Регистрация

Head of Legal Department

20 Ное 2019 | Показана 2587 пъти

  • Задължения и изисквания към кандидатите:
    We are PHOENIX Pharma - present more than 19 years on the pharmaceutical market in Bulgaria and part of the pharmaceutical concern PHOENIX Group - distributor with a tradition in the European market with 155 distribution centers serving more than 70 000 customers and supporting more than 100,000 products in its nomenclature.

    Our mission is to "deliver health", our vision is to be “the best integrated healthcare provider – wherever we are”. We believe our committed people are the core of our success and along with their development we build the growth of the whole our company.

    For our team based in Sofia we are looking for:

    Key Responsibilities
    • Overall management of the legal department operations
    • Recruit, train, mentor, oversee workflow and team’s professional development
    • Providing efficient, high quality and transparent provision of legal support
    • Ensuring full compliance of the company operations with law and regulations
    • Handling legal reviews of PHOENIX operations, policies and industry legal framework outlooks
    • Cooperation with state and regulatory authorities
    • Cooperation with HQ legal department in Germany
    • Cooperation with external legal consultants

    Job Requirements
    • A master’s degree in Law
    • At least 8 years of relevant professional experience
    • Proven professional achievements and expertise
    • Person with high ethos and integrity
    • Structured and consistent way of working
    • Excellent communication skills
    • Ability to present complex legal topics to non-lawyers
    • Ability to work under pressure
    • Hands-on approach
    • Very good command of English

    Advantages
    • Experience in pharmaceutical or trading companies
    • Experience in highly regulated businesses
    • Experience in managing people

    Send us your recent resume if you recognize this role as a career opportunity for you. Only short-listed candidates will be contacted.

    All applications will be treated in strict confidentiality.

    При кандидатстване за позиция, Вие изрично се съгласявате и доброволно предоставяте личните си данни, които са под специален режим на защита, по смисъла на Закона за защита на личните данни и европейския Общ регламент за защита на личните данни.

    Предоставените от Вас лични данни: три имена, адрес, електронен адрес, телефонен номер, дата на раждане, автобиография и други приложени по Ваша преценка документи, ще бъдат обработвани за целите на осъществяване на подбор за позицията, за която кандидатствате, както и за реализиране на законните интереси на администратора на лични данни във връзка с евентуално бъдещо сключване на трудов договор.

    ФЬОНИКС Фарма ЕООД, като администратор на лични данни поема отговорността да обработва личните Ви данни, като гарантира тяхната защита. Информираме Ви, че имате право на достъп и право на коригиране на Вашите лични данни, както и право на заличаване.

  • Населено място:
    Sofia
  • Тип заетост:
    Постоянна заетост
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Работна сфера:
    Law
  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
© 2003-2019 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg