
Apple плаща внушителни бонуси, за да не я напуснат ключови служители
Apple е един от технологичните гиганти, които държат на връщането на служителите си в офиса. В момента е в ход кампания, която цели да подготви персонала за постепенно връщане в офис средата поне в три дни от седмицата
Apple Inc. предприе програма, с която ще се опита да задържи масово напускащи служители. Компанията ще плаща бонуси до 200 хил. долара, за да стимулира талантите и да ги накара да не напуснат. Разбира се, паричният стимул варира за различните професии и отдели, а най-облагодетелствани ще са инженерите, пише Bloomberg.
През последния месец гигантът изпитва сериозни трудности със задържането на своите служители. Това е предизвикало ръководството да вземе радикални мерки, раздавайки на определена група „много ценни“ служители голям бонус. Става дума за хората в отделите, отговарящи за софтуерно и хардуерно инженерство.
Наградите варират от около 100 хил. долара до над 200 хил. долара. Сред служителите в компанията т.нар. бонуси са по-известни като „стипендии за задържане“.
През декември 2021 г. Apple даде до 180 хил. долара бонуси на избрани инженери в отделите за проектиране, софтуерни и хардуерни операции. Както тогава, така и сега самите добавки няма да бъдат изплащани на получателите, а те ще ги получават във формата на акции, предоставяни в продължение на 4 години. Те подписват и специален договор, с който потвърждават, че до 2026 г. няма да работят в друга технологична компания.
Изплащанията не са част от нормалните компенсационни пакети на Apple, които включват основна заплата, паричен бонус и акции. Технологичният гигант понякога дава допълнителни парични бонуси на служителите си, но размерът на най-новите акции беше определен във времето и нетипичен. Тези бонуси обикновено идват под формата на опции за акции, които се предоставят в продължение на няколко години. Този график за придобиване дава на служителите допълнителен стимул да останат в Apple, вместо да напуснат при конкурент.
Бонуси като тези някога бяха доста голяма рядкост в Apple, но напоследък станаха по-чести поради нарастването на конкуренцията на пазара на труда като цяло. Миналият декември Apple издаде бонуси на около 10% до 20% на своите най-добре представящи се инженери.
Компанията също така раздаде бонуси в по-малък размер на всички служители в началото на есента на 2021 г. Тогава кампанията не беше случайна, тъй като именно тогава се пусна в продажба новият iPhone 13. Идеята на ръководството и мениджърите тогава обаче беше разкритикувана от редица медии, че „натискат“ служителите си да закупят новото устройство и така парите да влязат отново в компанията.
Всъщност масовото напускане не е случайно. Apple е един от технологичните гиганти, които държат на връщането на служителите си в офиса. В момента е в ход кампания, която цели да подготви персонала за постепенно връщане в офис средата поне в три дни от седмицата. Самото постепенно завръщане ще стартира през месец май. Това се случва на фона на недоволство от страна на служителите, които са категорични, че не искат да се връщат към стария начин на работа. През лятото на миналата година имаше кампания с подписка срещу искането на изпълнителния директор Тим Кук за окончателно връщане в офиса. Тогава новинарския сайт The Verge съобщи, на база получена вътрешна информация, че работещите в технологичния гигант искат много по-голяма гъвкавост и че тази политика е принудила много от служителите да напуснат. Сега явно резултатите от вътрешната политиката вече дават своите горчиви плодове.
През последните няколко месеца Alphabet прие нов план за парични бонуси, който позволява на служителите да вземат добавки „от почти всякакъв размер и почти всяка причина“, съобщи The Wall Street Journal миналия месец. В отговор Amazon повиши горната граница на заплащането от 160 хил. на 350 хил. долара, според The New York Times.