Меню
Затвори
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
  • Обяви
  • Компании
  • Публикации
 
Натиснете Enter за търсене ""
Град
  • © Shutterstock
  • Велислав Филипов
  • Кариери
  • 6 мар 2023
  • Кариерно планиране

Топ 8 на най-търсените професии през 2023 г.

Много от професиите на бъдещето са свързани с навлизането на AI и IoT в ежедневието на хората, а други - с оптимизирането на ресурси

Светът е динамичен и всичко се развива, а това най-много се отразява на професиите. Абсолютно всеки аспект - икономически, политически, научен, се отразява пряко върху пазара на труда. В глобален мащаб компаниите започнаха да търсят по-различен профил специалисти.

С широкото преминаване към дистанционната работа например в резултат от пандемията киберспециалистите се оказаха повече от търсени кадри. Също така всички разбраха, че здравният сектор не бива да се подценява - точно обратното, нужни са нови и нови специалисти, които да развиват постоянно защитата и опазването на човешкото здраве. Така вече сме свидетели на професии като дигитален детокс терапевт, експерт по операции чрез изкуствен интелект, кариерен консултант на базата на семейни констелации и т.н. Звучат повече от фантастично, но тези роли вече са реалност и тепърва светът ще става свидетел на нови и нови професии.

Обяви за работа

Mid / Senior Front-end developer

Дневник, София

Legal Trainee

Yettel, София
Покажи всичкиПубликувайте обяви за работа

Ако искате да се развивате в кариерата, то би било добре да сте запознати по-тясно с последните тенденции на пазара на труда. Кои са професиите на 2023 г.? Кои умения ще са най-търсени от работодателите? Това са все въпроси, от които зависи вашето кариерно израстване. Разбира се, никой не иска да се специализира в професия, която може да изчезне или да бъде заменена, а всеки иска да е в индустрията, чието бъдеще изглежда повече от розово. Ето и някои от най-перспективните професионални роли за 2023 г., които предстои да се развиват.

1. Специалист по обработка на данни

Управлението и обработката на данни е една от най-нашумелите професии в момента. И това е напълно нормално с оглед на факта, че милиони хора работят дистанционно, а това кара компаниите да споделят огромно количество данни. За да ги управляват, съхраняват и използват ефективно, е нужен специалист. Като се има предвид сегашният недостиг на експерти в сферата, напълно спокойно може да се каже, че тази роля има бъдеще и тепърва предстои да се развива.

Важно е да се отбележи, че професионалните роли в областта на обработката на данни са с голям потенциал, тъй като могат да се развиват в най-различни индустрии - от търговия, финанси и ИТ компании до изследователски организации.

Все пак обучението на един специалист по обработка на данни не е просто. Той трябва да има набор от умения, за да може да е полезен за своята компания. Ангажиментите му включват анализ на данни, управление на голямо количество информация, изграждане на алгоритми и проектиране, решаване на казуси и проблеми, тестване на различни модели за извличане на данни и т.н. Ако искате да се развивате в този сектор, трябва да сте готови за истински предизвикателства.

2. Специалист по дигитален маркетинг

Дигиталният маркетинг е сфера, в която много хора се развиват или виждат бъдещото си развитие. По данни до 2025 г. в тази област ще работят около 65 млн. души и това е напълно нормално с оглед на голямото търсене на опитни специалисти. Бизнес областта се развива бързо и постоянно се трансформира с нови и нови инструменти и възможности. Експертите по дигитален маркетинг разработват стратегии и наблюдават различни кампании, за да увеличат приходите на компанията.

Според LinkedIn професията е една от десетте най-търсени, като недостигът на специалисти в световен мащаб се оценява на приблизително 230 хил. души. Над 86% от българите, които имат достъп до интернет, го използват ежедневно, а за 84% от тях интернет е първият канал, в който търсят информация, данните са на Consumer Barometer на Google. От гледната точка на бизнеса това означава, че и клиентите вече са онлайн. Затова и маркетингът стана все по-дигитален, бюджетите на компаниите в тази посока се увеличават, а нуждата от такъв тип специалисти ще бъде все по-голяма, при това дългосрочно.

