
Стела Касдагли, Women on Top: Жените са с предимство във всичко, свързано с устойчивост
Заявете места за вашия лидерски екип тук >>
Повече информация за темите и лекторите вижте тук >>
Касдагли е експерт по въпросите на равенството между половете и обучител с фокус върху проблемите на социалната промяна и осведомеността. Тя е съосновател на Women On Top, неправителствена организация в Гърция за професионално развитие на жените и за равенство между половете в обществената сфера. Носител е на множество награди за социално и творческо въздействие. В интервю за “Кариери” тя коментира предизвикателствата пред жените на работното място и дава няколко съвета на българските лидери и HR специалисти, с които да въведат равенството между хората в екипите, без да възникне косвена дискриминация.
Равенството между половете е сред водещите теми на нашето време. Но пандемията от Covid-19 доказа, че личните отговорности на жените, като грижата за деца и възрастни родители, надхвърлят значително професионалните им. Това изглежда ги затруднява да напредват в кариерата, въпреки че трябва да полагат повече усилия в живота си като цяло. Сега, след научените уроци, какво можем да очакваме от начина, по който жените ще присъстват на работното място?
Жените са работили на двойни и тройни смени от векове, както на работа, така и у дома. Те са доказали, че могат да носят множество отговорности и в същото време да се отличават в избраните от тях области и/или в грижата за своите близки. Но фактът, че могат да се държат като свръхчовеци, не означава, че трябва да го правят. От никого не трябва да се изисква да изтърпи “прегаряне” (т.нар. бърнаут) само за да бъде похвален, че може да направи и има всичко. Освен това никой не може да има всичко, което означава, че за да могат жените да имат повече (време, здрав разум, пари, свобода), повече мъже ще трябва да дадат от своя дял. И като казвам дял, нямам предвид просто да помагат с чиниите или да водят децата на баскетболен мач. Искам да кажа, че повечето мъже също ще трябва да вършат “гадната” работа - да се събуждат посред нощ, да зарязват всичко, за да се грижат за болно дете или баба и дядо, да си вземат отпуск от работа, за да сменят милиони памперси, да поемат част от умствените натоварване, което жените са склонни да носят със себе си през цялото време. И това важи и за офиса.
Повече мъже трябва да могат да се погрижат за своите нужди от кафе, храна, пазаруване и похвали, без да ги оставят на плещите на жените в екипа. Като вечен оптимист смятам, че сме свидетели на ускоряване на част от тази промяна. Пандемията и съпътстващите я социални ограничения направиха това. Въпреки това, ако искаме да сме сигурни, че ще продължим да вървим към равнопоставеност на половете, както на работа, така и у дома, трябва да държим очите и умовете си отворени, да изградим по-сигурни и приобщаващи мрежи за обществена сигурност и да гледаме на пола така, че да успеем да справим с всички трансформации, случващи се около нас.
Широко обсъждана тема е, че дистанционната работа ще позволи на жените да балансират по-добре личния и професионалния си живот. Но според Валери Больо, главен директор продажби и маркетинг в Adecco Group, моделите на дистанционна работа могат да увеличат фаворизирането и да позволят на мъжете (които работят по-често в офиса) да бъдат повишени. Какво мислите?
Понякога си мислим, че дадено развитие ще засегне мъжете и жените по един и същи начин, защото пропускаме да видим, че системата отдавна третира всички по различен начин. Но, както казах, никоя мярка или подобрение не са неутрални по отношение на пола и ние трябва да се научим да разпознаваме кога и как от добронамерена политика или инструмент, може да произлезе косвената дискриминация. Дистанционната работа е чудесна възможност за мъжете и жените да балансират по-ефективно личния и професионалния си живот, но това ще стане само, ако имат шанса и стимулите да я използват по справедлив начин. Това означава, че споделянето на отговорностите за грижа трябва да се променят и съответно, че някои от критериите за ефективност и продуктивност също ще трябва да се променят, и че всички ние ще трябва да положим съзнателни усилия, за да създадем нови начини за комуникация и съвместна работа, които да бъдат възможно най-приобщаващи, честни и справедливи.
Има мнения, че темата за равнопоставеността на половете на работното място се преекспонира и всъщност проблемът не е толкова сериозен. Какво бихте казали на скептиците?
