Регистрация

Economic and Political Analyst

08 Ное 2019 | Показана 350 пъти

  • Задължения и изисквания към кандидатите:
    Responsibilities

    - Follow the economic and political development in a a given country(ies)/region on a daily basis;
    - Write short economic and political notes and long analytical pieces on current hot topics in English;
    - Collect macroeconomic data from official sources and subsequently use this data to make charts and tables;
    - Follow all important statistical publications and analyse the data;
    - Answer clients’ questions on economic and political issues;
    - Our headquarters are located in Sofia, Bulgaria but work location for the position is flexible and can be done from any place with internet connection and computer access.

    Requirements

    - Knowledge of macroeconomics, monetary policy, fiscal policy and politics. Specific knowledge about emerging markets is considered a plus;
    - Good analytical skills, attention to details and accuracy;
    - Good command of English. Knowledge of other languages is considered a plus;
    - Basic knowledge of working with MS Excel, MS Word and a mail client;
    - Ability to work under pressure and meet daily deadlines.

    Will be considered as a plus if candidates poses:

    - Knowledge of foreign languages;
    - University degree in Economics or related;
    - Experience in the field of macroeconomica and political analysis;
    - Knowledge about emerging markets.

    We offer:

    - Competitive remuneration;
    - Ability to be part of a growing company;
    - Flexible working hours;
    - Ability to work remotly.

  • Населено място:
    София
  • Тип заетост:
    Постоянна заетост
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Работна сфера:
    Банкови, финансови, застрахователни услуги
  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Име на компанията: CEEMarketWatch

    Бизнес сектор: Банки/финанси/инвестиционна дейност

    Уебсайт на компанията: https://www.ceemarketwatch.com

    Допълнителна информация: CEEMarketWatch is a subscription-based provider of macroeconomic and political research with focus on emerging markets and the euro area. Our team of local economists covers more than 50 countries in CEE, MENA, SSA, LatAm and the euro area on a daily basis. Our clients include the vast majority of banking EM desks, international financial institutions and central banks, credit rating agencies and some of the world’s major asset managers.

    Е-mail: metodi.tzanov@ceemarketwatch.com

    Всички обяви
© 2003-2019 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg