
Индонезия ще спасява туризма с визи за дигитални номади
Островната държава планира да привлече чуждестранни служители с облекчаване на издаването на визи
Индонезия е на път да въведе нова петгодишна виза, която да позволява на работещите дистанционно да живеят в страната, без да имат разрешително за работа. Туристическият сектор в страната с най-голяма икономика в Югоизточна Азия се оценява на 69.8 млрд. долара, но корона кризата остави най-посещаваните тропически кътчета пусти.
Дългосрочните визи се превърнаха в предпоставка за дигиталните номади по света да смятат о-в Бали за свой втори дом. Може да се работи и плажува едновременно, именно с това ще привличаме хората… както и с приятелското отношение на местните., това коментира министърът на туризма Сандиага Уно пред китайския сайт scmp.
Сайтът The Diplomat, който отразява случващото се в Азиатско-тихоокеанския регион, определя Уно като “млад и харизматичен” министър, който се е нагърбил с тежката задача да възстанови един от най-важните за икономиката в страната сектори. Икономиката на Индонезия има значителни различия със своите азиатски съседи, като Сингапур и Тайланд. По-специално, тя се движи до голяма степен от вътрешната активност, а не от износа, което й помогна да смекчи щетите от глобалната криза през 2008-2009 г.
Островът има нужда от хора
Туризмът и пътуванията допринасят с около 6.1% към брутния вътрешен продукт на Индонезия. За Бали чуждестранните посетители са жизненоважни. Техните посещения и нощувки оформят около 53% от икономиката на острова. Стратегията на Джакарта за задвижване на туристическия поток изглежда обещаваща, имайки предвид миналогодишния спад в посещенията на Бали. През 2020 г. той е бил посетен от едва 1 млн. чужди гости, което е 83.26% спад на годишна база, според национална статистика. В началото на кризата островът беше посочен като локацията с най-висока смъртност от Covid-19 в Югоизточна Азия и една от най-малко тестваните в света. Полетите към туристическото сърце на Индонезия веднага спаднаха със 100%, според данни на Trading Economist.
Брой пристигащи турсити 2020-2021 г.
source: tradingeconomics.com
Бали е най-добрата туристическа дестинация в страната от десетилетия. Най-много входящи туристи, посещаващи острова, са от Китай, Индия, Русия и Япония. Развитието на технологиите и все по-големите възможности за работа от дистанция започват да привличат служители от други страни, които намират тропическото място за подходящо, заради разумните цени и бързия безжичен интернет.
“Може да наемете вила за 900 долара на месец с басейн и камериерка, която почиства всеки ден”, казва Данк Кларк пред scmp, инвеститор в криптовалути, който прекарва по-голяма част от корона кризата на острова, вместо в родния си Сингапур.
Мат Геби, директор в консултантската агенция за хотелски туризъм и почивки Horwath HTL в Индонезия определя настоящите чуждестрани работни визи в страната като “много скъпи и сложни” и смята, че бюрократичният начин за придобиването им би отказал дигиталните номади* да работят от там. Убеден е, че привличането на този тип чуждестранни туристи ще увеличи доходите от транспорт и ресторантьорство.
Тайланд очаква да отвори вратите си за чуждестранни таланти
През декември м.г. Съветът за инвестиции (BOI) в Тайланд преразгледа условията си за Smart Visa и предложи включването на възможността дигитален номад за работа в страната. Предложните правила са одобрени от Центъра за управление на ситуацията с Covid-19 и се очаква одобрение от кабинета. Ако бъдат въведени, промените във визовите условия ще позволяват на чуждестранни фрийлансъри и дигитални номади да кандидатстват или прехвърлят туристическата си виза към Smart Visa - виза, която досега е давала права само на предприемачи, инвестиращи в нов бизнес в страната, висококвалифицирани специалисти и мениджъри.
*дигитален номад - хора, които използват телекомуникационните технологии и интернет за работа от различни места. Те водят живота си по номадски начин. Най-често работят дистанционно от друга държава, обществени библиотеки, коуъркинг места и др.