
Система, оценяваща вероятността за успешно кацане върху космически терен, взе първо място на ученически хакатон
Осмото издание на Hack TUES Infinity се проведе в присъствието на министъра на образованието акад. Николай Денков
На 13 март се проведе Hack TUES Infinity - осмото издание на единствения по рода си хакатон, организиран от ученици за ученици, който се провежда в Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически Университет - София. С приветствие на директора на училището - дoц. д-р инж. Стела Стефанова и министъра на образованието и науката - акад. Николай Денков, 224 ученици развиха проектите си в рамките на два дни, които представиха пред жури от IT специалисти и преподаватели от ТУЕС.
Дoц. д-р инж. Стела Стефанова и министъра на образованието и науката - акад. Николай Денков
В Hack TUES участниците не знаят по каква тема ще работят до започването на хакатона. В проведенето изцяло онлайн състезание, темите бяха разкрити чрез дискусия на трима специално подбрани лектори: Асен Мутафов, астроном от обсерваторията в Рожен, доц. Камен Козарев от Института по астрономия към БАН и Татяна Иванова, студент по Инженерна физика и участник в много престижни лагери на NASA.
Темата на събитието тази година беше Beyond the Boundaries - технологии, свързани с изследването на дълбокия космос и биониката.
По време на разработването на своите проекти, учениците имаха на разположение 50 ментора от IT сектора, които им помагаха със съвети и експертиза.
Победители
Първото място взе системата Lemniskata, която оценява вероятността за успешно кацане върху космически терен - астероиди, планети и луни, на база климатичните условия и височината на терена. Създатели на проекта са дванадесетокласниците от отбор “Лемниската” - Виолета Кабаджова, Захари Момчилов, Кристиян Стоименов, Мартин Вайер и Стоян Тинчев, а използваните от тях технологии са Next JS, Docker и Python. Отличието връчи ректорът на Технически университет - София - проф. дтн инж. Иван Кралов.
Второто място отиде при отбор “Котки с палци”. Единадесетокласниците - Николай Лазаров, Християн Радев, Йосиф Хамед и Йоан Джелегарски от 12 клас. Те създадоха СПИМ - система за подпомагане изследването на Марс. Системата съдържа няколко компонента - главни станции, които следят условията на планетата и по - малки джобни устройства, които известяват астронавтите при отклонения от нормите. Отличието връчи научният ръководител на ТУЕС към ТУ-София - Таня Василева.
На трето място се класира отбор “TtT”. Те създадоха - TtT pager, система от пейджъри, които помагат да се премине езиковата бариера на Международната космическа станция. Десетокласниците от отбор “ТtT” - Йоан Иванов, Живко Нушев, Димитър Димитров, Георги Фиданов и Радослав Филипов. Отличието връчи част от организационния екип на Hack TUES GG, седмото издание на хакатона.
Преобладаващата част от проектите, финалисти в Hack TUES Infinity, комбинират софтуерни и хардуерни решения. Сред основните ползи от участието си в хакатона учениците посочват възможността да опознаят и тестват нови технологии, да работят с професионалисти от IT сектора, да се научат на “меки умения”, да представят идеите си, както и да открият конкретни насоки за бъдещото си професионално развитие.
Сред отличените проекти в Hack TUES през миналите години са уеб приложение, което препоръчва маршрути с колело на база замърсеността на въздуха в града, чат бот с образователна цел на тема опазване на околната среда, робот, който засича и събира отпадъци, автоматизирана система за доставка на пратки с дронове, радио на 60 години, което използва нови технологии, браузър разширение за Chrome, коeто следи дали съдържание, което човек чете не е пропаганда, проект за виртуално изобразяване на високотехнологичен дом, вградено устройство с камера и изкуствен интелект в помощ на незрящите хора, приложение за резюмиране на текст, използващо невронни мрежи и 2D симулация на генетичен алгоритъм.
Още по темата: