
Търсят се: Маркетинг специалисти, начинаещи в IT сферата, мотивирани учители и още
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития в периода 23-29 януари 2023 г.
Стажове
Телекомуникационната компания Yettel търси стажант на позицията Software Development Trainee. Участникът ще подобри базовите си знанич в C/C++ и/или PHP. По време на програмата ще проектирате и разработвате високотехнологични проекти, самостоятелни платформи и услуги, ще разработвате уеб базирани приложения, ще внедрявате системи и др. Нужно е кандидатите да имат университетска степен „бакалавър“ по компютърни науки или сходна, познания в C/C++ или PHP, опит в разработката на приложения за Android или/и iOS е предимство, познания в уеб технологиите/протоколите (HTTP, XML, SOAP, REST, JSON) са предимство, познания по Linux/Unix OS, IP мрежи и протоколи е предимство. Компанията предлага временен платен трудов договор на пълен работен ден като част от стажантската програма, гъвкаво работно време и добри условия. Може да кандидатствате през сайта на Кариери.
Телекомуникационната компания „А1“ обяви стажантската си програма в направление „Маркетинг“. Основните дейности, които ще извършват обучаващите се, са свързани с анализиране и проучване на пазара на финансови услуги, стратегии за развитие на текущи и нови финансови услуги от А1. Компанията ще разчита на стажантите да участват в цялостния работен процес, допринасяйки затова крайният клиент да бъде доволен. Стажантската програма е целогодишна, стажът е заплатен, а продължителността му може да бъде от 3 до 9 месеца. Кандидатствате, като попълните електронния формуляр и прикачите мотивационното си писмо. Ако имате въпроси, свързани с обявата, свържете се с Яна Младенова на имейл [email protected]. Крайният срок за кандидатствате е 6 февруари. Пълна информация вижте тук.
Компанията Axpo търси кандидати за позицията Energy Operations Trainee. Програмата е насочена към ученици или наскоро завършили, които търсят платен стаж. Като стажант по енергийни операции вие ще придобиете знания и опит в различните области на енергийните операции, като захранване и развитие на операциите. Ще вземете активно участие в инициативи за обучение, които предоставят въведение в жизнения цикъл на сделката на бизнес за търговия с енергия, ще придобиете знания и разбиране на процесите в енергийните операции и др. Нужно е кандидатите да са завършили поне бакалавърка степен по инженерство, математика, физика, икономика и подобни, да владеят добре английски език, да имат познания с MS Office. Може да кандидатствате през страницата.
Melexis България търси стажант на позицията Product Engineer Intern. Като стажант вие ще допринесете за подобряване на производителността на продукта и системата по отношение на качество и ефективност на разходите. Ще подкрепяте продуктовите инженери в ежедневните задачи и текущите проекти; подпомагате инженерни дейности, включително извършване на тестове или квалификации; работите заедно с екипа, за да осигурите доставка на IC, отговаряща на спецификацията. В програмата могат да кандидатстват млади специалисти, които активно търсят работа, без практически опит или трудов стаж. Студентите могат да развият своите умения. Програмата е насочена към студенти от 1 до 4-и курс на обучение или завършили – с малък или никакъв опит в областта си. Предпочитаните специалности са електроника, микроелектроника телекомуникации, приложна физика. Добре е студентите да знаят английски език. Може да кандидатствате тук. Подробна информация може да видите тук.
Стипендии
Стартира кандидатстването за 13-ото издание на Националната стипендиантска програма "За жените в науката“ в България. Реномираният конкурс ще отличи трите най-талантливи жени учени в България в сферата на природните науки със стипендия от по 5000 евро. До 31 март 2023 г. жени учени от цялата страна могат да подадат своята кандидатура по програмата, която трябва да включва авторска научна идея. Освен финансов стимул за научните таланти на България, наградите "За жените в науката“ целят също да насърчат развитието на научно-изследователската дейност в страната и да привлекат повече млади дами у нас да изберат кариера в сферата на науката. За стипендиантската програма за 2022 – 2023 г. могат да кандидатстват дами учени от цяла България. Необходимо е те да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен, да се занимават с изследвания в сферата на природните науки и да разработят свой иновативен научен проект с потенциално национално или глобално значение. Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg. Кандидатите трябва да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: [email protected] с копие до [email protected] и [email protected]. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 31 март 2023 г.
Американският Фонд за разследваща журналистика (Fund for Investigative Journalism) обяви нова грантова програма за финансиране на проекти на разследващи журналисти. Грантовете са предназначени за проекти, разследващи неправомерни действия като корупция и злоупотреба с власт в публичния или частния сектор. Предложенията трябва да идват от американски или чуждестранни журналисти, чиито разследвания са свързани с американски граждани, организации или с американското правителство. Публикациите трябва да бъдат на английски език. Максималният размер на финансирането e 10 000 долара. Първата половина на безвъзмездните средства се предоставя след одобряване на заявлението, а втората половина се изплаща, когато проектът приключи. Крайният срок за кандидатстване е 30 януари 2023 г. Пълна информация вижте тук.
Обучения
Второто издание на безплатната академия за обучение GrowIT на специалисти в сферата на информационните технологии започва в Плевен на 1 март 2023 г. Инициативата ще продължи да обучава десетки участници, с минимален или без никакъв опит в областта. Предстоящата академия ще предложи задълбочени познания в едно най-търсените в момента звена на IT - продуктовия мениджмънт. Лектори във второто издание на GrowIT ще бъдат специалисти с дългогодишен опит в областта, които ще споделят своите теоретични знания и практически умения. Четиримата експерти, в лицето на бизнес анализаторите Цветина Кирева и Десислава Солакова, дизайнерът Даниела Тодорова, както и основателят на академията - Теодор Тодоров, ще засегнат теми като: “Жизнен цикъл на разработка на софтуер (SDLC)”, “Идентифициране и управление на заинтересованите страни”, “Класифициране на изискванията” и други. Обученията ще бъдат реализирани в хибриден формат - присъствено и онлайн, за да дадат достъп на всеки, който има интерес да бъде част от тях. Програмата ще се провежда два пъти седмично, между месеците март и май 2023 г. Целта на академията в дългосрочен план е да превърне Централна Северна и Северозападна България в новия софтуерен хъб у нас, като създаде над 300 нови работни места в следващите пет години. Участниците ще могат да се включат в академията след кандидатстване и предварителен подбор. Крайният срок за записване е 10 февруари 2023 г., на https://www.growit.clearware.eu.
„Тренировъчен лагер” за IT новобранци организира „Немечек“ България. Пилотното издание на RISE започва на 13 март 2023 година, като участието ще бъде безплатно. Програмата е високо интензивна и покрива 16 технологични теми. Извън техническата подготовка основният приоритет на организаторите обаче е в този кратък срок участниците да получат стабилната основа, за да могат да започнат работа по реални проекти в работна среда. Това включва да развият критично мислене, умения за разрешаване на проблеми, адаптивност спрямо технологиите, прилагане на фундаменталните принципи, самостоятелност, но и работа в екип. Кандидатстването е отворено от тази седмица до 20 февруари, като първата стъпка е регистрация по документи. Във втората фаза, между 22 и 24 февруари, записалите се ще преминат през демонстрация на принципа на работа на RISE програмата – три лекции, след всяка от които ще трябва да представят решения на поставени задачи. Успешно преминалите ще бъдат поканени на интервю. Финално одобрените кандидати за първия випуск на RISE ще бъдат обявени след 3 март. Обучението ще се провежда на живо в офиса на „Немечек“ България в София. Ангажиментът на участниците през тези три месеца ще бъде между 4 и 6 часа през всеки работен ден. Ежедневно ще бъдат поставяни конкретни задачи за изпълнение, по които ще се дава индивидуална обратна връзка. Освен до занятията от програмата, при желание обучаващите се ще имат достъп и до допълнителни събития и семинари за служителите на компанията. При успешно завършване участниците ще могат директно да продължат работа на Junior позиция в Немечек България.
Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум, с подкрепата на Lidl България, търсят 30 мотивирани начинаещи варненски учители да участват в курса „Готови за училище“. Идеята е участниците да бъдат подкрепени в изграждането на лична самоувереност, развиването на умения за приобщаване и мотивация, използване на средата в подкрепа на ученето и управлението на стресовите ситуации в класната стая. Курсът ще се проведе в 2 основни направления: „Управление на класната стая и учебния процес” и „Управление на конфликтите и стреса”. Всяко от тях ще бъде с продължителност от 30 часа, през които одобрените начинаещи педагози заедно с опитни обучители и образователни консултанти ще работят чрез методите на проекто и проблемно-базирано учене, разрешаване на реални казуси, менторство, коучинг, дискусии и споделяне на опит. Практическите сесии ще се проведат в гр. Варна. Като допълнителна подкрепа ще бъдат организирани и срещи за обмен на опит и добри практики между начинаещи и опитни учители в региона. Процедурата по кандидатстване е отворена до 30 януари 2023 г. Подходящите кандидати са последна година студенти или току-що завършили педагогическа специалност; практикуват отскоро професията и имат нужда от подкрепяща среда за да се чувстват по-уверени; искат да развият умения за приобщаване, мотивация и управление на класната стая. За повече информация и кандидатстване, свържете се с [email protected] или на телефон +359 885 838533.
Събития
Със средствата от Thomson Foundation и с тяхно менторско участие ръководството на Маргиналия организира двумесечен курс „Young journalists training program “Digital media and human rights journalism“. Изтъкнати университетски преподаватели по журналистика, медийно право и журналистическа етика, заедно с утвърдени професионалисти в сферата на етичната журналистика ще изнесат лекции пред студенти от различни ВУЗ. Тематичните области ще бъдат: институционална и правна рамка на журналистиката за правата на човека, журналистика на решенията, бъдещето на дигиталните медии, бизнес модели, цифрова сигурност, дезинформация по отношение на пола, стандарти за публикации за малцинства и въпроси, свързани с пол, език и многообразие. Образователният модул включва присъствени лекции (4 последователни уикенда), седмични онлайн интерактивни уебинари, наблюдаване на съдийската работа в Комисията за защита от дискриминация (КЗД), разговор за разследващата журналистика за човешки права в АЕЖ. Стартът на курса “Digital media and human rights journalism“ е на 8 февруари 2023. В рамките на програмата студентите ще имат възможност да работят на терен в гета, българо-мюсюлмански и турски села – в София, Пловдив, Кърджали, Рибново. Изготвените новини, интервюта, кратки видеоклипове ще бъдат публикувани на Marginalia.bg и популяризирани в социалните медии, насочени към младата аудитория. Желаещите да се включат в програмата могат да изпратят мотивационни писма до 1 февруари 2023 г. на адрес: [email protected]. Проектът предвижда хонорари за лекторите и командировъчни за студентите. Публикуваните текстове се заплащат.
Все още актуални възможности за развитие от рубриката от миналата седмица: Повече информация за тях можете да намерите тук.
Фармацевтичната компания „Тева“ търси стажант за длъжността „Стажант за Лаборатории за контрол на качеството“ в гр. Дупница. Може да кандидатствате през сайта на компанията.
„НИК Електроникс“ дава старт на своята стажантска програма. Може да кандидатствате със CV на имейл [email protected]. Повече информация вижте на сайта.
Български институт за правни инициативи търси критично мислещи ентусиасти, които желаят да задълбочат познанията си в работата в неправителствения сектор чрез 4-месечен платен стаж. Може да кандидатствате до 5 февруари 2023 г. до 17:00 часа на имейл о[email protected] със CV и писмена разработка на английски език до 3 стр. по проблем, който ви вълнува. Повече информация за организацията може да намерите тук.
Стипендиите „France Excellence“ се отпускат всяка година от Френския институт в България. Може да кандидатствате през сайта и да разгледате какви са нужните документи. Крайният срок за подаване на кандидатурите е 28 април 2023 г. Пълна информация вижте тук.
Институтът за изучаване на журналистиката Reuters приема кандидатури за своята стипендиантска програма по журналистика в Оксфордския университет. Крайният срок за кандидатстване е 6 февруари 2023 г. Разберете повече за програмата тук.
„Елаците-Мед“ дава годишна стипендия на студенти от технически специалности от МГУ, УАСГ или ТУ-София. Кандидатствайте за стипендията до 15 февруари 2023 г. от сайта.
Европейската комисия открива за кандидатстване стажантската си програма за офисите си в Брюксел и Люксембург. За да кандидатствате, регистрирайте се и попълнете апликационната форма. Подробни инструкции как се осъществява процесът по кандидатстване може да намерите тук. Крайният срок за кандидатстване е 31 януари 2023 г. Повече информация може да намерите тук.
Конкурсът за Годишните HR награди на Българска асоциация за управление на хора за 2022 г. стартира на 3 януари и вече е отворен за кандидатстване. Кандидатите трябва да изпратят стандартен формуляр и презентация до 3 февруари 2023 г. Не се колебайте, ако искате да участвате в конкурса - вие или вашата организация, или да номинирате за участие ваши колеги/партньори - физически лица или организации.