
Хибридната работа увеличава с 50% морала и сътрудничеството
Над 50% от организациите, които имат работещи политики за отдалечена или хибридна работа, споделят, че моралът и креативността на служителите им са се повишили с 52%, а сътрудничеството между екипите - с 53%, твърди проучване на VMware.
Иновациите на работното място е другата тема, засегната в доклада The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete на софтуерната компания. Основните заключения от него са:
- 53% от анкетираните служители твърдят, че биха напуснали компанията, за която работят, ако не им предлага възможност да работят дистанционно или хибридно. Същевременно 63% от тях са на мнение, че поради икономическият климат е по-малко вероятно да напуснат сегашната си работа.
- Въпреки общото увеличение на удовлетвореността от работата през последните две години, всички сектори, отдели и региони изпитват недостиг на таланти.
- 72% от компаниите планират да инвестират значително повече в своята дигитална култура. В същото време 32% ще дадат приоритет на инвестициите, които подхранват иновации и креативност.
Проучването е проведено в регион Европа, Близкия Изток и Африка от юли до август 2022 година сред 5300 лидери и служители, в областта на човешките ресурси, ИТ и бизнеса.
Възможността да работят дистанционно носи най-голямо удовлетворение
81% от служителите, включили се в проучването, изпитват по-голямо професионално удовлетворение, ако могат да работят дистанционно.
Работодателите от своя страна потвърждават, че екипите им работят по-добре дистанционно и отчитат над 50% повишаване на креативността и сътрудничеството между тях. Въпреки това, 62% от компаниите смятат, че тяхната организация е по-иновативна, ако служителите са в офиса.
Поради нарастващата икономическа несигурност бизнес лидерите може да започнат да връщат служители обратно в офиса, твърдят анализаторите, с надеждата, че това ще даде възможност за повече иновативност и продуктивност от страна на екипите.
Инвестициите в технологии ще подобрят хибридния модел на работа
72% от анкетираните организации планират да инвестират значително повече в своята дигитална култура, през следващите 12 месеца, а 32% от тях ще приоритизират инвестициите, които подхранват иновации и креативност.
Нина Благоева, генерален мениджър на NDB
„Опитът ни в България в рамките на последните 3 години сочи, че инвестициите в автоматизация и дигитални инструменти помагат на организациите да правят повече с по-малко. При внедряването на модерна дигитална основа организациите могат да очакват подобрения в киберсигурността, потребителското преживяване и продуктивността“, коментира Нина Благоева, генерален мениджър на NDB, дистрибутор на VMware.
Автоматизацията и дигиталните инструменти помагат на компаниите да правят повече с по-малко, смятат анализаторите. 46% от работодателите, участващи в проучването, са направили технологични инвестиции, за да подпомогнат подобряването на потребителското изживяване и продуктивността на служителите. От тях 43% търсят автоматизация, която да помогне за ускоряване на иновациите, докато 49% се стремят да ускорят и намалят стойността на оперативната дейност.
Най-високите нива на инвестиции са концентрирани сред организации с политики за хибридна или дистанционна работа спрямо тези с политики за работа само от офис. Това предполага, че бизнес иновациите и продуктивността трябва да бъдат приоритет, но не за сметка на гъвкавостта на работното място, става ясно от проучването.