
Къде вирее 4-дневната работна седмица
Да работиш за четири дни, но да ти плащат за пет. Звучи прекалено хубаво, за да е истина. Оказва се обаче, че в Европа тази схема набира все повече последователи. Редица компании са съкратили работната седмица за своите служители и са открили, че това води до по-висока продуктивност, по-мотивиран персонал и значително по-малко претоварване, разказва BBC.
Примерът „Исландия“
Разбира се, къде да започнат първите изпитания на подобна иновация, ако не в Исландия. Резултатите от няколко мащабни изпитания на четиридневна работна седмица на островната държава бяха определени като „поразителен успех“. 2500 служители, което е повече от 1% от работещите в страната, преминаха към по-кратки часове в офиса. В същото време това не се отрази негативно на тяхната производителност, а точно обратното – ефективността им се повиши.
Тестовете са проведени между 2015 г. и 2019 г., инициирани от Общинския съвет на Рейкявик и исландското правителство в отговор на исканията на синдикатите и организациите за гражданско общество за по-кратки работни седмици и по-малко натоварване.
Някои от ключовите открития на проучванията показват, че по-кратката седмица е повлияла благоприятно на служителите в редица показатели, от стрес и прегаряне до баланс между работата и личния живот. Тези въпроси стават все по-належащи, тъй като съобщенията за т.нар. бърнаут сред служителите по целия свят се увеличават след повече от година пандемичен стрес и влошено психично здраве.
Важно е да се отбележи, че в тестовете не са участвали само и единствено работещи в сферата на високите технологии и ИТ. Служители в предучилищни заведения, доставчици на услуги, болници и държавна администрация също са били част от експеримента.
„Това проучване показва, че най-голямото изпитание в света за по-кратка работна седмица в публичния сектор е завършило с изключителен успех“, споделя Уил Строндж, директор на изследването, в изявление пред The Washington Post, добавяйки, че програмата ще послужи като „пилотен проект, който представя ползите пред другите организации, отворени за иновации“.
Официално първа в Европа е… Испания
Всъщност първата държава на Стария континент, която официално въведе 4-дневната работна седмица като официална, е Испания. Там инициатор бе лявоцентристката партия Mas Pais, разбира се, подкрепена от властите.
Всички заинтересовани компании можеха да участват в експеримента, преминавайки към 32-часова работна седмица. В същото време на служителите се гарантира, че ще запазят 100% от заплатите си през първата година, след което обаче ще последва постепенно намаляване. Основната цел на проекта е фирмите да открият нови работни места. Ако петима души работят през седмицата по един ден по-малко, фирмата може да назначи още един човек на пълен работен ден. За целта испанската държава дава пари на фирмите, участващи в пилотния проект - говори се за около 50 милиона евро.
Иниго Ерехон, испански политолог и политик, споделя пред The Washington Post: „С четиридневната работна седмица (32 часа) започваме истинския дебат на нашето време“ и добавя: „Това е идея, чието време е дошло. Испания е една от страните, в които служителите работят повече часове от средното за Европа. Но ние не сме сред най-продуктивните държави. Поддържам тезата, че да работиш повече часове не означава да работиш по-добре“.
Пилотният проект се ръководи от експертна група, в която влизат представители на правителството, синдикатите и бизнеса. Все пак Forbes пише, че бизнесът на Пиренейския полуостров засега гледа критично на 4-дневната работна седмица, наричайки идеята „лудост“. Според тези предприемачи, за да излезе Испания от кризата, трябва да се работи повече, а не по-малко.
На хоризонта излиза и друг въпрос - дали фирмите ще запазят 4-дневната работна седмица и след края на експеримента, защото тогава държавните помощи ще отпаднат.
Острова на иновациите в Тихоокеанския регион
Една от най-бързо развиващите се държави в Тихоокеанския регион е Нова Зеландия. Страната потвърждава това с темповете, с които се възстановява икономиката и бизнеса след пандемията. Това обаче не е случайно – в края на месец май премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардерн предложи на работодателите да разгледат четиридневната работна седмица и други гъвкави възможности за работа като начин за стимулиране на туризма и помагане на служителите да се справят с постоянните проблеми при баланса между работа и личен живот.
В живо включване във Facebook Ардерн обяви редица предложения на правителството - от по-кратката работна седмица до повече официални празници, като средство за стимулиране на икономиката и насърчаване на вътрешния туризъм, докато границите остават затворени за чужди граждани.
Властите в страната са убедени, че ако има по-голяма гъвкавост в работния живот на хората, те ще пътуват много повече. След пандемията туристическият пазар, който е основен за страната, направи голям спад, като всички граници все още остават затворени за чуждестранни граждани.
Компаниите в САЩ не остават по-назад
В Съединените щати компании от всякакъв мащаб, от Pepsi и Verizon до организации с нестопанска цел, започнаха също да експериментират, въвеждайки по-кратка работна седмица и по-малко часове в офиса. След пандемията и прекратяването на голяма част от мерките срещу разпространението на вируса, бизнесът е в разцвет. Борбата за кадри е голяма и всяка една компания се опитва да привлече най-големите таланти със социални придобивки – включително намаляване на работните часове, увеличено заплащане на отпуск, допълнително здравно осигуряване, дистанционна работа и гъвкави графици.
Американска корпорация за обществени ползи Kickstarter наскоро обяви, че ще експериментира с четиридневна работна седмица през следващата година, съобщи Atlantic. Buffer, фирма за поддръжка на софтуер, заяви в началото на 2021 г., че ще продължи с четиридневната система „в обозримо бъдеще“ след успешни тестове.
През 2019 г. Microsoft въведе пробно четиридневна работна седмица в своя дъщерна компания в Япония. Резултатите показаха покачване на производителността с 40%. Засега обаче подобни модели си остават изключения за компанията.