
Citigroup ще уволнява неваксинирани служители през януари
Американската банка обяви плана си за налагане на нови правила за ваксинация през октомври и сега става първата голяма институция на Уолстрийт, която въвежда задължителна ваксинация
Служителите на Citigroup в САЩ, които не са се ваксинирали срещу Covid-19 до 14 януари, ще бъдат освободени в неплатен отпуск и уволнени в края на месеца, освен ако не докажат, че по изключение не трябва да бъдат ваксинирани, съобщава CNN, като се позовава на източник, запознат с въпроса.
Американската банка обяви плана си за налагане на нови правила за ваксинация през октомври и сега става първата голяма институция на Уолстрийт, която въвежда задължителна ваксинация. Ходът й идва в ситуация, в която финансовата индустрия се бори с това как безопасно да върне работниците в офисите и да се върне към обичайната си работна среда, когато силно заразният вариант омикрон се разпространява като “горски пожар”.
Други големи банки на Уолстрийт, включително Goldman Sachs, Morgan Stanley и JPMorgan Chase, казаха на някои неваксинирани служители да работят от вкъщи, но нито една от тях не обявила мерки като уволнение.
Докато Citigroup е първата банка на Уолстрийт, която налага задължителна ваксинация, шепа други големи американски компании въведоха правилото „нямаш ваксина, нямаш работа“, включително Google и United Airlines, с различна степен на строгост.
Досега повече от 90% от служителите на Citigroup са се ваксинирали числото нараства бързо, каза източникът и добавя, че крайният срок за ваксинация ще бъде различен за служителите, работещи в клоновете на банката.
Когато обяви политиката си, Citigroup каза също, че ще прецени изключенията по религиозни или медицински причини или всякакви други условия, съобразявайки се с щатското или местно законодателство за всеки отделен случай.
Тогава банката заяви, че се съобразява с политиката на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, която изисква всички работници, които работят на държавни договори, да са напълно ваксинирани, тъй като правителството е „голям и важен“ клиент. Байдън направи ваксините задължителни за всички федерални служители, както и за всички фирми с повече от 100 служители. Правилото засяга около 100 млн. работници. В много щати обаче решенията се обжалват в съда и са блокирани.
Зелен сертификат в бизнеса: Ефектът в Европа
Задължителната ваксинация се превърна в тема, разделяща обществата не само в САЩ, а и в някои европейски държави, включително и България. Италия, държава с над 75% ваксинирани, стана първата в Европа, която от 15 октомври изисква зелен сертификат от всички работещи, включително самоосигуряващите се лица, за да имат достъп до работното си място. В случай че служител работи без зелен сертификат, го грози съкращаване, неизплащане на възнаграждението или глоба до 1500 евро. Решението доведе до мащабни протести в много градове и изостряне на напрежението между демонстранти и власти.
В други държави, извън публичните работни места, задължителен зелен сертификат има само частично. Във Франция например подобно изискване има от септември за здравните работници, след като президентът Еманюел Макрон въведе задължителна ваксинация за тях. Впоследствие хиляди, които отказаха да се имунизират, бяха съкратени без обезщетения. Страната също се сблъска с общественото недоволство, протести и опасения, че здравната й система няма да издържи на натиска на вируса с намален медицински персонал.
В Гърция неваксинираните служители в държавния и частния сектор трябва задължително да се тестват за ковид веднъж или два пъти седмично за своя сметка. Правилото влезе в сила на 13 септември.