
Следваканционната меланхолия може да засили ефекта на бърнаут
Възможно ли е професионалното прегаряне да бъде преодоляно с помощта на отпуската? Може ли да рестартираме мозъка си? Тези и други въпроси коментира за „Кариери“ психологът д-р Антонина Кардашева.
Чували ли сте за т.нар. „бърнаут“? А изпитвали ли сте това чувство? Ако отговорът е „не“, то вие сте истински късметлия. Но тези, които са минали през такъв момент в своя професионален живот, знаят много добре за какво става дума. Чувство на емоционално и физическо изтощение, изцеждане, дори страх от мисълта, че трябва да влезете в офиса. Този стрес се натрупва в тялото и обикновено това не води до нищо добро.
Според проучване на сайта Monster сред 1000 служители в САЩ, 34% от анкетираните казват, че работата им се отразява негативно на психичното им здраве. Много от работещите са преживели безпокойство (41%), депресия (24%) и физическо неразположение (12%) в резултат на работата си. Друга анкета между 7500 души - на агенция Gallup, установява, че 23% се чувстват зле на работното си място много често или винаги, а 44% съобщават, че понякога усещат симптоми на бърнаут. Всъщност прегарянето на работното място е толкова широко разпространено явление, че Световната здравна организация (СЗО) официално го класифицира като синдром (макар и не като медицинско състояние).
Мнозина търсят спасение от това състояние в лятната отпуска. Изглежда логично по време на почивката мозъкът да успее да се „рестартира“ и да се върнете преобразени на работното си място, без капка лоши мисли. Но дали е така? Възможно ли е прегарянето на работното място да бъде преодоляно през лятната почивка? Или по-скоро по подобен начин просто се удължава неприятното чувство?
Кога сме „прегорели“?
Синдромът за емоционално прегаряне е свързан с много симптоми, един от които е силното чувство на емоционално, интелектуално и физическо изтощение. Това чувство е резултат от нереализирани очаквания и несъответствие между личността и професионалната средата. „Бърнаут синдромът има няколко стадия и всеки от тях се характеризира с различни симптоми – емоционални, когнитивни, поведенчески“, обяснява още д-р Антонина Кардашева, доктор на психологическите науки, сертифициран управленски консултант /СМС/, дипломиран психолог и психотерапевт. Тя определя първия период като изпълнен с ентусиазъм, в който служителят се стреми да работи повече, отколкото се изисква от него, довършва работата си вкъщи, поема отговорности на колеги с ентусиазъм и радост от предоставената му възможност да работи в тази среда. Вторият период се нарича „стагнация“ и се характеризира с чести разочарования от средата, липса на адекватна оценка от извършената дейност, наблюдава се свръхактивност, за да се компенсира неодобрението на мениджъра или колегите, намалена ефективно и самооценка. През този стадий се усеща физическата умора, проблеми с паметта и забавеност при осъществяване на рутинни дейности.
Най-силно усещане за бърнаут има при HR специалистите в телекомуникациите
В стадия на „фрустрация“, служителят усеща загуба на интерес към работата, удължава времето за почивки, закъснява за работа или работни срещи, все по-често търси извинения, ползва болнични. В емоционален аспект става избухлив, раздразнителен, чувствителен към критика или несправедливост. Проявява се цинично отношение към другите или склонност към обвинения. В последния стадий на „апатия“ се проявява най-силно прегарянето. Времето, през което се достига до този стадий, е около четири години от започването на работа и първите симптоми. Чести такива са чувство на отчаяние, честа смяна на работно място, силно чувство на неудовлетворение и безнадеждност, загуба на смисъл, чувство на вина, провал, неуспех, самооценъчни проблеми, обяснява още д-р Кардашева.
Всеки един от стадиите е свързан с емоционални преживявания, които активират най-често хормона кортизол. Хроничните нива на стрес и високите нива на кортизол променят мозъчните структури и функционалност. Кортизолът води до висока физиологична дисфункция на много органи и здравословни състояния.
Лятна отпуска в помощ
Лятната отпуска по-скоро се определя като моментно бягство от реалността. Разбира се, има почивки, които помагат в борбата с прегарянето, но истината е, че никоя отпуска няма да елиминира хроничния стрес на работното място, който ви кара да се чувствате изтощени и все по-ангажирани, дори в почивните дни. Нещо повече – ако започнете да гледате на отпуската като на лек за вашите служебни притеснения, това може да е обезпокоителен знак за бърнаут в напреднал статии.
„Ако постоянно мислим, че нещо ни липсва, мозъкът ни насочва към режим на недостиг, негативни емоции, недоволство, обвинения. За да неутрализираме това състояние е нужен допамин и серотонин, които можем да си набавим от добра комуникация, приятелства, удовлетворение от работата, добро управление на времето и др. Нужни са ни активности, осъзнатост, намиране на смисъл и цел, които ни допълват, а не да работим в среда, която изисква от нас повече ресурси, отколкото притежаваме“, смята д-р Антонина Кардашева.
PVB синдром
Оказва се, че лятната отпуска не винаги може да подобри емоционалното и физическото ни състояние при връщане в офиса, а точно обраното. Така нареченият синдром PVB (Post Vacation Blues) – в буквален превод означава следваканционна меланхолия, може да ни направи още по-податливи към нестабилност. Със сигурност доста често сте чували израза от някой колега или познат: „Днес ми е първият работен ден след отпуската, а все едно не съм почивал“. Да, възможно е и вие да сте го използвали.
Как да се борим успешно с прегарянето на работното място
Синдромът след отпуска много често се свързва с потиснатост и умора. Среща се при хора, били извън работна среда седмица или повече. Липса на фокус, затруднена концентрация, ниска ефективност, раздразнителност, са само част от симптомите, които показват, че сте под влияние на PVB. Така в опит да се преборим с прегарянето, може да влезем в още по-голяма дупка, от която излизането да изглежда още по-трудно.
Интересен факт е, че на следваканционна меланхолия са податливи повече жените, отколкото мъжете. До този извод достигнал екипът на компанията за отдаване на автомобили под наем Auto Europe, които провели проучване сред хиляда свои клиенти. Според него 40% от запитаните мъже потвърдили, че страдат от известно неразположение на духа в първите работни дни след отпуска, докато точно половината от интервюираните жени определили състоянието си като истинска следваканционна депресия.
Изход от кризата
Съветът на специалиста е, че допаминовата диета е най-добрият приятел. Това означава разговори, смях, спорт, пътуване, разходни, сън, време за себе си.
„Усещането за баланс е субективна философия и пропорция, то е емоционална нагласа. Всеки сам го изгражда и не може да е панацея. Ако отношението работа и личен живот на този етап ви носи радост и удоволствие, то това е мерителната единица за допамин за вас“, обяснява още д-р Кардашева.
Балансът не е статично усещане, затова е добре да изграждате адаптивност към промени и да търсите това отношение между работа – личен живот, които ви носят наслада и усещане на благополучие.
Разбира се, всеки човек може да се намира в различен етап на развитие на бърнаут, затова трябва да се подхожда индивидуално. „Първо да осъзнае колко е дълбока „дупката“ с помощта на колега психолог. Ако в компанията има такъв, това е чудесен начин да се проследят причините и се идентифицират факторите, влияещи на промяната в емоционален аспект. Да се изготви дизайн на работа с психологическа подкрепа“, обяснява още психологът. Затова, ако и вие усещате някои от изброените симптоми, то веднага трябва да действате, защото отлагането на решението на проблема само ще го влоши още повече, а от това ще пострадате само вие.