
Как да засилите устойчивостта си, Любов Кирилова от "Хепинес Академи"
Това, което отличава устойчивите хора от всички останали, е, че те приемат трудностите по-скоро като предизвикателство, отколкото като заплаха.
Хората с емоционална устойчивост имат умствена настройка за растеж и вярват, че от всяко нещо могат да се поучат и да израснат, убедена е Любов Кирилова, дългогодишен консултант в стратегическото развитие в бизнес и социалното поле.
"Повече от петдесет години научни изследвания убедително показват, че устойчивостта е ключът към успеха в работата и удовлетворението от живота”, цитира Любов Кирилова изследователите Рейвик и Шате.
Според нея хората с психическа устойчивост приемат предизвикателствата и ги преодоляват, вместо да се отдръпват или плашат от тях. А развиването на устойчивост представлява
превенция на стреса
и на свързаните с психичното и физическото здраве проблеми.
Психолозите определят устойчивостта като способност за поддържане или възстановяване на психичното здраве, въпреки преживяната травма, трагедия, заплахи или значителни източници на стрес, както и като положителна адаптация (по Уолд, Тейлър, Асмундсън, 2006.)
Устойчивостта включва не само възстановяване след трудни преживявания, но може да доведе и до личностно израстване.
В партньорство с испанската организация CIS и исландската Einurd българската компания "Хепинес Академи" е обединила опит и усилия, за да даде принос към изграждането на устойчивост и умения за справяне с трудности сред хората в организациите.
Резултатът е безплатна 30-дневна онлайн програма за изграждане на навици, които да засилят устойчивостта.
"Програмата носи името COPE, от английското copе - "справям се", казва Любов Кирилова.
В рамките на програмата, която може да бъде достъпена в мобилното приложение Happiness Accelerator или на уеб платформата COPE, потребителите ѝ се запознават с научно доказани факти за устойчивостта и начините, по които могат да бъдат адаптивни и устойчиви във времена на трудности.
Едно от упражненията в програмата, което създателите ѝ са нарекли „Квадрат на настроението“, се базира на разработка на Центъра за емоционална интелигентност в университета Йейл, САЩ. То помага за разпознаване и разбиране на собствените емоции и чувства по-добре.
"Съществува силна връзка между настроението ни и способността ни да сме устойчиви в трудни моменти. За разлика от това, което може би си мислим интуитивно, настроението ни не е само реакция на външните обстоятелства", пояснява Любов Кирилова.
Тя е убедена, че е по силите на всеки човек да се грижи активно за чувствата, действията и настроението си всеки ден.
Квадрат на настроението
Квадратът на настроението съдържа четири цветни квадранта - червен, син, зелен и жълт, като във всеки от тях е поместен различен набор от чувства. Тези чувства са групирани в зависимост от тяхната приятност и енергичност.
- Чувствата в ЧЕРВЕНАТА ЗОНА включват висока степен на енергия и ниска степен на приятност (напр. гняв, страх);
- Чувствата в СИНЯТА ЗОНА включват ниска степен на енергия и ниска степен на приятност (напр. тъга, разочарование).
- Чувствата в ЗЕЛЕНАТА ЗОНА включват ниска степен на енергия и висока степен на приятност (напр. спокойствие, умиротвореност);
- Чувствата в ЖЪЛТАТА ЗОНА включват висока степен на енергия и висока степен на приятност (например щастие, любопитство).
"Когато осъзнаем по-добре чувствата си, започваме да забелязваме как те влияят на решенията и поведението ни. Измерителят на настроението ни позволява по-лесно да определим къде се намираме в настоящия момент, за да можем при необходимост да предприемем действия за подобряване на настроението си", обобщава експертът.
Целта на упражнението е да се намирате в зелената и жълтата зона през около 70% от времето. По този начин можете да повишите както собственото си ниво на устойчивост (и щастие), така и това на хората около нас.
"Учените вече са доказали, че щастието е "заразно" и когато сме щастливи - щастието на хората, с които сме в близък контакт, се увеличава с 15%, а на тези, с които имаме непряк контакт, се увеличава с 6 до 10%", съобщава Любов Кирилова.
Съветът на "Хепинес Академи" е Квадратът на настроението да се използва ежедневно, докато личността изгради навик осъзнато да определя чувствата си във всеки един момент.
"Ако повечето от чувствата ви са в червената или синята зона, преднамерено взимайте решение да направите нещо в конкретния ден, което да прехвърли чувствата ви в зелената и жълтата зона", допълва тя.
Според нея, когато си задавате редовно въпроса „Това, което чувствам, помага ли ми или ми вреди?“, много по-лесно ще можете да вземете решение какво трябва да направите, за да се пощадите и да не се разстройвате допълнително.
И същият въпрос може да ви помогне да повишавате своята инициативност и да придобиете по-добър контрол върху живота си.