
Facebook разширява политиката си за дистанционна работа
Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг обяви, че компанията ще позволи на всички служители на пълен работен ден да работят от вкъщи, ако работата им може да се извършва дистанционно. Това е промяна в плановете, обявени през май 2020 г., когато от гиганта заявиха, че ще позволят само на определени служители, особено на по-възрастните и опитни работещи, да поискат постоянна работа от разстояние, съобщи CNBC.
Така от 15 юни всеки служител на Facebook ще може да поиска да работи от вкъщи. От компанията все пак допълват, че ако някой от служителите се премести да живее в по-евтин регион от Силициевата долина, може да очаква намаление на заплатата. Това е така, защото ръководството е сметнало, че няма да има равнопоставеност между дистанционните работещи и тези от офиса.
Трябва да се отбележи, че компанията няма да остави своите 100% дистанционно работещи служители да не се появяват в офиса. Всъщност точно обратното – нужно е всеки един да ходи до сградата на социалната мрежа, която е базирана в Менло Парк, Калифорния. Това е така, защото ръководството насърчава физическия контакт между колегите и изграждането на екипи на място.
Работа в офиса, но не точно
В последната една година компанията направи своята политика доста гъвкава. Затова сега служителите, от които се очаква да се върнат в офиса, трябва да бъдат там поне през половината работно време. Facebook също така планира да отвори повечето си офиси в САЩ до поне 50% от капацитета им от началото на септември и да ги направи отново напълно достъпни от октомври. До края на 2021 г. служителите могат да работят до 20 работни дни от локация извън района на домовете си.
Към днешна дата компанията има малко над 58 хил. служители и през последните месеци 90% от тях работеха само и единствено дистанционно. С времето обаче се появиха призиви на част от тях да се започне постепенно завръщане към офис средата по редица причини. Не веднъж Марк Зукърбърг е заявявал, че вярва, че през следващите 6-7 години до 50% от компанията ще работи дистанционно при поискване.
Как ще работи самият Зукърбърг
Новите промени в политиката са били обсъдени на дълга среща, на която главният изпълнителен директор на социалната мрежа е заявил категоричното си намерение да прекара около половината следваща година далеч от офиса.
Като част от моя ангажимент за отдалечена и хибридна работа, планирам да прекарам около половината от следващата година, работейки отдалечено... Открих, че работата от разстояние ми дава повече пространство за дългосрочно мислене и ми помогна да прекарам повече време със семейството си, което ме направи по-щастлив и по-продуктивен в работата., казва Зукърбърг.
„През изминалата година научихме, че добрата работа може да се свърши навсякъде и съм още по-голям оптимист, че дистанционната работа в мащаб е възможна, особено при наличието на видеоконферентните връзки и виртуалната реалност, които продължават да се подобряват“, добавя още той.
Работа от разстояние, но с по-ниска заплата
Любопитното в цялото решение на компанията е фактът, че на служителите ще бъде разрешено да се преместят да живеят извън границите на Силициевата долина, дори да отидат в друга държава, но ако това се случи, тяхната заплата може да бъде намалена драстично. Това е така, защото от ръководството са на мнение, че иначе би се нарушила равнопоставеността между работещите. Подобен тип решение беше прогнозирано и в скорошно проучване на институтът dGen за бъдещето на дистанционната работа в Европа.
Средната работна заплата на национално ниво в САЩ в момента е около 53 хил. щатски долара годишно. В различните щати обаче числото варира, а в Калифорния, където е и централата на Facebook, числото скача до над 62 хил. долара. В същото време обаче данъците, сметките и стандарта на живот са много по-високи от други райони. Именно това оказва влияние за вземането на подобно решение.
На работа във Facebook извън САЩ
Интересното е, че Facebook стимулира служителите си да отидат и да заживеят за постоянно в друга държава. Всеки ще може да се премести от САЩ в Канада или от Европа, Близкия изток или Африка в Обединеното кралство. По-рано само служители в технологичните екипи или тези от HR отделите имаха право да се възползват от тази опция. До януари 2022 г. на служителите на Facebook ще бъде разрешено да се движат за постоянно между още седем държави в Европа, Близкия изток или Африка.
Експерти са на мнение, че това е опит на компанията да намира по-лесно талантливи кадри и да задържи вече работещите такива. Това обаче е доста трудно след настъпването на коронавируса.
Домашни дни
Други технологични гиганти също изложиха бъдещите си планове за завръщането в офиса.
Преди дни Amazon обяви на служителите си, че се очаква да работят в офиса поне три дни в седмицата, като те ще бъдат определени от ръководните екипи. Очаква се служителите във Великобритания, САЩ и няколко други страни да започнат завръщането си в офиса в началото на септември.
В съобщение до всички служители миналата седмица пък изпълнителният директор на Apple Тим Кук заяви, че вече „шумът на офиса“ му липсва и работниците ще трябва да се завърнат на работното си място поне три дни в седмицата до септември, като сряда и петък ще са дните, когато всеки желаещ може да работи дистанционно. Този план обаче се оказа противоречив сред някои служители, които разпространиха писмо, в което се казва, че политиката на Apple „вече е принудила някои от хората да напуснат заради дадени обстоятелства“.
Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай съобщи през май, че компанията ще премине към хибридна работна седмица, където повечето служители ще "прекарат приблизително три дни в офиса и два дни дистанционно". Той се надява промените в крайна сметка да доведат до това, че по-голямата част от служителите да са в офиса няколко дни в седмицата, а около една пета да работят отдалечено на пълен работен ден. Пичай завършва своето съобщение категорично: "Бъдещето на работата е в гъвкавостта".