
Дистанционната работа се е увеличила от 5% до 25% за пет години
Само за пет години процентът на дните, в които се работи дистанционно, се е повишил от 5% през 2019 година до 25% през 2023 г., показва доклад на Станфордския унивеситет за икономическа политика от юли 2023 г.
Три категории работна сила
Разпространението на дистанционна работа в последните години доведе бизнес света до генерални промени в разбирането за моделите за работа. Съвременните работещи вече могат да бъдат категоризирани в три основни групи:
Изцяло на място. Около 60 на сто от работната сила изпълняват роли, в които дистанционната работа не е приложима. Това е най-вече в секторите на търговия на дребно, хотелиерство, производство и хранителни услуги.
Хибридни таланти. Хората, които работят хибридно, които съставляват близо 30% от работната сила в световен мащаб, съчетават дистанционна работа и работа на място. Балансирайки между производителност и гъвкавост, те прекарват част от работната си седмица в пътуване до работните си места, а през останалите дни се наслаждават на предимствата на работа от дома.
Напълно дистанционно. Нарастващ сегмент, който обхваща малко над 10% от работната сила е делът на работещите изцяло дистанционно, които са най-ефективни и се развиват професионално добре в отдалечени условия. Позиции в областта на ИТ поддръжка, кол центрове и специфични технологични роли са изключително ефективни в отдалечена работна среда.
С набирането на скорост на движението за дистанционна работа, неговото приемане се различава значително по света.
Северна Америка и Северна Европа са водещи
региони в приемането на дистанционната работа. За разлика от тях, в Южна Европа и Азия се наблюдава по-умерен подход. За тези регионални различия допринасят различни фактори, включително преобладаващите отрасли, инфраструктурата за широколентов достъп, управленските практики и културните норми.
Напълно отдалечена срещу хибридна работа. Делът на хибридна и напълно отдалечена работа в бъдеще ще расте за сметка на работата на физическо определено място.
Напълно дистанционна работа. Този режим показва потенциален спад в производителността от 10% до 20%. Предизвикателствата, свързани с комуникацията, наставничеството и самомотивацията, създават пречки в напълно отдалечените среди, което се отразява на ефективността на служителите.
Хибридна работа. За разлика от дистанционната работа, хибридният модел дава по-обещаващи резултати, като се отличава с неутрално или леко положително въздействие върху производителността. Хората се възползват от спестеното време за придвижване и изпитват по-малко разсейващи фактори вкъщи, което повишава ефективността им по време на дистанционната работа.
Във време, определяно от технологични иновации, докладът прогнозира оптимистична перспектива за дистанционната работа.
С продължаващите инвестиции в дигитални решения и с културната промяна във възприемането на гъвкавите условия на труд докладът предвижда през следващите две десетилетия
работните дни от разстояние да достигнат 30-40%.
Анализът на доклада е доказателство за трансформационната роля на дистанционната работа. Петкратното увеличение на дистанционната работа само за пет години е пример за адаптивност и устойчивост, които оформят рамките на съвременната работна сила.
За професионалистите в областта на човешките ресурси тези данни предлагат солидна основа към формиране на приобщаващи и прогресивни стратегии за работната сила. В бъдеще експертите ще имат задачата да използват потенциала на дистанционната работа за оформяне на по-благоприятно бъдеще както за организациите, така и за хората.