
Нидерландия продължава да е най-желана за образование в чужбина
Около 900 евро е месечната издръжка на студент в Нидерландия, като в тази сума се включва и наемът от средно 450 евро на месец, който варира според големината на града. След Брекзит и силното поскъпване на университетските такси във Великобритания, Нидерландия продължава да е най-желана дестинация за получаване на висше образование и през учебната 2022/2023 година. Великобритания е на второ място, по данни на "Интеграл".
Топ три на новите дестинации за висше образование в чужбина
1334 паунда на месец е препоръчителната сума за издръжка на студент в Лондон и 1023 паунда - за месечна издръжка извън столицата, коментира за "Кариери" Николай Христанов, експерт "Висше образование" в "Интеграл". В класацията по приоритети след Великобритания младите хора избират да учат в Германия, Австрия, Белгия и Италия. За поредна година консултантите в образованието организираха опознавателна и информативна среща за младежи, заминаващи да учат висше образование в чужбина.
Образование в чужбина: митове и реалност
Задължителни документи, които студентите трябва да подготвят, преди да заминат за Нидерландия, са европейска здравно-осигурителна карта (ЕЗОК), многоезичен дубликат на акта за раждане от общината по местоживеене, а за да имат право на личен лекар в Нидерландия - освен ЕЗОК карта, е необходимо да си направят и допълнителна здравна застраховка.
@Интеграл
Интересно наблюдение е, че поне половината от завършващите в чужбина българи се връщат да се реализират професионално в България.
"На база на опит и обратна връзка от студентите, забелязваме, че близо половината от студентите търсят успешна реализация в България, трупат работен опит, склонни са да продължат с подходящата магистратура, която да ги подпомогне за постигане на по-високи кариерни цели", коментира за "Кариери" Николай Христанов, експерт "Висше образование" в "Интеграл".
Николай Христанов, експерт "Висше образование" в "Интеграл"
Около 1334 паунда на месец е препоръчителната сума за издръжка на студент в Лондон
Г-н Христанов, с колко са поскъпнали таксите на университетите и издръжката на студент във Великобритания?
Таксите на университетите във Великобритания са се увеличили с около 5% спрямо миналата учебна година. Но и през учебната 2022-2023 година има университети, които продължават политиката си, ориентирана към студенти от Европейския съюз, за запазване на таксата на ниво 9250 британски паунда, колкото е за граждани на Обединеното кралство.
Всяка година университетите актуализират и цените за настаняване в общежития на територията на кампуса, като увеличението е с около 20-40 паунда месечно. Препоръчителната сума от правителството при кандидатстване за студентска виза, която един студент трябва да има за месечна издръжка, е в размер на 1334 паунда за живот в Лондон и 1023 паунда за пребиваване в университети извън столицата.
Кои са най-достъпните начини за финансиране на образованието в чужбина?
Видовете финансиране са три категории - финансиране на база на доходи на семейството, стипендии на база академични постижения и студентски заеми. Размерът им се определя от политиката на съответната държава или университет, като може да бъде от 20 до 100% финансиране на таксата за обучение, в частност и финансиране върху разходите на живот. За студенти в първи и по-горен курс, е отворена и възможността да станат част от програмата за културен обмен Work and Travel, чрез която също биха могли да финансират част от своето обучение, като комбинират работа по време на лятната ваканция с пътуване и опознаване на местната култура.
Под каква форма съдействате на кандидатите?
"Интеграл" оказва съдействие по време на целия процес по кандидатстване, като преди това е по-важната стъпка - а именно изборът на специалност и дестинация. В тази посока предлагаме курс за кариерно ориентиране Кариерен навигатор, както и специализиран тест за избор на специалност. С оглед на нуждите на кандидат-студента, подготвяме и цялостна стратегия за кандидатстване, която обхваща селекция от университети и желаните програми, разясняване на условията за прием и процеса по кандидатстване, съдействие и комуникация по време на целия процес, помощ в осигуряването на настаняване, възможности за финансиране, препоръка за финален избор на университет и целият този близо едногодишен процес кулминира в организирана среща на заминаващите, където имат възможност да се запознаят с част от бъдещите си състуденти и успешно да започнат своето висше образование в мечтания университет.
@Интеграл