
Проучване на HRS: Войната за таланти ще се реши от гъвкавия модел на работа
Очакванията за драстични промени на работните модели в секторите на информационни технологии и аутсорсинг остават неоснователни най-малко и през следващите 6 месеца в България.
Борбата за привличане и задържане на работна сила продължава. Това показа онлайн проучване на HRS относно предпочитани модели на работа в страната през 2022-2023 г. То обхваща 75 организации и 241 служители по метода на "отзовалите се". Най-активна сред участниците е възрастовата група на 25-30-годишните.
"Има редица проучвания по темата за работните модели - ние представяме гледната точка на работодателите, но и на служителите за пазара на труда в България“, коментира за "Кариери" Милка Гълъбова, консултант и анализатор на пазара на труда към HRS Bulgaria.
Анализът започва с преглед на икономическите условия - след 12 години средногодишна инфлация, измервана в едноцифрени проценти, тя достигна 15,3%, по данни на Националния статистически институт, за 2022 г. Наред с нестабилните икономически и политически условия в страната, това поставя сериозни предизвикателства пред работодатели и работещи, смятат наблюдателите от HRS.
Хората очакват увеличение на възнаграждението си, което
да компенсира скоростното покачване на цените,
особено при стоките от първа необходимост, е един от изводите на проучването. Бизнесът от друга страна се затруднява да отговори на тези очаквания и се стреми към други решения за справяне с високите изисквания на служителите. Едно от тези решения за тези, които могат да го реализират, е да отговорят на друга потребност, която за мнозина е също толкова важна, колкото и заплатата, а именно – моделът на работа.
Три години след пандемията ситуацията на пазара на труд остава динамична, а новите работни модели, които първоначално бяха наложени по неволя за бизнеса, еволюират и остават на картата, най-вече при технологичните и аутсорсинг компаниите.
Социалните придобивки,
най-ценени от служителите,
са тези, които подобряват начина на живот - здравно осигуряване, почивни дни, транспортни разходи и паркомясто, както и карта за спорт.
За анализаторите прави впечатление, че допълнителните обучения и курсове се нареждат сред високо ценените придобивки. При комуникацията за работни възможности между работодатели и кандидати често се забелязва, че темата за обученията е от второстепенно значение.
Затова приятна изненада от проучването е важността, която респондентите в България отдават на професионалното си развитие, коментират авторите на изследването.
Един от основните въпроси, които си задават работодателите е - какво привлича талантите при разглеждане на работни оферти.
Какво значение отдават кандидатите на различните работни модели, се вижда в следната графика. Възможността за автономност в решенията е най-високо ценена от респондентите.
Хибридният модел, при който служителите участват в определянето на графика, се очертава като абсолютен фаворит сред работещите в секторите на технологии и аутсорсинг.
Балансът между
работа и личен живот е на фокус,
включително за хората, работещи предимно от офис.
Вследствие на дистанционния модел на работа, обаче, работодателите забелязват затруднения в комуникацията и взаимоотношенията на работното място, които рефлектират пряко върху индивидуалната обвързаност с компанията.
Чувствителна тема за работодателите е ефективността на служителите, които работят дистанционно.
"Тук най-интересното за нас наблюдение е, че една трета от работодателите не са съгласни с твърдението, че продуктивността на служителите се понижава в следствие на дистанционния модел на работа. Явно има работодатели, които са намерили решение как да се справят с предизвикателствата, поставени пред тях и да намерят ефективно решение за продуктивност на дистанционните служители", коментират от "HRS България".
Също така 44% от работодателите не смятат, че работата от вкъщи намалява възможностите за развитие.
Все по-сериозно застъпена в обществото е темата за здравето.
"Затова излязохме малко в страни от стандартните въпроси за работата и работните модели и попитахме респондентите как смятат, че се отразява дистанционната работа върху здравето", обясняват от HRS.
Най-голямо разминаване във вижданията имат двете страни по отношение на отражението на дистанционната работа върху психическото здраве на работещите.
Докато 58,5% от хората забелязват
положителен ефект от дистанционната работа
върху психическото си здраве, то само 17,3% от работодателите виждат същия ефект.
Очаквано, едва 19,1% от работещите смятат, че работата от вкъщи влияе негативно на психическото здраве - за сметка на един доста по-висок процент работодатели - 42,7%, които подкрепят същото мнение.
"Едно е ясно - работодателите трябва да имат предвид, че през 2023 г. капката, която ще натежи в тяхна полза при привличането на кандидати, при равни други условия, е гъвкавостта на работния модел", обобщават от "HRS България".
Пълна версия на доклада от проучването и още изводи от него.