалната фирмената култура и съответно - да вземат решение лично за себе си.
Професионалните роли, които рядко сменят компанията, обикновено са технически ориентирани.
Функцията с най-малко текучество е административната - с процент малко под 8%, при среден процент на напускане около 11%.
Интересното е, че професионалните роли със слабо текучество се занимават предимно със специфичните организационни задачи: бюджети, регулации, бизнес цикли и т.н. Обратно, повечето от ролите с честа смяна на работодател имат по-творчески отговорности, като консултиране, интерпретиране и междуличностни взаимодействия. Вместо да се занимават с консервативни и фиксирани процеси - те се фокусират върху емоциите, общуването и стратегическите решения.
Най-търсените професионални роли са някъде по средата.
Трите професионални роли, които получават най-често предложения за работа от посредниците за работа в LinkedIn, са съответно инженери - на първо място, следвани от специалисти по продажби и ИТ.
Подобно на консервативните - по отношение на смяна на работодателя, роли, тези професионални функции обикновено са по-включени в динамиката на бизнес живот.
"При промени в бизнес модела или пазара човешките ресурси и маркетингът се оказват нестабилни и уязвими, например – при замразяване на процесите на наемане или съкращаване на големи бюджети за маркетинг дейности", коментират от Linkedin.
От друга страна тъй като инженерите, търговците и ИТ са най-търсени - това също означава, че пред тях има повече възможности да напуснат, привлечени от компания с по-привлекателна работодателска марка.