
Проф. Николай Денчев: Социалните предприемачи трябва да бъдат стимулирани, а не глезени
“Българското социално предприемачество, в сравнение с европейските, е по-специфично и има нужда от развитие. Социалните предприемачи са хора, които се фокусират върху социални проблеми като интеграция на хора с увреждания или хора от малцинствата. Чрез определен бизнес модел социалните предприемачи се опитват да разрешат тези проблеми.”
Това заяви, проф. д-р Николай Денчев от Свободния университет в Брюксел, в ефира на предаването “Бизнес старт” на телевизия Bloomberg. Денчев даде подробности за състоялата се преди седмица кръгла маса в УНСС за подпомагане на социалното предприемачество в България. Целта на събитието е да се обсъдят нуждите на социалните предприемачи в България и кои са добрите практики за тяхното развитие. Идеята е да се създаде динамика, която да консолидира екосистемата за социално предприемачество.
Основните проблеми, които проф. Денчев посочи в социалното предприемачество, са липсата на финансови средства, липсата на контакти и социална мрежа, както и недостатъчна бизнес компетенция от страна на самите предприемачи. Най-често те ръководят малки организации, които с много труд и желание се опитват да постигнат целите си. Голямата пречка е, че досега не са били обект на обществено внимание и съответно хората, които биха им били от помощ, не знаят за тях.
Той обясни, че голяма част от социалните предприемачи в западните държави на ЕС, се развиват по инициатива на църквата, държавата и бизнесът - от гледна точка на филантропия. България може да се похвали с добре развити кооперативни съюзи, с дългогодишна история, както и общински социални предприятия. Денчев даде и един изключително успешен пример – как фондация „Земята – източник на доходи“ реално интегрира ромите.
Моделът е доста интересен – в цяла Европа интеграцията на тези малцинства изглежда доста трудна, а тук вече има тази добра практика.
Гостът обясни и как е започнала цялата инициатива за популяризиране и подпомагане на социалното предприемачество:
„Бяхме се събрали на кръгла маса с краля на Белгия, който зададе въпроса дали може да се покажат 1000 успешни примери за социално предприемачество. В Белгия има 17 000 регистрирани такива, което означава, че задачата не е трудна. В България са около 3 500“, посочи проф. Денчев.
Той смята, че университетите могат да окажат огромна помощ на социалните предприемачи, както обучавайки ги на знания и компетенции в различни теми, така и със своите многобройни контакти