Регистрация

Sales Consultant

11 Яну 2020 | Показана 438 пъти

  • Задължения и изисквания към кандидатите:
    We are looking for: Sales Consultant for high-quality cookware and kitchen utensils

    Main Purpose of Job:
    Acts as an ambassador for the Brand in the shop.
    Welcomes advice and serves clients in compliance with quality standards.
    Contributes to reaching the sales targets of the shop notably through good selling skills, impeccable customer service, and good product knowledge.

    Responsibilities:
    In this position, your main responsibilities will include without limitation the following:
    • Properly welcomes and greets the clients
    • Is able to present the products
    • Understands and answers to customer needs and desires through appropriate questioning and active listening
    • Knows well our products
    • Contributes to improving the sale of all the products presented in the shop
    • Develops of clients curiosity about our products
    • Knows how to deliver basic After-Sales Service
    • Ensures that the different areas in the shop are in accordance with the Operational Standards and Visual Merchandising recommendations
    • Ensures safe working conditions

    Requirements:
    Key qualifications for this position include, but are not limited to:
    • Secondary School diploma, High-School degree, or equivalent,
    • 1-2 years’ experience in the direct customer sales environment
    • Previous experience is preferable
    • Passion about retail and customer relationship in particular
    • Good communication skills
  • Населено място:
    София
  • Тип заетост:
    Постоянна заетост
  • Работно време:
    Пълен работен ден
  • Работна сфера:
    Търговия и продажби
  • Печат
  • Изпращане
  • Споделяне
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Име на компанията: Cross Source LTD

    Бизнес сектор: Други

    Уебсайт на компанията: https://crosssource.eu/

    Допълнителна информация: At Cross Source we measure success with the success of our clients.
    As a recruiting agency, we know how hard and how important it is to find the right person. To help businesses find and keep their people, we offer recruitment services, headhunting, professional training, and payroll services. We make sure people find their right place because when they do, they give their best to stay there.

    Е-mail: office@crosssource.eu

    Всички обяви на работодателя
    Всички обяви
© 2003-2020 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване. Политика за бисквитките. Декларация за поверителност.
Общи условия за публикуване на обява ново.

Бизнес: КапиталКариериБизнесРегалОдитFoton.bg