
Как хибридният модел на работа да стане по-устойчив
Много компании преминават на хибриден режим на работа. Тази трансформация обаче се случва на фона на климатична криза. Експерти алармират, че гъвкавият начин на работа увеличава негативния екологичен отпечатък на организациите и техните екипи.
Докладът „Работата от вкъщи: Как да бъде изградено по-устойчиво бъдеще на работа?“ на Лондонското училище по икономика и политически науки (LSE) предлага задълбочен анализ с насоки за експертите по управление на човешки ресурси и как да адаптират стратегиите си за хибридна и дистанционна работа, така че да са по-устойчиви.
Служителите и дистанционната работа - проучване на "Кариери"
Едно от предимствата на дистанционната работа е елиминирането на пътуването от вкъщи до офиса, което намалява отделяните въглеродни емисии. И докато тази новина звучи позитивно, от доклада става ясно, че спестените емисии бързо се компенсират от повишена употреба на технологии и по-високата консумация на енергия, едновременно в дома и офиса.
Вече се усеща натиск върху работодателите не само да гарантират гъвкави условия на труд, които са финансово изгодни за бизнеса и служителите, но едновременно с това да са щадящи за околната среда.
Тенденцията и ефектите от хибридния модел на работа са сред темите на The Future of Work Summit: Creating Change, която ще се проведе на 27 октомври тази година. Конференцията на „Капитал“ и „Кариери“ събира по традиция визионери, лидери и HR професионалисти и цели да помогне на организациите да навлязат успешно в бъдещето на работни взаимоотношения.
Заявете места за вашия лидерски екип >>
Вижте темите и лекторите >>
Екологичното въздействие на дистанционната работа
- Стрийминг и видео разговори За да бъде компенсиран въглеродния отпечатък, при сегашния темп на използване на стрийминг и видео чат е необходима гора с размер 75% от сушата на Обединеното кралство или 185 443 кв.км.
- Използване на устройства Използването на интернет, компютри, мобилни телефони и таблети представлява приблизително 3,7% от глобалните парникови емисии
- Електронна поща Средностатистическият служител преди пандемията създава приблизително 135 кг въглеродни емисии годишно от изпращането на електронни писма – еквивалент на шофиране на семеен автомобил в продължителност на 320 км.
Източник: HR Magazine
Служителите често са изненадани, когато открият въглеродния отпечатък от ежедневните си действия. Много от тях искат повече информация за това как могат да направят работата си по-устойчива. Предприемането на прости действия може да предложи изненадващо големи въздействия.
Климатичният ефект от хибридния модел на работа
10 стъпки за намаляване на дигиталния отпечатък
- Изключете видеото, когато аудиото е достатъчно за онлайн конферентни разговори.
- Затваряйте неизползваните раздели в браузъра си, за да избегнете възпроизвеждане на видеоклипове във фонов режим.
- Намалете изпращането на електрони писма до голям брой получатели.
- Отпишете се от бюлетини, които не е необходимо да получавате.
- Изключете компютъра си, ако не го ползвате.
- Съхранявайте файлове и документи в облака.
- Затъмнете монитора си. Затъмняването от 100% до 70% може да спести до 20% от енергията, която потребява.
- Имайте предвид, че дори в режим на заспиване компютърът продължава да използва енергия.
- Използвайте максимално дълго наличния хардуер. Инвестирайте в поправка и поддръжка, вместо да купувате често нови устройства.
- Избирайте ИТ партньори и доставчици, които прилагат екологични политики и действия за трансформиране на бизнеса си в устойчив.