Регистрация

IMAGE QUALITY SPECIALISTS

11 Сеп 2018 | Показана 387 пъти

  • Работна сфера:
    Информационни технологии и телекомуникации
  • Задължения и отговорности:
    MM SOLUTIONS is a global leader in mobile software for imaging, video and audio, employing 200+ software specialists in Sofia, Bulgaria. We are strategic partner of Texas Instruments and Qualcomm for camera solutions, e-books, tablets, etc. and well-established with all Tier 1 mobile phones and tablets vendors.

    In order to satisfy the increasing number of customers and projects MM Solutions is looking to hire software skilled professionals for office Plovdiv

    Job Description:
    - Image quality verification;
    - Image quality tuning;
    - image quality analysis and troubleshooting;
    - Improving existing or developing new software tools to Software debugging;
    - Interface with ISP vendors and our customers.
  • Изисквания към кандидатите:
    We're looking for specialist with:
    - University degree in Communication technologies/ Information technologies/ Computer science or equivalent;
    - Excellent English and good communications skills;
    - Basic knowledge in C programming and Embedded system.

    Advantage:
    - Working experience on Android and Embedded Linux OS a plus;
    - Knowledge in Image Processing and Signal Processing;
    - Basic knowledge in MatLab;
    - Familiar with photography basics.

    This position also offers training for Junior Developer and Developer. MM Solutions provides additional training for C/C++ programming, hardware, RTOS, drivers, Apps under Android/Lunix and Windows OS.
  • Градове:
    София
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Тип заетост:
    Постоянна
  • Фирмата предлага:
    We Offer:
    • Attractive salary;
    • Excellent opportunities for career growth;
    • Professional training;
    • Opportunity to work on innovative and challenging International projects with world leading companies in mobile phones and multimedia;
    • Friendly work environment in a team of highly skilled and motivated people;
    • Business travels in Europe, USA and Asia (1-2 weeks);
    • Social benefits, including additional health care insurance and food vouchers;
    • Sports programs support, including swimming pool and company football team.

    Candidates can apply directly through this site, by sending their CV.
    Only short-listed candidates will be contacted.
    Confidentiality is guaranteed.
  • Документи за кандидатстване:

  • Име на фирмата: MM Solutions

    Индустрия/бизнес сектор: Информационни технологии

    Допълнителна информация: MM Solutions is a global leader in mobile software for imaging, video and audio, employing 200 software specialists in Sofia, Bulgaria. We are strategic partner of Texas Instruments and Qualcomm for camera solutions, e-books, tablets, etc.

    Адрес за изпращане на документи: ul.Tintyava 15-17

    Е-mail: careers@mm-sol.com

    ПОВЕЧЕ ЗА ТАЗИ КОМПАНИЯ В: Форума, Съдържанието на сайта, Capital.bg, Dnevnik.bg

  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Twitter
  • Споделяне във Facebook Facebook

Реклама

Реклама

© 2003-2018 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване ново. Политика за бисквитките ново. Декларация за поверителност ново.