За да станете дигитален маркетинг специалист, преди всичко трябва да познавате основите на класическия маркетинг. Все пак спецификата на ролята по-трудно може да се овладее в академични условия, отколкото с практиката на курсове. И след това всичко е въпрос на постоянно учене, детайлно познаване на продукта, търсене на иновативен подход, усет и следене на новите тенденции.

3. Киберспециалист

Знаете ли, че глобалните годишни загуби за киберпрестъпления се оценяват на 6 трилиона долара годишно? Освен това атаките на неетично хакерство са нараснали с над 600% след 2020 г. Сферата на киберсигурността е обширна и се пресича с всяко поле, в което е въвлечен съвременният бизнес. Въпреки че професионалната роля носи едно име, всеки специалист по киберсигурност може да има различни отговорности в зависимост от специфичната среда, в която е попаднал.

Най-често киберспециалистите са отговорни за осигуряване на информационна сигурност. Интересът към професиите в тази област ще продължи и в бъдеще, от една страна, заради доброто възнаграждение, а от друга, заради многобройните възможности за развитие. През 2022 г. например по време на кандидатстудентската кампания в Техническия университет в София една от най-желаните специалности се оказа "Киберсигурност". Тогава повече от десет души се бориха за едно място. Така че, ако се чудите кога е времето да се захванете с мрежова сигурност, то отговорът е "сега".

Основните умения на един киберспециалист включват аналитичност, внимание към детайла, работа в екип и умения за комуникация. Факт е, че с напредването на технологиите киберсигурността става все по-интересна материя. 

4. Специалисти по изкуствен интелект и машинно обучение

През последните години компютърните технологии се развиват главоломно. Компаниите се стремят да задоволят глада на потребителите за всякакви удобства, а следващото истинско предизвикателство пред ИТ специалистите са интернет на нещата (internet of things, IoT) и изкуственият интелект (от англ. artificial intelligence, AI) в ежедневието на човека от сутрин до вечер.

Над тази нелека задача се трудят една нова порода инженери, познати като AI специалисти. Те работят с изключително сложни системи, които не просто събират и обработват информация, но са способни да взимат автономни решения и да предприемат определен набор от действия въз основа на събраните данни. Един от многото примери за такива програми са софтуерите за гласово разпознаване, каквито почти всички съвременни смартфони и все повече уреди за ежедневна употреба вече имат.

Изкуственият интелект навлиза във всекидневния живот и тази тенденция се очертава да продължи. Въпреки широкото търсене има постоянен недостиг на кадри, тъй като малко хора са квалифицирани да се справят с AI.

5. Облачен архитект

За да могат служителите, работещи дистанционно, да вършат нормално своите служебни ангажименти, се изисква пространство - място, до което всички да имат достъп и да могат да съхраняват своите работни файлове. Така и в последните две години облачните пространства станаха все по-търсени, а специалистите в сферата - по-необходими. На този фон се откроява и недостигът на висококвалифицирани специалисти в тази област, което се обуславя и от завишените изисквания за тяхната експертиза, а именно концентрация на широк набор от компетенции на едно място.

Но от какво трябва да разбира един облачен архитект? Разбира се, от водещите облачни технологии (частни и публични), да познава най-добрите архитектурни практики от последните 10 - 15 години, да разбира нуждите и спецификите на бизнеса и как облачната архитектура може най-добре да оптимизира и автоматизира съответните бизнес процеси в облака. Облачните специалисти трябва да имат и оперативни познания за различните операционни системи, езици за програмиране, защита и сигурност на данни, управлението на ИТ услуги и автоматизация и др. Много бизнеси се ориентират към водещи публични облачни решения от Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud Platform и съответно изискванията към кандидатите са да имат опит и експертиза с тях.

Професията на облачния архитект е в известен смисъл фокусиране на системната архитектура върху облачния контекст. В този смисъл това е нов прочит на добре дефинирана професия. Перспективите за развитие са много добри. Моделът на доставка на услуги на базата на абонаментен план (as-a-Service) е изключително популярен и той резонира основно с облачните среди. Днес всеки прекарва голяма част от ежедневието си на мобилните устройства и основната доставка на услуги се случва по този начин. Облачните технологии са основа и за много нашумели отрасли като data science, machine learning и blockchain технологии. В този смисъл облачният архитект лесно може да прескочи и в други отрасли, които си взаимодействат. А защо човек да се насочи натам - защото работата е динамична и помага на специалиста да се развива постоянно.

