
Белгия въведе четиридневна работна седмица, без да намалява работните часове
Служителите в Белгия вече могат да преминат към четиридневна работна седмица, но часовете на работа остават същите, като при 5-дневната. Предложението, което беше изготвен от белгийското правителство през февруари тази година, влезе в сила миналата седмица.
Това прави Белгия първата страна в Европейския съюз и третата в света след Исландия и Нова Зеландия, която официално въвежда четиридневната работна седмица като регламентиран модел на работа.
За разлика от повечето пилотни програми, при които на служителите се плаща една и съща заплата, за да работят по-малко часове, компаниите в Белгия, които изберат опцията за четиридневна работна седмица, ще трябва да работят еднакво количество часове през цялата седмица.
Какво ще се промени за компаниите, които изберат 4-дневния модел на работа?
Четиридневната работна седмица в Белгия се различава от моделите, въведени в страни като Великобритания и САЩ.
Всички служители в Белгия, независимо дали работят в публичния или частния сектор, ще имат избор да работят девет часа и половина на ден в продължение на четири дни или осем часа на ден в продължение на пет дни.
Това означава, че по същество ще запазят същия брой работни часове, но ще имат свободата да решат да прекарват по-дълги работни дни само четири дни от седмицата.
Политиката по въвеждането на работния модел се подготвя от няколко месеца, като министър-председателят Александър Де Кро обяви нов пакет от мерки в заетостта, когато каза, че се надява четиридневната работна седмица да направи белгийския пазар на труда малко по-гъвкав.
„Преживяхме две трудни години. С това споразумение искаме да насърчим икономика, която е по-иновативна, устойчива и дигитална. Целта е да можем да направим хората и бизнеса по-силни“, каза през февруари Александър Де Кро.
Той също така добави, че новият модел на работа трябва да създаде по-динамична икономика.
„Целта е да се даде повече свобода на хората и компаниите да организират работното си време. Ако сравнявате нашата страна с другите, често ще видите, че сме по-малко динамични“, Александър Де Кро.
Белгийският модел на 4-дневната работна седмица ще бъде предизвикателство
Белгийските компании и служители не приветстват новия работен модел. Бизнесът се опасява, че 4-дневна работна седмица с повече часове на ден може да доведе до организационни проблеми, докато притеснението на синдикатите е, че това ще означава по-голямо натоварване за служителите през останалата част от седмицата.
Обратна връзка от пилотното въвеждане на 4-дневната работна седмица във Великобритания, където служителите имат с 20% по-малко работни часове за същото заплащане, е успешен според 50% от участващите компании.
Около 70 британски организации и повече от 3300 служители са се записали досега за програмата, която приключва в края на месеца.
Подобни тестови програми на четиридневния модел на работа се планират или са започнали в Ирландия, САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия.