
Илън Мъск: Връщайте се в офиса или напуснете Tesla
Главният изпълнителен директор иска всички обратно в офисите минимум 40 часа на седмица
“Или се появявате в офиса или приемаме, че сте напуснали”. Това заявява главният изпълнителен директор на Tesla Илън Мъск на своите служители в мейл, видян от Reuters.
“Всеки в Tesla е задължен да прекарва минимум 40 часа на седмица в офиса”, пише още в съобщението, изпратено във вторник вечер и продължава - “колкото по-старши служител сте, толкова по-видимо трябва да бъде присъствието ви”.
Обяви за работа
Покажи всичкиЗатова живях толкова време във фабриката – за да могат тези на поточната линия да ме видят как работя заедно с тях. Ако не бях направил това, Tesla отдавна щеше да фалира.
Достоверността на имейла е потвърдена от източниците на Reuters, но от компанията отказват да отговорят на молба за коментар.
Призивът на Мъск е по своему прецедент. Много от големите технологични компании в Силициевата долина една по една се отказаха от опитите си да върнат върнат всички служители в офисите, изправени пред съпротивата на работещите и нарастващия брой заразени с коронавирус в Калифорния. Подобно на Мъск, през лятото на миналата година Тим Кук, главният изпълнителен директор на Apple, призова чрез вътрешна бележка служителите му да се върнат в офиса поне три дни в седмицата. Последва кампания на служителите против решението му - те започнаха събиране на подписка, като се аргументираха с това, че липсата на гъвкавост принуждава много от колегите им да напуснат. Дори сега, година по-късно, въпреки усилията на компанията да върне хората си на бюрата им, тя не само че не успява, но и въведе програма, с която ще се опита да задържи масово напускащи служители. Компанията ще плаща бонуси до 200 хил. долара, за да стимулира талантите и да ги накара да не напуснат.
Тим Кук; Източник: Shutterstock
Facebook пък обяви миналата година, че вярва, че отдалечената работа е "бъдещето" и че персоналът може да продължи да работи от вкъщи. Марк Зукърбърг каза, че компанията ще позволи на всички служители на пълен работен ден да работят от вкъщи, ако работата им може да се извършва дистанционно. Ръководството на Salesforce още преди две години беше още по-категорично с изявлението, че работният ден от "9 до 5 е умрял", и позволява на много от служителите си да работят дистанционно за неопределен период от време.
Разбира се, има компании, които не изискват това, но кога за последен път са изпратили страхотен нов продукт? Мина известно време, пише Мъск в имейла.
"Tesla има и ще създаде и всъщност произвежда най-вълнуващите и значими продукти на всяка компания на Земята. Това не може да се случи по телефона."
Реакцията на служителите
Един от последователите на Мъск в Twitter публикува друг имейл, който Мъск очевидно е изпратил до ръководителите с молба да работят в офиса поне 40 часа седмично или „да напуснат Tesla“.
В отговор на този туит милиардерът, който се съгласи да придобие социалната мрежа Twitter Inc за 44 млрд. долара, каза: „Те трябва да се преструват, че работят някъде другаде“.
They should pretend to work somewhere else
— Elon Musk (@elonmusk) June 1, 2022
Някои служители в Tesla изразиха недоволство от последните коментари на Мъск в публикации, които поставиха в анонимното приложение Blind, което изисква потребителите да се регистрират с помощта на фирмен имейл като доказателство за работа във фирми.
"Ако има масово напускане, как Tesla ще завърши проектите? Не мисля, че инвеститорите биха били доволни от това", пише един от служителите. Друг пише - “Чакам [Мъск] да отстъпи много бързо”.
„Паниката от коронавирус” е “тъпа“
Базирана в Калифорния синдикална организация атакува плана за връщане на Мъск към офиса.
„Работодателите, включително правителството на щата, установяват, че изискването за връщане на всички служители е рецепта за огнища със заразени“, пише Стивън Найт, изпълнителен директор на Worksafe, в изявление по имейл до Reuters.
„За съжаление пренебрегването от страна на Tesla към безопасността на работниците е добре документирано, включително пренебрегването на окръжния отдел за обществено здравеопазване в началото на пандемията“, пише той.
През май 2020 г. Мъск отвори отново фабрика на Tesla във Фримонт, Калифорния, като се противопостави на мерките за блокиране на окръг Аламеда за ограничаване на разпространението на коронавирус. Tesla отчете 440 случая във фабриката от май до декември 2020 г., според данни, получени от сайта за правна информация Plainsite.
Миналата година ракетната компания на Мъск SpaceX съобщи за 132 случая на COVID-19 в централата си в град Хоторн в района на Лос Анджелис, според данни, цитирани от Reuters.
Мъск по-рано омаловажаваше рисковете от коронавирус, казвайки, че „паниката от коронавирус е “тъпа“ и децата са „по същество имунизирани“ срещу коронавируса. По-късно той се разболява от COVID-19 два пъти.
Мъск също така каза миналия месец: „Американците се опитват изобщо да не ходят на работа“, докато китайските работници „дори няма да напуснат фабриките“.
Гигафабриката на Tesla в Шанхай работи на пълни обороти, за да увеличи производството след поредното избухване на коронавирус вълна и въведените локдауни. По-рано тази година властите принудиха Tesla да затвори фабриката си за 22 дни. През април стана ясно, че служители там са принудени да живеят на работното си място, за да продължат производството. Компанията раздаде спални чували и матраци на своите служители, които бяха принудени да спят на пода, докато работят в така наречената „затворена“ система. Компаниите, които искат да възобновят дейността си в Шанхай, трябва да представят подробни планове пред местните власти за това как ще спрат разпространението на Covid-19 на работните места, преди да им бъде дадена зелена светлина за възобновяване на дейността.