
Технологичният сектор е наел близо 90 хил. нови служители
Технологичният сектор и индустрията на изнесените услуги в България са наели общо 89 165 служители на пълен работен ден през 2021 година, като до 2025 очакванията са общият им брой да надхвърли 120 000.
- 81% от централните офиси на аутсорсинг компаниите са в София.
- Над 85% от компаниите в сектора дават възможност за дистанционна работа.
На снимката горе: Илия Кръстев, председател на AIBEST и изпълнителен директор на А Data Pro.
Данните са от годишния доклад за развитието на индустрията на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) за 2021 година, изготвен от SeeNews. Той анализира дейността на 774 български компании в сферата на бизнес услугите и технологиите.
Секторът формира 5,9% от БВП на България, а броят на наетите в него се увеличава с 10 000 за една година. Причината е, че много българи са се завърнали в страната по време на пандемията и са намерили успешна реализация у нас, стана ясно по време на представянето на данните. Очакванията са, че следващите няколко години увеличението на новонаети в сектора да е между 3000 и 6000 души на година, а според други, ръстът ще продължи със същия темп от 2021 година.
Разходите за заплати през 2021 година са се увеличили средно с 22% на служител и общата им стойност възлиза на 2,1 млрд. евро. Компаниите от сектора формират 11,4% от общите разходи за заплати в българската икономика, в сравнение с 9,4% предишната година. Осигурителните вноски в сектора следват тенденцията на разходите за заплати и възлизат на 8,6% от общия размер на националната икономика.
81% от централните офиси на компаниите в технологичния сектор и индустрията на изнесените услуги са базирани в София. Другите предпочитани градове са Пловдив, Варна, Велико Търново и Бургас. През последните две години спада интересът за отваряне на офиси извън столицата, заради промените в работните модели и наемането на служители работещи от разстояние. Тенденцията е практиката на дистанционна работа да продължи. Над 85% от компаниите в сектора предлагат възможности за работа от разстояние.
“Благодарение на възможността за работа от всяка една локация, успешно бе облекчен проблема в несъответствието между търсенето и предлагането на висококвалифицирана работна сила за технологичния сектор в София. От друга страна, с наемането на хора, които продължават да живеят в родните си места, нашият бранш подкрепя развитието и на местните икономики в страната в области, в които секторът ни не е бил представен физически“, коментира Илия Кръстев, председател на AIBEST и изпълнителен директор на A Data Pro.
Вътрешен анализ на компаниите в асоциацията AIBEST показва, че служителите очакват от работодателите в сектора да им предложат допълнителни дни платена отпуска и възможност за работа от вкъщи. Това вече не е тенденция, а норма в технологичната индустирия, дефинирана от хората, които търсят работа и талантите, които компаниите искат да привлекат.
“Доброто развитие на сектора се запазва до последното тримесечие на 2022 г., което ме кара да вярвам, че през следващата година отново ще можем да отчетем силна година за високотехнологичния бизнес в страната. Ние от своя страна като асоциация, продължаваме да развиваме партньорствата ни с университетите, местните и държавни власти, защото това е начинът да запазим устойчивия ни ръст и да развиваме икономиката на знанието в България“, допълва Илия Кръстев.