
Българите искат 20% увеличение на заплатите и гъвкаво работно време
Служителите в България са неудовлетворени от условията си на труд, работят под висок стрес и са ниско платени, показват резултатите от национално проучване, проведено от Career Show. Заетите в публичната и бизнес администрация и сектора на търговия и продажби работят под най-голям стрес срещу по-малко заплащане спрямо професионалния си опит, показва проучването.
Голямото търсене на HR мениджъри – брутните заплати започват от 6000 лева
ИТ секторът остава най-високо платеният, следван от този на аутсорсинг услугите, но с най-висока удовлетвореност от условията на труд не е секторът с най-висока заплата. Над 40% от заетите в HR сферата са отговорили, че са доволни от условията на труд в организацията си. Близо половината от анкетираните в проучването са готови да се разделят със сегашния си работодател, ако новият им предложи поне 20% увеличение на заплатата и по-малко стрес.
Проучването показва, че гъвкавото работно време е една от най-желаните придобивки на работното място. Около 50% от анкетираните смятат за положителна придобивка допълнителните дни отпуск, а 49,12% - допълнителното здравно осигуряване.
82% от българите не са доволни от заплащането,
което получават спрямо професионалния си опит и работата, която вършат, показва анализът. 90% от хората, работещи в публичната и бизнес администрация, са начело на класацията по неудовлетворени условия на труд и заплащане. Проучването показва, че в този сектор служителите работят под голям стрес, а заплата им е по-малка от трудовия им стаж и квалификация.
77,88% от всички анкетирани искат увеличение на заплатата,
а 37,84% - работна среда с по-малко стрес. Едва 22,12% са доволни от заплащането и условията на труд, се посочва още в проучването. Служителите, които са готови да сменят работодателя си, ако получат 20% увеличение на заплатата си, са 40,49% от анкетираните. Само 27,24% са хората, които биха се разделили с компанията, за която работят, ако новият им работодател им предложи 50% по-висока заплата. Според проучването най-малко са служителите, които са готови да напуснат настоящия си пост срещу 5% увеличение.
65,3% от заетите в ИТ сектора искат по-висока заплата,
а само 38,6% от заетите в него оценяват положително условията си на труд. На второ място с най-добро заплащане се нареждат служителите в аутсорсинг сектора, става ясно от проучването. Въпреки високата си заплата, те са и най-неудовлетворени от условията си на труд, показват данните. Само 19,61% от анкетираните специалисти в сферата на изнесените услуги са отбелязали, че са доволни от условията, в които работят.