
ИТ индустрията затвърждава статута си на водещ работодател
|
С огромния си дял проекти за чужди пазари и постоянния си ръст ИТ индустрията малко по малко се превръща в лице на България в глобалната икономика на иновациите. Софтуерният сектор върви нагоре с всяка изминала година, като според последния "Барометър" на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) от 2015 г. насам регистрира ежегодно нарастване с между 15% и 24%. В резултат на това, ако през 2015 г. той е генерирал 2.1% от БВП на страната, към 2021 г. този процент е вече 4.3.
Този възход на индустрията, съчетан с постоянния недостиг на кадри и голямата конкуренция между компаниите по отношение на привличането на талант, логично се отразява положително и на нивата на заплатите и на качеството на допълнителните придобивки за служителите в нея.
Заплатите в сектора продължават да растат
Резултатите в тазгодишната анкета на Digitalk 101 напълно потвърждават тази теза. Възнагражденията в широкия ИТ сектор са нараснали със средно 9.2% в рамките на последната година и достигат 4791 лв. на месец. За сравнение - година по рано сумата е 4389 лв. Най-значителен ръст има в телеком сектора - 19%, като месечното брутно възнаграждение за 2021 г. е било средно 2848 лв. (2392 лв. през 2020 г.).
В четири от останалите пет подкатегории - експорт, софтуер, ИТ аутсорсинг, консултантска дейност и системна интеграция, също се наблюдава положителна тенденция. От 4608 лв. през 2020 г. заплатите в сферата на експорта достигат 5012 лв. - 8.8% повишение, докато при софтуерния сегмент покачването е 6.9% - от 5308 до 5677 лв.
Системните интегратори се нареждат на второ място в общото класиране за най-голям ръст с 15% - от 4131 лв. до 4750 лв. В същото време, най-малък е този в подсектора на ИТ аутсорсинга - 2.4%. Ако през 2020 г. служителите в него са получавали средно брутно възнаграждение 3843 лв., през 2021 г. то е в размер на 3935 лв. Единствената подсекция на ИТ индустрията, при която е отчетен спад, са консултантските услуги. Служителите в нея са получавали средно месечно заплащане 5755 лв. през 2020 г., докато през 2021 г. - 5188 лв.
Добри перспективи
Изследването на компанията за подбор на персонал "Менпауър България" - SATR H2 2022 (Salary and additional benefits - trend research), което анализира плановете на индустриите у нас по отношение на заплащането на служителите през втората половина на годината, показва, че добрите перспективи пред тях се запазват. След като през първото полугодие на 2022 г. 38% от компаниите в ИТ сектора са споделили, че планират увеличаване на заплатите с до 10%, сега те потвърждават, че обмислят ново такова, отново с 10%. В същото време 25% от респондентите декларират, че планират да увеличат заплатите на своите служители с между 11% и 15%, а 5% - с между 16% и 20%.
От българската платформа NobleHire на свой ред дават допълнителни щрихи на общата картина в ИТ индустрията в България в тяхното проучване "Заплащане в ИТ сектора в България, 2021". Според тях например заплатите на ИТ специалистите в София са средно с 35% по-високи от тези в другите градове в страната, а тези без офис или с офис в чужбина получават средно 25% по-високи заплати от колегите си в София.
След хората на управленски позиции най-висока средна заплата взимат софтуерните архитекти, инженерите по сигурността и тийм лидерите, а най-добре платените ИТ специалисти у нас от гледна точка на основната технология, която използват, са Go програмистите, следвани от C++, TypeScript и Kotlin.
Управленските позиции също се радват на сериозно предимство - професионалистите, които отговарят за други хора, вземат средно 3 пъти по-големи бонуси спрямо техните колеги. По отношение на опита - най-добре платените професионалисти с по-малко от 1 година опит са продуктовите мениджъри, следвани от DevOps и проектните мениджъри, докато най-добре платените професионалисти с 9-10 години опит в дадената роля са софтуерните архитекти, следвани от Embedded и Back-end инженерите.
Но заплащането далеч не е всичко, което компаниите в ИТ индустрията предлагат на настоящи и потенциални служители, за да си гарантират тяхната лоялност. "ИТ секторът в България планира заедно със заплатите да увеличи допълнителните придобивки и бонусите за поне 80% от всички служители", категорични са от "Менпауър България".
Допълнителните придобивки се превръщат в норма
Ако някога допълнителните придобивки се използваха като инструмент за стимулиране и отличаване на служители, в последните години те все по-често са неизменна част от общото заплащане. ИТ индустрията със сигурност е един от пионерите в това отношение, което до голяма степен затвърди нейния статут на предпочитан работодател както в глобален, така и в национален мащаб. Още повече че секторът предлага широк набор от възможности за допълнително стимулиране - от многобройни вътрешни обучения за повишаване на квалификацията, през възможност за изцяло дистанционна работа до различни социални придобивки извън работната среда.
Доставчикът на аналитични решения Experian например в началото на 2022 г. увеличава пакета със социални придобивки за своите служители с над 30%. В допълнение, компанията стимулира създаването на вътрешни комитети по интереси и разчита на политика за гъвкаво работно време, която позволява на служителите ѝ да организират по-добре личния си живот.
Интересен пример е и Telerik Academy. Частната образователна институция предлага на своите служители програма за ментално и физическо здраве. В края на 2021 г. цялостната програма е оценена от служителите с 4.8 от 5. Според представянето им служителите също така имат възможност за придобиване на дялове в компанията и годишен бонус спрямо представянето ѝ.
BORICA има сходен подход по отношение на социалната отговорност. Програмата на доставчика на платежни услуги залага на различни спортни инициативи, както и на широк пакет допълнително здравно застраховане, групови застраховки, еднократни помощи при необходимост от лечение и др.
Вътрешните обучения също са сред най-често срещаните допълнителни придобивки, като почти всяка компания от ИТ сектора залага на такива. "Коника Минолта България" е една от организациите, които залагат основно на това, заради което са разработили и специален метод - 70 - 20 - 10 (учене в практика, учене от други и самостоятелно учене). Той включва индивидуален план за развитие в три области - професионални и технически знания и умения, социални и личностни умения и нагласи и начин на мислене.
Това са една нищожна част от примерите за огромното разнообразие от допълнителни стимули, които предлага българската ИТ индустрия на своите таланти. Те обаче са напълно достатъчно, за да потвърдят факта, че тя следва глобалните тенденции в сектора. А до какво водят те? Отговор дава съвместна класация на Forbes и Statista, изготвена в края на 2021 г. - World's best employers. Според нея на първо място е Samsung, следвана от IBM и Microsoft. Топ 5 формират Amazon и Apple, а първата десетка - Alphabet, Dell, Huawei, Adobe и BMW Group. По друг начин казано, девет от десетте водещи работодателя са технологични компании. Дали това е възможно в България ще покаже времето, но ако съдим от резултатите на индустрията по отношение на БВП на страната и стандарта на живот, който осигурява на своите служители, отговорът е по-скоро "да".
Статията е част от специалното издание "Моята Кариера" - печатно и онлайн.