Регистрация

Communication Expert

09 Юли 2019 | Показана 782 пъти

  • Задължения и изисквания към кандидатите:
    The Center for Legal Aid – Voice in Bulgaria (CLA) is seeking a

    Communications Expert

    DURATION:  24 months with possibility of extension (contingent on funding)
    WORK HOURS: Full-time
    LOCATION: Office of the CLA in the central part of Sofia

    The Center for Legal Aid – Voice in Bulgaria (CLA) is an independent non-governmental organization founded in 2009, with the mission to promote the rights of asylum seekers, refugees and migrants on the territory of Bulgaria through legal aid and advocacy.

    The Communications Expert will be a key member of our team, charged with designing and implementing communications campaigns and strategies; managing relations with the media; monitoring of media and relevant social trends and public attitudes; planning and coordinating the preparation and dissemination of information to stakeholders and the public, including through our social media, newsletters and websites; organizing events (conferences, public discussions, workshops, exhibitions, etc.); and other strategically important tasks in support of our advocacy goals.

    Required qualifications

    ·      5+ years of experience in strategic communications/campaigning preferably in the NGO sector and/or in the area of human rights;

    ·      University degree in a relevant area (e.g., Journalism and Mass Communications; Marketing; Political Science; Human Rights; or similar);

    ·      Demonstrated ability to work effectively with media and journalists;

    ·      Impeccable speaking, writing and editing skills (grammar, style and punctuation) in both English and Bulgarian;

    ·      Strong organizational skills and ability to deal effectively with third-party suppliers for event organization, preparation of communication materials, etc.;

    ·      Experience in and technical knowledge of maintaining/updating websites and using social media (Facebook, Twitter) for strategic communication;
    ·      Interest in the area of human rights, especially migrant and refugee rights, and drive to advocate for the promotion of these rights.

    We offer:
    ·      An opportunity to make a difference in upholding human rights in Bulgaria and the region and exposure to top-notch expertise at national and EU level in this respect;

    ·      Friendly and supportive work environment, accepting of flexible work arrangements and schedules;

    ·      Opportunities to travel nationally and internationally for meetings, trainings and conferences;

    ·      Attractive remuneration, competitive for the NGO sector.

    If interested, please email your CV and an accompanying cover letter explaining why you are interested in the position and how you meet the required qualifications, to voiceinbulgaria@gmail.com by 26 July 2019. Applications will be considered on a rolling basis until position is filled, so we advise you to apply early.

  • Населено място:
    Sofia
  • Тип заетост:
    Временна/Проект
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Работна сфера:
    Media, information
  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Име на компанията: Center for Legal Aid - Voice in Bulgaria

    Бизнес сектор: NGOs

    Уебсайт на компанията: http://www.centerforlegalaid.com

    Допълнителна информация: Център за правна помощ – Глас в България (ЦПП) е неправителствена организация, базирана в София, България. Мисията на ЦПП е насърчаване на правата на мигрантите, бежанците и търсещите убежище и други уязвими групи на територията на България, чрез предоставяне на правна помощ и политики за застъпничество. От основаването си през 2009 г., ЦПП промотира прогресивна законодателна реформа и повишаване на осведомеността по въпросите на убежището, миграцията и интеграцията. Ние предлагаме безплатни правни консултации на лица търсещи убежище, бежанци и мигранти, както и процесуално представителство в административните и съдебни производства на национално и европейско ниво.

    Е-mail: voiceinbulgaria@gmail.com

    Всички обяви
© 2003-2019 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg