Регистрация

Logistics Specialist Truck Loads

13 Апр 2018 | Показана 835 пъти

  • Работна сфера:
    Транспорт и логистика ,  Търговия и продажби
  • Референтен номер:
    LS 1
  • Задължения и отговорности:
    Description of activities:
    • Logistics Specialists will be responsible for managing full truck loads through the whole lifecycle – from dealing rates to delivery.
    • Negotiation for the best rate and terms of pick up and delivery.
    • Track and trace the assigned trucks and drivers.
    • Control drivers to meet all requirements during transportation set by the load owner.
    • The job includes intensive communication by phone with brokers, drivers and other departments of the company.
    • Logistics specialists need to track precisely all loads, handle different situations and make decisions.
    • Full training provided.
    • Working hours are 3pm- 1am, Monday to Friday. Night shift 1am - 1pm.
    • Office location is at: 13 "8-mi Dekemvri" str.", Studentski grad
  • Изисквания към кандидатите:
    • Excellent communication and organizational skills
    • Working level of English
    • Sales and negotiation skills
    • Goal oriented person; self-driven with proactive attitude
    • Experience in logistics is an advantage but not a must
  • Предимства на кандидатите:
    Advantage is previous experience in living and working in the US
    Experience with US trucking companies
  • Градове:
    София
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Тип заетост:
    Постоянна
  • Фирмата предлага:
    What we offer:
    • Excellent working environment;
    • Young and friendly team to work with;
    • Challenging and dynamic job that offers self-improvement;
    • A permanent employment contract;
    • Professional development;
    • Competitive salary + bonus;
  • Документи за кандидатстване:
    CV

  • Предпочитан начин за получаване на документите:
  • Крайна дата за приемане на документи:
    27/04/2018
  • Име на фирмата: Global Logistics Services

    Индустрия/бизнес сектор: Други

    Допълнителна информация: Global Logistics Services (GLS) is the Bulgarian subsidiary of the US company - Amerifreight Systems LLC. We are providing logistics services exclusively to our partner which is a fast-developing truckload carrier operating in the USA; established in 2006, now it has grown to one of the biggest carriers in Chicago area. If you want to develop a successful career in logistics and reach above average standard of living for Bulgarian standards GLS is your working place. For our core business operations we are hiring on the following position:

    Адрес за изпращане на документи: София, Ул. "8-ми Декември" 13, Офис 12

    Е-mail: slavi@amerifreightsystems.com

    ПОВЕЧЕ ЗА ТАЗИ КОМПАНИЯ В: Форума, Съдържанието на сайта, Capital.bg, Dnevnik.bg

  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Twitter
  • Споделяне във Facebook Facebook

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново . Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно. Уеб разработка и дизайн на Икономедиа. Сайтът използва графични елементи от famfamfam + DryIcons. Някои снимки © 2018 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.