Бих им казала, че очевидно работят в някаква рядка индустрия или компания, която е намерила начин да прави нещата по различен начин: да интегрира повече жени, да се отнася към тях справедливо, да стимулира мъжете да поемат повече отговорности за грижа у дома, да плащат на всички справедливо, да премахнат сексуалния тормоз, да имай достатъчно мъже секретари и жени програмисти, и никога не наричат жена служител „скъпа“. Ако случаят е такъв, бих ги помолил да дойдат и да работят с нас, за да можем заедно да създадем повече такива индустрии и компании. Но преди това трябва наистина да попитат своите колежки и подчинени дали споделят оценката им.
Има ли нови умения, които жените трябва да придобият, за да успеят в новия работен свят?
Светът на труда непрекъснато се променя и мисля, че всички ние трябва да развием повече и различни умения, за да се адаптираме към тази нова реалност. Бих казала, че в този момент жените са с предимство във всичко, което е свързано с устойчивост, адаптивност, гъвкавост и емоционална интелигентност. Те не са родени да бъдат по-добри в тези неща, а са се научили да работят по този начин в продължение на векове на съчетаване на работа с грижа за дома. Въпреки това, докато жените учат мъжете да бъдат по-емоционално интелигентни и по-лесно да общуват без агресия, те спешно трябва да развият собствените си технически и дигитални умения: тези, които ще им позволят да научат езика на бъдещето, за да могат да ги използват добре в каквато и работна среда да попаднат.
Вие сте съосновател и ръководител “Стратегия” в Women on Top. Разкажете ни повече за вашата дейност и как помагате на бизнеса по отношение на D&I (Разнообразие и включване)?
WoT е отворена за всички жени, които се сблъскват с дискриминация по полов признак по време на работа, но също и за организации, които инвестират в инициативи за равенство и многообразие. От 2012 г. работим върху повече от 100 успешни партньорства с бизнеса (Mastercard, Microsoft, Vodafone, SAP, Interamerican, Παπαστράτος, Accenture, PWC и др.) и институции (общината на Атина) за насърчаване на включването в бизнеса и организациите чрез застъпничество, образование и консултации. През 2021 г. подкрепихме 30 организации да получат етикета за равенство SHARE и редовно се заемаме с проектирането и прилагането на оценки на въздействието върху пола, приложими планове за равенство и политики, които насърчават равенството и приобщаването. Ние също така проектираме и предоставяме инициативи за обучение и наставничество, както за развитие на талантливи жени ръководители, така и за увеличаване на капацитета на служителите и мениджърите да прилагат принципите на комуникация и лидерство, отчитащи пола, в ежедневния си професионален живот.
За какво бихте посъветвали българските лидери и HR специалисти да следят в близкото бъдеще?
Повишаването на уменията и преквалификацията са много модерни думи в момента и определено ще продължат да оказват влияние върху вътрешния дискурс на мениджъри и организации за известно време. Има три измерения, които обаче смятам, че сме склонни да забравяме:
- Инициативите за повишаване на квалификацията и преквалификация не са и не трябва да бъдат неутрални по отношение на пола, така че всеки ще трябва да се научи как да разглежда пола във всички инициативи за обучение, които предлага или предприема.
- Не цялото повишаване на уменията трябва да се върти около технически умения: има много неща, които трябва да научим и оценим относно ненасилствената комуникация, имплицитните пристрастия, приобщаващото лидерство, предлагането и приемането на обратна връзка и емоционалната интелигентност и всички тези умения са необходими за всяка организация, която иска да бъде справедлива, приобщаваща и разнообразна.
- Лидерските умения не могат да бъдат ефективно преподавани, нито научавани чрез асинхронен уебинар. Те се нуждаят от действителни разговори с уязвимите хора, които имат нужда от реални практически сесии, систематична обратна връзка и пространство, в което да допускат грешки.
Според Стела Касдагли:
Организационната култура на бъдещето, трябва да…
уважава индивида и да изгражда екипи съзнателно.
Благополучието и допълнителните социални придобивки, трябва да се разглеждат като…
нещо, което трябва да се моделира, а не като нещо, което може просто да се проповядва.
Технологиите могат да помогнат на жените да…
влияят на света по безброй различни начини.