С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Трудовоправна консултация

въпроси и отговори

  • alt

    17 Окт 2010, 20:39

    Картинка Картинка

    Здравейте!
    Работех на трудов договор, който бе прекратен от работодателя с едномесечно предизвестие. Пенсионер съм от 1999 година. Имам ли право след уволнението на обещетение от работодателя по чл.222 т.1 от КТ в размер на една брутна заплата? Заповедта ми за уволнение е от 01.10.2010 година.

  • asyamaya

    19 Окт 2010, 11:06

    Картинка Картинка
    оценка +1

    Съгласно чл. 328, ал. 1от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя . В чл. 222, ал. 1 от КТ е предвидено, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят, независимо дали е пенсионер или е в трудоспособна възраст, има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок. Посоченото обезщетение се изплаща след като изтече срокът от 30 дни, и след представяне на трудовата книжка, от която да е видно, че през този период работникът не е работил на друго място по трудово правоотношение.

вашите въпроси

  • esx07618183

    06 Авг 2019, 19:48

    Здравейте имам следната ситуация: имаме назначени работници в нашата БГ фирма, който работят в Белгия. Там са командировани и имат издадени А1. Има възможност за работа и в събота по 6 часа, въпросът ми е: колко съботи в месеца могат да работят и да имат начисление за това върху заплатите си, за Белгия мисля че няма ограничение, но за БГ има със сигурност.

  • Galq Kostova

    06 Авг 2019, 12:41

    Здравейте! Работодателят ми ще ме съкращава с право на обещетение. От 2003 стажа ми не е прекъсван. Но си изгубих трудовата книжка. Имам УП3 от всички бивши работодатели. Та въпросът ми е с тея УП 3 мога ли да си подам документите в бюрото по труда или трябва да имам трудова книжка. Ако ми трябва ТК каква е процедурата за издаване на нова. Благодара предварително.

  • Цонка Кинчева

    05 Авг 2019, 19:45

    Предстои промяна на работното ми място.Поради намаляване на работата се преструктурира от служител гише на 8часов работен ден и пощальон на 4часов работен ден , който напуска .Устно ми беше предложено да поема двете длъжности в рамките на 8часа за същото възнаграждение.
    Аз отказах и сега следва писмено предложение, което не искам и няма да подпиша.
    Може ли работодателят да ме задължи да изпълн... към целия въпрос

  • Николинка Стоянова

    02 Авг 2019, 12:50

    здравейте ,на съпругът ми му предстои пенсиониране необходими са му уп-2,и уп-3 от завод 6-ти септември София ,но той не функционира ,от къде може да получи тези документи

  • mariqnka123

    01 Авг 2019, 12:25

    Здравейте! Работя по трудов договор в сферата здравеопазването.Имам регистриран пчелин, но не се самоосигурявам като земеделски производител. Тази година за първи път продадох мед на ...ЕООД, за което получих парите с превод по банков път-570лв. Дължа ли данъци за парите получени от тази странична дейност, кога трябва да декларирам тези странични доходи, кога е крайният срок за плащането им и всич... към целия въпрос

  • Стела Вълчева

    30 Юли 2019, 18:58

    Здравейте! Съпругът ми навършва 65 г. през септември 2019 и има само 20 години трудов стаж. Може ли да се пенсионира тази година, и ако не, то кога и при какви условия?
    Благодаря Ви!

  • Стела Вълчева

    30 Юли 2019, 18:58

    Здравейте! Съпругът ми навършва 65 г. през септември 2019 и има само 20 години трудов стаж. Може ли да се пенсионира тази година, и ако не, то кога и при какви условия?
    Благодаря Ви!

  • tom34617598

    30 Юли 2019, 11:48

    Здравейте, наскоро бях освободен от работа по преценка на работодателя, което ми дава право на обезщетение 60 на 100 от заплатата. Тъй като възнамерявам да започна обучение редовна форма, докато трае периода на обезщетение забранено ли ми е да се запиша студент редовна форма? Безработен съм, и като студент това обезщетение ще ми помогне да си плащам таксите. В Интернет или няма информация или нами... към целия въпрос

  • eemmii

    29 Юли 2019, 15:22

    Учителка е в дългосрочен неплатен отпуск Мястото й се заема от неправоспособен учител с условие на договора "до завръщане на титуляра". Титулярът пуска заявление за прекратяване на трудовия договор считано от 1 август.

    Може ли да освободя заместника също от 1 август? Имам леко колебание, че титулярът не се завръща, а направо прекратява договора.

  • geb54617138

    23 Юли 2019, 22:27

    Как се определя трудовия стаж за песиониране ако работите на две места. На едното място 8 часа при 5-дневна работна седмица, а на другото 4 часа? В рамките на една година какъв трудов стаж трябва да ви се определи в този случай?

© 2003-2019 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2019 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
mobile Към мобилната версия на сайта

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg

Новини: ДневникЕвропа

IT: IDG.BGComputerworldPC WorldCIONetworkworld

Развлечение: БакхусLIGHT

На английски: KQuarterly