
БАН: Безработицата в България остава ниска в условия на криза
Активната и гъвкава политика по заетостта на България не са позволили рязкото нарастване на безработицата през последните 2 години, става ясно от представения доклад на проф. д-р Искра Белева от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките (БАН).
Сред активните политики на пазара на труда за намаляване на негативните ефекти върху заетостта и безработицата в кризни условия се открояват:
- Схемата 60/40, която включва изплащане на компенсации на работодатели, с цел запазване на заетостта на служителите при извънредното положение.
- Схемата 80/20 за компенсация на закрити бизнеси в хотелиерството, ресторантьорството, транспорта и туризма.
- Проект „Запази ме“, в подкрепа запазване на заетостта в предприятия, преустановили стопанската си дейност.
- Проект „Заетост за теб”, който предоставя подкрепа за наемане на безработни лица.
По данни на НОИ изплатените средства за компенсации по схемата 60/40 са в размер на 2 млрд. лв., от които по-голямата част, 1.5 млрд. лв., са изплатени в периода март 2020 година - септември 2021-а.
Благодарение на това финансиране:
- 350 хил. служители са запазили работното си място.
- Над 13 хил. български компании са получили финансова помощ за безработица.
- 575 лева е средната компенсация на служител в компания.
- 21 служители, средно, в организацията са получили финансова помощ от програмата.
Подмогнатите сектори, които са се възползвали от програмата са предимно в преработвателната промишленост, хотелиерство и ресторантьорство, транспорт, търговия и ремонт на превозни средства.
Схемата 80/20 за компенсация на закрити бизнеси в хотелиерството, ресторантьорството, транспорта и туризма е била насочена към 2 050 работодатели за съхранение на 30 хил. работни места през 2020 г. с бюджет от 29 млн. лв.
По проект „Запази ме“, в подкрепа запазване на заетостта в предприятия, преустановили стопанската си дейност в резултат на пандемичните мерки, са компансирани над 58 хил. служители, а общия размер на финансиране е 71 млн. лв.
По проекта „Заетост за теб”, който предоставя подкрепа за наемане на безработни лица на пълно или непълно работно време за период до 6 месеца, са сключени 18 хил. договора на стойност 164 млн. лв. Броят на заявените работни места е 33 954, като общо за 2021 г. са изплатени 104 млн. лв.
проф. д-р Искра Белева
Сравнявайки пакетите от мерки, прилагани у нас, с европейската практика на антикризисни мерки, проф. д-р Искра Белева подчертава, че е имало възможно да се постигне по-голямо разнообразие по отношение на формите, съдържанието и насочеността на приложените политики.
“Фокусирането на програмите за запазване на работните места чрез субсидиране на определени сектори и предимно към по-големите работодатели оставя изолирани малките и средни организации, самостоятелно заетите хора и безработните.” поясни проф. д-р Искра Белева
Други недостатъци в пакетните схеми за защита на заетостта са програмите за обучение, квалификация и преквалификация, които не са реализирани ефективно, се посочва в доклада на БАН. Много страни от ЕС успешно реализират подобни програми в тази насока, като са раздавали ваучерни за прекфалификация и обучения на служителите.
“Усилията да се запази равнището на заетост и да не се допусне висок ръст на безработица биха имали по-значителен икономически ефект ако бяха съпътствани и с действия за подобряване качеството на работната сила предвид неизбежното преструктуриране на заетостта в посткризисни условия", допълва проф. д-р Искра Белева
Много категории от трудовите ресурси и заетите не са получили подкрепа, тъй като първоначално фронтът на защита е бил силно стеснен, разширяването му закъснява във времето, а предприетите мерки не се реализират със задна дата.
Въпреки откритите недостатъци в провеждането на политиките за защита на заетостта, те са имали положителен ефект в запазването на равнището на безработица в България на сравнително ниско ниво.