
Поща от "Телерик"
от S.Dragieva (анонимен)
Аз имам въпрос - има ли в българския клон на фирмата Бизнес девелопмънт/Продажби/Акаунт мениджмънт и какъв е профилът на успешните специалисти на тези позиции?
Да, има хора и от трите типа. Профилът им не е много по-различен от този на компания в друга индустрия - трябва да са напредничави, отворени, да са готови да учат нови неща, да са прецизни и да подхождат към клиентите отговорно.
от Някой (анонимен)
Аз искам да попитам колко ще вдигнете заплатите на служителите си сега, когато един от най-големите ви конкуренти - Infragistics -отвори наскоро офис в България (няма какво да се лъжем - хората дават доста по-високи заплати от вас, въпреки че за бранша и вашите не са малки)?
Този въпрос може да бъде зададен и по следния начин - с колко намалиха Billa ценитe, когато в България се появи Kaufland? Отговорът всички го знаем, нали? Цените и заплатите, макар и важни, не са определящи и са сравнително слаб инструмент в ръцете на мениджърите. Много по-важно е да се осигури качество на продукт/работа, среда, удоволетворение, и т.н. В противен случай всеки би намалявал цените или съответно увеличавал заплати до безкрай, което в реалния свят не се случва.
от Alberto (анонимен)
Добър ден, Във ваше интервю четох, че сте започнали дейност през 2001 г. след дипломиране в АУБ и отбиване на наборна военна служба. Същевременно фирмата Телерик съществува като АД в търговските регистри от 2005 г. Бих искал да попитам кога всъщност стартира Телерик и какви мерки използвате за борбата против прането на пари?
Годината на започване на нашата дейност не е 2001 а 2002. Тогава Телерик АД като юридическо лице не съществъваше, защотото работихме като дивизия на друга компания. Не беше ясно какво ще излезне от цялото начинание на този етап. През 2005 се извърши бизнес трансформация съгласно Търговския Закон. С удоволствие ще ви разкажа в детайли за нашата история, ако изявите желание да се видим. За борбата с прането на пари ще трябва да ви разочаровам, тъй като не се занимаваме с това. Ние правим софтуер и продаваме софтуер.
от Mish (анонимен)
1. Мислите ли, че това е реална оценка на базата на ниският брой участници в анкетата и на базата на профила на средният служител във фирмата Ви (23-24 годишен според Ваши собствени изказвания във в.Дневник - на базата на какво оценяват тези млади служителите Вашата компания)?
1. Трябва да попитате Hewitt. Според мен 13,000 служители не е несъществен брой участници, а това каква е средната възраст не би трябвало да има влияние върху резултата. Процентът на хората от Телерик които са попълнили въпросника е доста висок - не знам от къде имате данни за противното. Колкото до възрастта - фактът че хора на между 20-30 годишна възраст мачкат конкуренцията на световно ниво по-скоро заслужава уважение, а не съмнение в тяхната зрялост и преценка. И в много други фири има млади хора, даже доста по-млади отколкото в Телерик, но това не им пречи да са неудовлетворени от работата.
2. На базата на публикуваният от в.Дневник официален оборот на Вашата компания (3.5 млн лева), мислите ли, че това е добро постижение за екип от 130 човека и защо средното постижение на конкурентните фирми в този бранш (производителност на човек) надвишава вашето в коефиценти повече от 10:1.
2. Отново информацията ви е некоректна. Цифрата която визирате е за 2005. Тогава далеч не бяхме 130 човека. Освен това, да достигнеш оборот от такъв размер само за 2.5 години от създаването си е доста добър резултат според мен. Ако вие постигате повече - поздравления. Нашите възможности се простират до тук.
3. Как ще коментирате думите на собствения си служител в интервюто от днес, че липсва свободно време? Има ли овертайми? Как ще коментирате мнението на вашите собствени хора, че няма работещ процес?
Не разбирзам съвсем това изказване. Свободно време по време на работа са малко взаимно иключващи се понятия. При нас няма сторго работно време макар че хората спазват много умерени граници. Никой никога не е бил вързан или накаран насила да стои в офиса - това може да го потвърди всеки колега. Ако се стои овертайм това е само пожелание и само когато човек не е успял да си свърши работата. Трябва да се отбележи, че при нас overtime-a е платен, което определено е рядко срещана практитка в България.
Процесите - да се генерализира е доста несериозно и леко смешно. Ако не работеха процесите нямаше да сме успешни. Не всичко е идеално, това сме го признавали винаги. С такъв растеж е малко трудно да се мащабираш и променяш адекватно на 100%. Но всичко се променя съобразно исканията на хората за да стават процесите по-работещи и добри. Да се критикува отстрани е доста лесно, но да се имплементират ефективни и успешни структури е адски трудно. Така че нека отдадем малко бенефит и на това което се е случило. То със сигурност не е неуспех.
от DA (анонимен)
Държавен вестник обявява Телерик АД като част от холдинга Кимкооп Трейдинг ООД, който според собственият си сайт се обявява официално като фирма за търговия със военна техник: <http://cimcoop.com>/ Каква е връзката между фирма търгуваща с военна техника и Телерик? Какво общо има Огнян Герджиков, председател на 39-тото народно събрание и неговата жена в Кимкооп Трейдинг и Телерик АД?
Прав сте, но за съжаление отново няма сензация - през 2002 година когато Телерик започна дейност, ние нямахме достатъчно средства за да регистрираме собствена фирма, както и да поддържаме собствено счетоводство, да имаме собствен офис и т.н. Започнахме като нова бизнес дейност в Кимкооп, но винаги сме си вървели по отделен път. Връзката е всъщност роднинска - Кимкооп Трейдинг е собственост на бащата на един от основателите на Телерик. Колкото за г-жа Герджикова - тя е служител на Кимкооп дълги години преди съпругът и да стане председател на Народното събрание. Все пак жената има право да работи, нали? А иначе ние клиенти в България почти нямаме (0,001% от всички са сигурно), така че дори да ни се искаше, не е имало начин да ни бъде помогнато с връзки.
