
Расте интересът към гъвкави работни пространства в София
Това показват данни от доклада на Cushman&Wakefield Forton
- Продължава миграцията на наематели към по-висок клас сгради
- Делът на свободните площи в София нарасна до 16.8% в края на 2021 г.
Обемът на наетите офис площи в София през 2021 г. е нараснал с 43%, но остава под нивата отпреди пандемията. През миналата година са били усвоени общо 154 хил. кв. м при 107 хил. в кризисната 2020 г. Въпреки позитивния тренд, нивата са все още далеч от 2019 г., когато наети в столицата са били почти 176 хил. кв.м, показва последният доклад на Cushman&Wakefield Forton.
Компаниите продължават да търсят оптимизация на работните си пространства и същевременно преоформят офисите си в синхрон с новите модели на работа. Нуждата от нов начин на работа води и до ръст на интереса към гъвкавите работни пространства, като заетостта на тези площи продължава да расте. Много компании наемат места в споделени офиси, като част от хибридния модел на работа, наложил се през последната година, коментира Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“ в консултантската компания.
Една от ключовите за миналата година завършени офис сгради се обитава от екипа на IT компания Proxiad България. През август м.г. компанията обяви, че мести служителите си от офиса в София в изцяло ново офис пространство. Мениджърският екип взима това решение след началото на пандемията. Основният стимул за тази промяна е бил да се действа, а не да се чака всичко да се върне "по старому". Вижте повече за офис пространството и визията на компанията в интервюто с Ивана Яламова и Елена Маджарска, HR партньори в компанията.
Продължава и миграцията на компании към по-висок клас. Това поставя под натиск по-старите сгради с по-неблагоприятни локации и рефлектира в пореден ръст на свободните площи, които към края на декември достигат 16.8%.
Общият обем налични площи към момента е малко над 2 240 000 кв. м, като от тях незаети са близо 377 000 кв.м. В същото време сме свидетели на значителен спад в строителната активност в отговор на свитото търсене от страна на наемателите и сериозния ръст в цените на строителните материали В по-дългосрочен план това е предпоставка за възстановяване на баланса между търсене и предлагане, особено в първокласния сегмент на офис пазара, коментира Йордан Кръстев.
Строителството на офиси е в застой
Общият обем на завършени офис площи през 2021 г. достига 156 хил. кв.м, като последното тримесечие носи едва 12.9 хил. кв.м. При липса на подписани наемни договори в хода на строителството и увеличени експлоатационни разходи част от инвеститорите решават да отложат приключването на проектите си за 2022 г. В процес на изграждане към момента са 190 355 кв.м, което е най-ниският обем у нас за последните пет години.
На този фон наемните нива се запазват стабилни през четвъртото тримесечие на 2021 г. Към края на периода те остават 15 евро/кв.м в централните бизнес райони и 12-14 евро/кв.м по протежение на главните булеварди. Под натиск са цените в по-ниския сегмент офис площи. Нивата на възвращаемост при първокласните активи също се запазват стабилни - 7.5%.
Нетното усвояване, което отразява разликата между заети и освободени площи за даден период, остава ниско - 16 хил. кв.м през последното тримесечие на 2021 г. Сред по-значимите наемни сделки за периода се открояват тази на Coca Cola за 9350 кв.м в Garitage Park и подновяването на договора на Huawei в Megapark за 1650 кв.м.