6. Блокчейн инженер

С марша на криптовалутите има изгледи, че технологичните приложения за криптовалути и банкиране ще продължават да се радват на интерес. За хората с влечение към финансовите механизми в света, които следят и развитието на софтуерните технологии също така, блокчейн иновациите, които са пресечна точка на финансите, бизнеса и дигиталната трансформация, са едно възможно поле на професионално развитие. И в бъдеще ще се търсят специалисти по внедряване, консултиране, продажба и стратегическо управление на блокчейн.

Като за начало желаещите да тръгнат по този кариерен път ще трябва да усвоят основите на блокчейн технологията, криптопортфейлите, криптовалутите, криптоборсите, умните договори (Smart Contracts) и иновациите в контекста на блокчейн технологията.

7. Ръководител на проекти

Ръководителите на проекти добавят огромна стойност към една организация, като гарантират, че ресурсите се използват по най-ефективния начин. За да е успешен един проект, зависи от много аспекти - управление на хора, отстраняване на технически проблеми, лидерство и планиране. Нуждата от мениджъри на проекти само ще нараства с новите модели на работа от дистанция, които навлизат в практиката след пандемията.

Обикновено ролята на ръководител на проект се поверява на човек, който има нужните познания за конкретната индустрия, спецификите на организацията и основната дейност, заложена по проекта. Понякога това може да е и естественото кариерно развитие на експерт в конкретната организация. Но пътят към тази професия може да премине и през специализирано висше обучение, например по мениджмънт или бизнес администрация. Лесно може да се говори за сигурност в професионалната реализация - проекти има във всяка организация, а с развитието на технологиите и предприемаческата култура подобни специалисти стават все по-търсени.

8. Специалист по човешки ресурси

Специалистите по човешки ресурси (human resources, HR) са все по-търсени от компаниите с визия. Подобно на всяка друга важна функция, и HR преминава през трансформация. Дистанционната работа, хибридните модели и изискванията на пазара на труда само подчертават значимостта им като стратегически партньор на бизнеса.

В днешно време мениджърите се допитват до HR-ите не само тогава, когато става дума за набиране на кадри. Освен основните отговорности по традиционните процеси по управление на човешките ресурси все по-голям приоритет се дава на дейностите по привличане на таланти, поддържане на организационна култура и ангажиране на служители в хибридна и отдалечена работна среда и т.н.

Промяната и развитието са постоянни, а тепърва предстои хората да станат свидетели на раждането на нови и непознати за голямата общественост професии. Изводът от последните години е, че дългосрочното планиране не може да предвиди някои препятствия, които могат да се изпречат по пътя към върха.

Затова и така търсеното умение за планиране сякаш бе изместено от друго, много по-успешно - бързата адаптация. И, осланяйки се на афоризма на Хераклит, може да кажем, че никой не знае какви професии се крият зад хоризонта на новите възможности - такива, каквито никой не може да предвиди.

Статията е част от кариерния навигатор "Моята кариера" и е със свободен достъп. 

 

Сподели статията в:
Следвайте Кариери в:
LinkedInGoogle NewsFacebook
КонтактиИКОНОМЕДИА АДгр. София 1000, Столична община – район "Средец"ул. "Иван Вазов" № 20тел.: +359 2 4615 396e-mail: [email protected]
Кандидати
  • Информация за кандидати
Компании
  • Информация за компании
За Кариери
  • За нас
  • Моята Кариера
  • Бюлетин
  • Реклама
  • Контакти
Още от Икономедиа
  • Капитал
  • Икономедиа
  • Дневник
  • Регал
  • Бакхус
© 2023 Икономедиа 2006 - 2023 съгласно  Общи условия за ползване на Икономедиа |  Общи условия за ползване на karieri.bg | Политика за бисквитките |  Декларация за поверителност
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK