
Зелен сертификат в бизнеса: Мисията (не)възможна?
Ред правни и социални неясноти затрудняват безпроблемното въвеждане на такъв режим в компаниите
Трябва да бъдем практични и да вдигнем нивото на ваксинация. Моята първа заповед в Министерския съвет ще бъде всеки да влиза със зелен сертификат. Същото го направете и във вашите бизнеси.
Това каза Кирил Петков на първата си публична среща с бизнеса като премиер. Много скоро след това той показа, че е последователен в позицията си за управление на риска от заразата, като с негова заповед наистина бе въведен зелен сертификат за достъп до сградата на Министерскиs съвет от 7 февруари 2022 г., а примерът последва и образователното министерство.
Така, след като повече от година повечето партии избягваха позиции по въпроса, сега работодателите за пръв път имат политическа подкрепа за въвеждането на мярката и в бизнеса. Това обаче не означава, че ще се случи лесно. Въвеждането на система със зелени сертификати за достъп до работните места има предимства, но и недостатъци, както и десетки неизяснени правни и социални нюанси, на които тепърва трябва да се намерят отговори.
Ефективна, но изключително тежка мярка
От една страна, подобна стъпка изглежда разумна на фона на ниските нива на ваксинация в България и заплахата от новия свръхзаразен вариант, който се разпространява бързо дори в държави с високо ниво на ваксинация и връща локдауните. Очакванията са омикрон да засегне България дори още по-сериозно именно заради малкия брой имунизирани.
От друга страна, зеленият сертификат за бизнеса, както отбелязва Reuters, е “една от най-строгите мерки за борба с ковид-19 в света”. До това заключение се стигна, след като Италия, държава с над 75% ваксинирани, стана първата в Европа, която от 15 октомври изисква зелен сертификат от всички работещи, включително самоосигуряващите се лица, за да имат достъп до работното си място. В случай че служител работи без зелен сертификат, го грози съкращаване, неизплащане на възнаграждението или глоба до 1500 евро. Решението доведе до мащабни протести в много градове и изостряне на напрежението между демонстранти и власти.
В други държави, извън публичните места, задължителен зелен сертификат има само частично. Във Франция например подобно изискване има от септември за здравните работници, след като президентът Еманюел Макрон въведе задължителна ваксинация за тях. Впоследствие хиляди, които отказаха да се имунизират, бяха съкратени без обезщетения. Страната също се сблъска с общественото недоволство, протести и опасения, че здравната й система няма да издържи на натиска на вируса с намален медицински персонал.
В Гърция неваксинираните служители в държавния и частния сектор пък трябва задължително да се тестват за ковид веднъж или два пъти седмично за своя сметка. Правилото влезе в сила на 13 септември.
По същото време САЩ направиха ваксините задължителни за всички федерални служители, както и за всички фирми с повече от 100 служители. Правилото засяга около 100 млн. работници. В много щати обаче решенията се обжалват в съда и са блокирани.
Задължителните зелени сертификати се показаха като значително ефективна мярка, като нивото на ваксинациите във всички държави, прибегнали до нея, видимо се повиши. В същото време социалната цена на това решение е висока, като то задълбочава недоверието на част от обществото в управляващите класи
Как би се отразила подобна мярка в България е въпрос с повишена трудност не само заради масовия скептицизъм срещу ваксините, но и заради многото правни и социални въпроси, които въвеждането й поставя
Въпроси с повишена трудност
Някои юристи, до които “Капитал Кариери” се допита, коментират, че подобна мярка е незаконосъобразна и работодателите нямат законово основание да я въвеждат. Други я смятат за разумна, защото работодателят е длъжен да осигури безопасни и здравословни условия на труд за своите служители
Мария Шаркова, адвокат по медицинско право
Предложението е разумно, но ще ограничи правото на труд или ще затрудни достъпа до работното място
Смятам, че предложението за въвеждане на зелен сертификат за служителите е разумно. Работодателят е длъжен да осигури безопасни и здравословни условия на труд за своите служители. Що се отнася до администрацията, голяма част от работата й се изразява в общуване с граждани, които използват услугите й. Тези услуги също трябва да бъдат безопасни, когато се предоставят на гражданите. От тази гледна точка това е много добра идея, още повече че към момента достъпът до определени обекти изисква зелен сертификат и когато няма подобно изискване за администрацията, тези правила демотивират гражданите, към които са насочени тези изисквания.
Няма спор, че въвеждането на сертификат ще ограничи правото на труд или ще затрудни достъпа до работното място, особено за хората, които не са ваксинирани или преболедували, тъй като ще се налага периодично да се правят тестове, които би трябвало да са за сметка на работодателя. Тази практика крие неудобства - самото тестване не е особено приятно, може да изисква да се отива до дадено място преди началото на работното време или да отнема част от работното време. В тази връзка трябва да се оцени пропорционалността на тази мярка.
Какъв ще бъде ефектът от въвеждането на зеления сертификат ще е ясно, когато се направи адекватен анализ и оценка на риска в различните администрации, тъй като различните администрации работят в различни условия и много зависи какъв е рискът от разпространение на заразата. Важно е как са разположени работните места и дали се работи с граждани директно. Трябва да се изиска становището на експерти епидемиолози, които да преценят какъв е рискът на отделните места и доколко с тази мярка ще се постигнат търсените цели. Това може да се направи само на базата на конкретни данни, които се събират след анализ.
Има представители на бизнеса, които дават добър пример на служителите си, като им предлагат безплатни кръвни тестове и са пионери във вграждането на технологични решения за борба с вируса. Други се притесняват, че задължителния зелен сертификат ще принуди много служители да напуснат в така или иначе стегнатия пазар на труда
Противоречивите мнения по въпроса подсказват, че въвеждането на мярката трябва първо да бъде много добре анализирано. Ако в сектора на услугите дистанционната работа е възможна алтернатива за мнозина, не така стоят нещата в производствения сектор
Кодексът на труда също така изисква от работодателите да предоставят безопасни и здравословни условия на труд за служителите, което означава, че редовните тестове срещу ковид-19 за достъп до офисите трябва да бъдат за тяхна сметка, но въпросът къде ще се правят те усложнява нещата. Друг проблем са схемите за издаване на фалшиви сертификати, каквито разкриха и разследващи и медии в България - как работодателят да е сигурен, че осигурява безопасни условия на труд, без да знае дали сертификатите на служителите не са фалшиви?
Казусът с въвеждането на зелени сертификати е свързан и с някои медицински неясноти.
Зеленият сертификат в България е документ, удостоверяващ ваксиниране, преболедуване на ковид-19 или наличие на антитела (което също предполага преболедуване). В същото време данните от проучвания сочат, че пренасяне на заразата от ваксиниран към неваксиниран е възможно, както и рискът от заразяване на вече ваксиниран (особено с новия вариант омикрон), макар и по-малък от този при неваксиниран. Това поставя въпросът дали е напълно безопасно служители със завършен ваксинационен цикъл да имат свободен достъп до работното си място, без да се тестват.
Друг въпрос, който например касае трудовите правоотношения, е ако служителят не желае да се тества или ваксинира, а избере да работи дистанционно за постоянно, по какъв начин работодателите ще успяват да изпълняват изискванията на трудовия кодекс за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд в домовете на служители, които работят отдалечено. Съществува и въпросът какво би станало, ако служител претърпи злополука у дома и я отправи към работодателя като трудова - как може да се докаже истинността на трудовата злополука и с какви доказателства работодателят може да се защити в съда при евентуално дело?
Сертификатът и безопасните условия на труд
Любопитен пример в тази връзка е скорошно постановление на германски съд, че разходката от леглото до бюрото у дома се счита за пътуване до работа. Институцията постанови, че всеки служител трябва да бъде покрит от застраховката на своята компания, ако претърпи инцидент на път към домашния си офис. Конкретното дело е заведено от мъж, който става сутринта от леглото си и тръгва към работното си бюро, за да започне работа от вкъщи. Слизайки по вита стълба, той пада и си чупи прешлен на гърба. Застрахователят на компанията обаче не приема инцидента като трудов и не иска да покрие претенциите за злополука на работното място. Районният съд първоначално решава, че инцидентът не се е случил на път или по време на работа, но по-висшият Федерален социален съд на Германия (т.нар. Bundessozialgericht) отсъжда в полза на служителя и задължава компанията да приеме инцидента като трудова злополука. Институцията разглежда ситуацията като „първо сутрешно пътуване от леглото до домашния офис, което е работен маршрут“.
Проф. д-р Нина Гевренова, ръководител на катедра "Трудово и осигурително право" в СУ, която е и практикуващ адвокат, сподели пред “Капитал Кариери”, че вече има два подобни случая в своята практика.
Проф. д-р Нина Гевренова, ръководител на катедра "Трудово и осигурително право" в СУ “Св. Климент Охридски”
С извънправни мерки се налага на служителите да се ваксинират
Когато един работодател въвежда задължение за предоставянето на зелен сертификат на своите работници и служители като предпоставка те да могат да работят, тази негова заповед трябва да бъде законосъобразна. В момента работодателите, които не попадат в заповедта на здравния министър (като ресторанти, театри и др.), нямат законово основание, за да издават такава заповед. Държавата не е уредила този въпрос в нито един законов или подзаконов акт. Давам ви пример: представете си, че 10 души са в една стая, петима са ваксинирани, петима не. Тези, които не са ваксинирани, влизат в стаята здрави - нямат температура или видими признаци. В момента, в който на тези хора им е вменено задължението да предоставят зелен сертификат, но не го представят, тази заповед, въпреки че са здрави, ограничава правото им да влязат и да работят, за да получат възнаграждение и да бъдат здравно осигурени.
Нека предположим, че работодателят въведе подобна заповед в организацията си, въпреки че в момента не е законосъобразно. Това означава, че служителите имат право на съдебна защита в зависимост от действията на работодателя. Не мога да предполагам как ще отговори българският съд. И дали този работодател, без да има законово основание, ще успее да убеди съда, че тази мярка не е прекомерна.
Трябва да има законово основание и то трябва да бъде много внимателно анализирано. Първо, трябва да е ясно дали ще се въведе за всички работодатели или само за тези, които са в по-рисково производство, по преценка на държавата. Второ, когато се въведе, е важно да се прецени фактът, че е възможно служителите въпреки задълженията си да откажат да го правят, т.е. възможно е работодателите да имат проблем с реализирането на своята дейност. Трето, ако ще се запази зеленият сертификат под формата освен на ваксинирани, преболедували или с наличието на антитела, кой ще поеме финансовата тежест за тестовете? Работодателят е задължен да осигури безопасни и здравословни условия на труд, но нали разбирате какви ресурси би му коствал подобен ангажимент?!
В България има проблем, защото има рискове. С извънправни мерки се налага на служителите да се ваксинират. Ако има законово основание, въпросът ще бъде безспорен - законодателят казва, че работодателят може да го въведе. Като го въведе, то става задължение на служителя. За разлика от Италия в България глобата не е финансова, а административно наказание и когато служителят причини имуществени щети, носи дисциплинарна отговорност, например дисциплинарно уволнение или неизплащане на трудовото възнаграждение, ако работникът не работи, защото е отказал да представи сертификат.
Опасенията на бизнеса
Позиции по темата изразиха и някои от работодателските организации у нас. Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), каза пред “Нова тв”, че “държавата трябва да даде „добрия пример” и първо “да въведе задължителен зелен сертификат за достъп до работни места на държавните служители, тези от публичния сектор и да видим какъв ще бъде ефектът” и допълни “да въведе [държавата] задължителна ваксинация на държавните служители и тогава доброволно ще получи повече от 30 000 молби за напускане”
Мариан Колев, собственикът на верига магазини “Хиполенд”, пък сподели, че “искреното желание да се повиши броят на хората със зелен сертификат чрез бизнеса би довело до отрицателен ефект”. Колев има опасения, че въвеждането на зелен сертификат за бизнеса ще доведе до масови напускания в условия на изключително стегнат пазар на труда
Иво Ценов и Тенко Николов, собственици на SiteGround, в интервю за коледния брой на “Капитал”
За да се развива компанията и да допринася за обществото, трябва първо да сме здрави.
Когато започна пандемията, инвестирахме в модернизиране на климатичната система в сградата ни. Бяхме първите в света, които слагат NTP технология за обеззаразяване и пречистване на въздуха с частично йонизиран газ и НЕРА филтри в цялата сграда. Навсякъде въздухът е все едно в хирургично отделение. Всички се тестваме по два пъти на седмица, тъй като за момента няма по-адекватен начин. Досега сме хванали десетки хора и се гордеем, че не сме имали трансмисия в офиса.
Направихме на над 120 човека кръвни тестове за антитела, които показват дали имат защита на клетъчно ниво. На хората с по-ниски граници осигурихме възможност да се ваксинират с трета доза. Ние с Тенко бяхме сред първите, които го направиха. Пътуваме и не можем да си позволим да излезем позитивни в чужбина, защото ще трябва да се карантинираме. От ваксинираните хора при нас не е имало нито един случай да влезе в болница.
Казваме всичко това, защото когато говорим за това какво правим в компанията, как я развиваме, как ще продължим да растем, как допринасяме за обществото и държавата, на първо място най-важното е да сме здрави. От тази гледна точка за нас това е основата да можем да вършим работа. Защото тази пандемия се отрази на всички процеси.
Уважаваме правото на свобода, но за да бъдем успешни, искаме да създадем най-добрите практики в света.
Острото разпространение на омикрон, което вече започва да се наблюдава и в България, и фактът, че новият вариант може да заразява и напълно ваксинирани хора, само усложнява въпросите около въвеждането на зелен сертификат за бизнеса и дали тази мярка би била ефективна в новите условия. Компаниите със сигурност имат куп причини да се притесняват от нея. Но до момента ваксинациите остават единственото оръжие срещу ако не друго, то поне тежко протичане на ковид и хоспитализация. До момента държавата все още не е успяла в опитите си да повиши значително нивата на имунизациите сред българите и без помощта на бизнеса едва ли ще се справи.
Снимка: Лили Тоушек