
"Киберсигурност" е най-желана специалност в ТУ, очаква се решение за платена форма
Тази година кандидат-студентите в Техническия университет в София се бориха за прием в четири нови дисциплини, а най-желана се оказа „Киберсигурност“. От новата учебна година четирите нови специалности във висшето учебно заведение са „Интелигентни системи и изкуствен интелект“ – на български и английски език, „Киберсигурност“ и „Анализ на данни“.
Най-голям интерес е имало към специалността „Киберсигурност“, за която тази година повече от 10 души са се борили за едно място, а с най-висок бал са били приемани студенти в специалността „Компютърно и софтуерно инженерство“, съобщиха от университета. Не отстъпват по желание и висок бал специалности като „Автомобилна електроника“, „Авиационно инженерство“, „Информационни и софтуерни науки“, „Професионална педагогика“.
Интересът към специалност „Киберсигурност“ е надминала очакванията, тъй като бройката първокурсници се е запълнила още на първо класиране с бал над 29 (от 30 т. максимум), коментира за Кариери проф. д-р Огнян Наков, декан на факултет „Компютърни системи и технологии“ в ТУ – София.
„Имаме вече подписани договори с големи компании и държавни структури, за подпомагане и съвместна дейност в областта. Процесът едва сега започва“, каза проф. Наков.
По данни на университета над 90% от завършващите започват престижна и високоплатена работа, стават водещи инженери, изследователи, университетски преподаватели и ръководители на организации. Затова и големите усилия за успешното завършване си струват. Деканът на факултет „Компютърни науки“ е категоричен, че повечето студенти в Техническия университет се готвят да се реализират като програмисти, мрежови и системни администратори, интегратори, а съответно и това са най-предпочитаните дисциплини.
„Над 75% от нашите възпитаници се реализират в IT сферата, безработни практически няма. Затова и интересът е огромен“, обяснява Наков.
В новосъздадената дисциплина „Киберсигурност“ поисканите открити бройки за държавна поръчка са били първоначално 70, а след регистрирания интерес са увеличени до 90 места.
„Всички дисциплини при нас са в стандартната 4-годишна форма на бакалавърско обучение. Не предлагаме задочно обучение. Имаме кандидати, които след като не са класирани, заявяват желание за платена форма на обучение, тя е около 4000 лв. годишно - и още нямаме становище дали да ги приемем“, допълва проф. д-р Наков пред „Кариери“.
Университетът е сред водещите членове на Европейския технологичен университет. Очаква се към 2030 г. той да стане конфедеративен университет, а част от студентите ще се обучават поне два семестъра в чуждестранна организация, използвайки върхова инфраструктура и изследователски капацитет, получавайки европейска диплома.
В момента университетът работи по изграждането на малък учебно-изследователски технопарк, намираща се до бл. 1 на ТУ.
„Там фирми подпомагат със специализирано оборудване на лаборатории и съдействат, включително и със свои специалисти в обучението в дисциплини, препоръчани от тях“, обяснява проф. Наков и допълва: „Към момента имаме подписани вече 5 споразумения за сътрудничество. Когато завършим този процес, ще открием официално центъра, който се изгражда като Център за върхови постижения“.
Техническият университет има и стандартни стажантски програми, за които от години се ангажират като преподаватели професионалисти от ИТ и други бизнес области. В изграждащия се Център за върхови постижения и компетентност до момента са инвестирани над 110 млн. лева. Университетът разполага и с над 40 лаборатории.